Irena Conti w nowej książce Remigiusza Grzeli „Wybór Ireny”. Rozmowa z autorem

 

Irena Gelblum była bojowniczką Żydowskiej Organizacji Bojowej. Dla ratowania swoich rodaków potrafiła sama zainstalować się w obozie koncentracyjnym, ryzykując życiem. Uratowała wielu ludzi, lecz w przypadku ratowania najbliższych spóźniła się o jeden dzień. Zaraz po wojnie wstąpiła do radykalnej organizacji Mścicieli, której działania zastopował Ben Gurion. Po tych doświadczeniach wyrzekła się swojej tożsamości i zaczęła przez całe powojenne życie być kimś innym – Ireną Conti, znaną poetką włoskiego pochodzenia. O niezwykłej, tragicznej metamorfozie Ireny w Irenę Conti mówi autor niedawno wydanej książki o niej – Remigiusz Grzela, oraz prezes warszawskiego oddziału PSR, Marek Pawłowski, który był też przyjacielem Ireny.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

3 Odpowiedzi na “Irena Conti w nowej książce Remigiusza Grzeli „Wybór Ireny”. Rozmowa z autorem”

  1. Dziękuję za ciekawą rozmowę. O Irenie Conti wiem tyle, co z paru lektur, pewnie głównie z tekstu Szczęsnej, ale zrobiła mi się w dziwny sposób bliska.

  2. swietna ksiaka, bardzo dobrze sie czyta. w ogole cala postać „Irki-wariatki” warta jest siegniecia po te ksiązkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *