Is Italy a secular state? Giulio Ercolessi

 

Italy was united by secular politicians. Secularism is its base. How does Italy cope today with the separation of church and state? What is the attitude of the Italian Government towards the migration of  Muslims?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

8 Odpowiedź na “Is Italy a secular state? Giulio Ercolessi”

 1. Widac Polska niewiele sie rozni od Włoch, podobna hipokryzja, podobna niemoc wobec wesołkowatych panow w czarnych sukienkach. I do tego twor do prania pieniedzy stworzony poprzez faszystow.
  Ciekawe spostrzezenia na temat getto, a wlasciwie brak takich getto jak np we Francji.
  Jedno jest pewne, Włochy to bedzie ostatnie panstwo ktore odetnie sie od czarnej mafii. Poki co to Watykan to doskonała pralnia pieniedzy, dla Włochow, no i dobry sakralno-turystyczny biznes. Roznica jest taka, za Watykan sciąga pieniadze od obcych – cudzoziemcow, natomiast nasze lokalne sakralne atrakcje łupią przede wszystkim ludnosc tubylczą. Dla Włochow Watykan to złoty interes, i nie bedą podcinac gałezi na ktorej siedzą.
  Juz niedługo zobaczymy co wymyslą nasi rodzimi faszysci.

 2. „The implementation of the principle is very, very, very poor” – this is the problem of all European legal systems. There is no point to work on the system while there is huge discrepancy between rules and its implementations.

   1. Kiedy prawo nie jest egzekwowane mamy do czynienia de facto z bezprawiem. A w praktyce oznacza to, że rząd i sądownictwo traktują prawo uznaniowo co widać też wyraźnie w Polsce. Jest wiele przepisów, które pozostają martwymi bo nikt ich nie egzekwuje. Używa się ich jednak okazjonalnie do „karcenia” nieposłusznych obywateli. Dlatego nawet najbardziej antyamerykańscy prawnicy polscy zazwyczaj zgadzają się, że system prawny w USA jest dużo lepszy. Oczywiście podkreślam prawnicy i znający zagadnienie a nie czytacze medialnych głupot o różnych anomaliach systemu.

    1. Gdyby ze względów politycznych wrobiono Pana w morderstwo to wolał by Pan aby sądziło pięciu sędziów zawodowych czy dwunastu ignorantów? 2/3 tych ignorantów to zwolennicy PIS i zamachu smoleńskiego, co Pan Wybiera?

     1. Miałem do czynienia z wieloma (polskimi) sędziami zawodowymi i zdecydowanie wolę 12 ignorantów. Wielu z nich jest bardziej profesjonalnych a poza tym (na ogół) nie są chorzy psychicznie. I założę się o wiele że w tym temacie mam duuużo większe doświadczenie (jak i wiedzę). Chce Pan spróbować to sprawdzić ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − dwanaście =