Jak ojciec Rydzyk werbuje młodzież. Rafał Maszkowski

 

Cykl audycji demaskujących ciemne strony Radia Maryja rozpoczęliśmy z Rafałem Maszkowskim już całkiem dawno. Gdy zaczynaliśmy, mieliśmy wrażenie, że być może opisujemy byt powoli przemijający, schyłkowy. Obecnie, po nieco szalonych wynikach wyborów prezydenckich (głównie dzięki temu, że część wyborców prolaickich zagłosowała wbrew swoim interesom) okazuje się, że projekt ojca Rydzyka może nadać ton głównym mediom państwowym na najbliższe lata. Nie tylko mediom, ale również polityce – najważniejszą osobą w gabinecie prezydenta Dudy staje się radykalna klerykałka Małgorzata Sadurska, która swoją popularność zawdzięcza właśnie Radiu Maryja. Być może nawet samego prezydenta można powiązać z toruńskim radiem. Dlatego sądzimy, że nasz cykl nieoczekiwanie nabrał nowego znaczenia. Rydzyk to nie cień odchodzący powoli w przeszłość, ale być może najbliższa przyszłość mediów publicznych w Polsce. Wraz z całą nietolerancją, homofobią, antysemityzmem i wszelkimi odcieniami ksenofobii. Polecamy też pozostałe audycje o Radiu Maryja z Rafałem Maszkowskim – naciśnij link , lub wprowadź adres: http://racjonalista.tv/?s=Maszkowski+Maryja .

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Ktoś rządzi od 8 lat i mógł radio ma ryja pozbawić koncesji. Były wszak ku temu podstawy prawne. Ale to trzeba być politykiem mający poglądy , a nie Tuskiem który jest politycznym eunuchem .

  1. Przecież rząd nie zajmuje się pozbawianiem koncesji. Toczą się procesy, ale to tylko PiS ma zamiar wejść w rolę sądów i KRRiT. My na razie jeszcze mamy demokrację. Rząd nie pozbawia koncesji w mediach, nie ma też wpływu na prokuratora generalnego, ani na komisję wyborczą. Poza tym Radio Maryja jest propisowskie i opozycyjne w stosunku do PiS. Trzeba być bardzo nieobytym z demokracją, aby wymagać od rządu, aby zamykał jakieś media poza swoimi uprawnieniami i to do tego opozycyjne… Polska to nie Rosja.

   1. KRRiT – ale wybiera ją konkretna większość parlamentarna . To są osoby z nadania ugrupowań politycznych(podobnie jak w Trybunale Konstytucyjnym). I jak najbardziej pośrednio można mieć na to wpływ.

 2. Mam wątpliwości, czy to faktycznie jest temat godny większej uwagi.
  RM ma udział w rynku ok 1,7%.
  Radia ogólnie słucha ok. 90% Polaków, zatem słuchacze RM to ok 1,5% populacji, czyli mniej więcej co 25 konserwatywny wyborca i co 50 katolik. Jak widać stacja ta ma niewielki wpływ nawet wyborców PiS i na katolików.

  1. Tym bardziej, że te przerywniki pochodzą chyba ze spotkań w Lednicy organizowanych przez Jana Górę. To środowisko niewiele ma mentalnie wspólnego z RM. To jest solidna i dość nowoczesna w formie formacja duchowa – bez elementów nacjonalistycznych i w ogóle politycznych.

   1. Rzeczywiście, lepsze byłyby nagrania ze zjazdów ryjkowych, ale różnica między jednymi zjazdami a drugimi nie jest zasadnicza. O. Góra gościł kiedyś w Radiu Maryja razem z paroma innymi organizatorami kościelnych zjazdów dla młodzieży. Gdybym wiedział, że są potrzebne bardziej adekwatne nagrania, to bym podrzucił.

   2. Bo przecież Radio Maryja to nie tylko polityka i antysemityzm.
    Kiedyś przez pewien czas dość regularnie słuchałem tej stacji, dla wyrobienia własnego zdania, i byłem zaskoczony jak niewielki procent czasu antenowego zajmują te audycje, które w innych mediach były (słusznie) odsądzane od czci i wiary.
    Audycje poświęcone teologii, historii kościoła (w jednej z nich całkiem sympatycznie przedstawiono postać Lutra), ale także gotowaniu, zdrowiu a nawet inwestowaniu na giełdzie.
    Dlatego nie wydaje mi się, żeby każdy kto występuje w RM powinien być z automatu utożsamiany z moherstwem.

 3. Nie bardzo rozumiem dlaczego słuchaczy Radia Maryja i klerykałów nazywa Pan Tabisz swoimi rodakami, przecież nie łączy go z nimi nic oprócz znajomości języka polskiego. Jednak wspólny język to za mało by nazwać kogoś rodakiem czyli członkiem swego narodu. Wielu ludzi posługuje się językiem angielskim czy czyni ich to Anglikami ??

  1. Wydaje mi się, że kwestię bycia rodakiem rozwiązuje obywatelstwo. Zarówno ojciec Rydzyk jak i ja jesteśmy obywatelami Polski. Zgadzam się, że nie wszyscy rodacy są fajni.

   1. Pan się myli Panie Tabisz obywatelstwo polskie mogą mieć ludzie różnych narodowości czym Rzeczpospolita słynie od wieków. A więc mamy w Polsce Ukraińców, Litwinów, Białorusinów, Niemców, Żydów, Ormian, którzy nie są Polakami, bo mają swoje odrębne języki, kultury i religie a niektórzy nawet inną historię i fizjonomię.

   1. Pan się myli Panie Świątkowski Naród to zbiór ludzi mających wspólną kulturę, język, religię, historię, zamieszkujący określone terytorium. Ateiści i chrześcijanie nie spełniają tych warunków, więc nie mogą należeć do tego samego narodu.

    1. Z pana kuriozalnych wywodów wynika, że ja (protestant) mój ojciec (ateista) oraz mój brat (katolik) jesteśmy przedstawicielami trzech różnych narodów, choć jesteśmy najbliższymi krewnymi.
     Nawet brat bliźniak mojego ojca (katolik) nie był jego rodakiem i należał do innego narodu, choć mieli identyczne geny, urodzili się w odstępie kilkunastu minut w jednym łóżku, z tej samej matki i mieli wspólnego ojca.

     1. Tak Panie Świątkowski, dzieci uratowane i wychowane przez Ukraińców podczas Rzezi na Wołyniu stały się Ukraińcami !! Mimo że ich rodzice byli Polakami !! Czytałem o takich historiach
      Narodu nie tworzą więzi krwi lecz więzi kulturowe. Gdyby patrzeć na geny to okaże się trudno mówić o jakiejś wspólnocie polskiej bo tyle tu naleciałości rozmaitych głównie litewskich, rusińskich, tatarskich, germańskich. Zresztą wielu wybitnych Polaków wcale nie miało genów w większości słowiańskich np Juliusz Słowacki w połowie był Ormianinem, gen Wł. Anders był w połowie Niemcem, itd. Doskonałym przykładem Narodu w sensie kultury i religii są Żydzi !! Żydzi ze wszystkich stron świata utworzyli Izrael bazując na wspólnej religii, kulturze i języku hebrajskim !! Obecnie więcej semickich genów znajdzie Pan u Palestyńczyków niż u Żydów !!! Palestyńczycy to zarabizowani Żydzi !!
      Naród jako wspólnotę krwi definiują jedynie naziści niemieccy i ukraińscy a z nimi nie chcemy mieć nic wspólnego

     2. Zrobił pan unik a pytanie było bardzo proste:
      Co ze światopoglądem?
      Bo z pana wywodów wynika, że nie jestem rodakiem mojego rodzonego brata, a to przecież totalny absurd.
      .
      Musi pan to jeszcze przemyśleć.

 4. Pan Rafał Maszkowski zdecydowanie na + w porównaniu z „prowadzącym”, który stylem wypowiedzi i zasobem słów przywołuje na myśl jakiegoś mało rozgarniętego p osła z ulicy Wiejskiej…

  1. Dziękuję, ale jeżeli pamiętam okoliczności, to ja przyszedłem wypoczęty, a Jacek Tabisz był po całym dniu rozmów i nagrywania, co mogło wpłynąc na jego formę.

   1. Dzięki Rafale – rzeczywiście, to już było po dwóch dniach wywiadów i kręcenia non stop. Więc przepraszam wszystkich, jeśli nie dałem z siebie tyle, ile powinienem. Rozwijamy się, każda chwila kosztuje…

 5. Jest oczywistem, że każdy prawdziwy Polak to katolik, przynajmniej nie mają co do tego wątpliwości suchacze radia z buźką. Jak najbardziej słusznie nie identyfikując się z POlsko-języczną tłuszczą. Pozdro

 6. To niesłychane i wręcz nieprawdopodobne, jak można tak bezczelnie i z premedytacją kłamać z fałszywym uśmieszkiem na ustach! W sumie Pan Maszkowski robi to zawodowo pewnie już od jakichś kilkunastu lat, ale na szczęście ojciec Rydzyk i spółka dalej robią swoje, rozwijając swoje „imperium”, a ludzi korzystających z tych mediów wciąż przybywa. Ostatnio w uczelni WSKSiM gościł np. Czesław Lang – tzw. „racjonalistom” pozostało więc obrzucanie błotem, a próbują się wszem i wobec kreować na „postępowych, obiektywnych, tolerancyjnych” – obłudnicy i hipokryci!

  1. Proszę o wskazanie nieprawdziwych informacji. Staram się wiedzieć jak najwięcej i jak najdokładniej, ale mogę się mylić.

   1. Jeśli już zarzuca się komuś np. ksenofobię, to wypadałoby podać kilka przykładów z – powiedzmy – ostatniego miesiąca (nie powinno być najmniejszych problemów!). Z tzw. antysemityzmem jest tutaj podobnie, a o rzekomym „lżeniu” homoseksualistów nie wspominając.

    1. Spis wybranych incydentów ksenofobicznych:
     http://www.radiomaryja.pl.eu.org/incydenty.html

     Wiem, że w tej dość krótkiej audycji nie powiedziałem tego, co mógłbym powiedzieć w pięciogodzinej, ale pisałeś o informacjach nieprawdziwych – bardzo mnie interesuje co wiem źle.
     Dokładniejsze informacje o ksenofobii w RM to dobry pomysł na tematykę ewentualnej kolejnej audycji.

 7. W jakie dni i o jakiej godzinie emitowane są w Radio Maryja, programy z udziałem samego Ojca Imperatora ?
  Chętnie bym posłuchał.

  1. O. dyktator pojawia się i znika. Czasem przychodzi na początek jakiejś audycji, narzeka że przedłużenie apelu jasnogórskiego psuje im program, a potem plecie przez godzinę.
   Ale jest też stała audycja, którą na ogół prowadzi osobiście – autoapologetyczny program w niedzielę po 18. Programy w inne dni zaczynają się ok. 18:15, ale o. Rydzyk zwykle każe na siebie czekać do 18:30 albo dłużej, w międzyczasie nadawane są komunikaty i reklamy. W programie jest dużo samo-pochwał (w postaci listów od słuchaczy/widzów) i dużo reklam, głównie TV Trwam, ale nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *