Jaki powinien być program Ruchu Obywatelskiego?

A gdyby istniała organizacja, która ogłosiłaby taki program ?


Program minimum Ruchu Obywatelskiego. Walka o zawarte w nim założenia i wdrożenie tego programu jest podstawą naszych działań. Ten program jest tez programem naszych kandydatów w wyborach samorządowych.

 

1. Deklarujemy przywrócenie stanu prawnego Trybunału Konstytucyjnego sprzed zamachu stanu dokonanego przez PIS. Konstytucyjne wzmocnienia niezależności Trybunału. Rozliczenie sędziów i urzędników biorących udział w zamachu na Trybunał.

2. Deklarujemy europejską otwartość, tolerancję i bezwarunkową równość dla wszystkich obywateli. Deklaracja obejmuje równe prawa dla mniejszości religijnych i seksualnych w tym prawo do związków partnerskich osób tej samej płci. Zniesienie ślubów konkordatowych, na rzecz jednolitego systemu rejestracji związków przez Urzędy Stanu Cywilnego z równymi prawami dla małżeństw i związków partnerskich.

3. Deklarujemy wsparcie dla nowoczesnych rozwiązań medycznych, bez oglądania się na zdanie kościoła. Wsparcie walki z bezdzietnością w postaci finansowania in vitro, pełną dostępność do środków antykoncepcyjnych , w tym "tabelki po". Wdrożenie programów edukacji seksualnej, w miejsce lekcji religii. Wprowadzenie systemowej selekcji kandydatów na studia medyczne i aptekarskie w celu wyeliminowania kandydatów, którym względy pozamedyczne (sumienie) nie pozwolą na wykonywanie zawodu.

4. Deklarujemy przywrócenie siły Polskiej Armii. przywrócenie do służby kompetentnych, doświadczonych dowódców, odsunięcie i degradację karierowiczów. Powołanie Komisji, której zadaniem będzie sprawdzenie czy nie doszło do zdrady stanu przez ministra Macierewicza i podległych mu urzędników. Natychmiastowe rozwiązanie i demobilizacja bojówek Obrony Narodowej.

5. Deklarujemy zainicjowanie rzetelnej debatę na temat aborcji. Ne chcemy wprowadzić innego prawa mniej restrykcyjnego, nie chcemy przywrócić konsensusu, nie zdecydujemy za społeczeństwo po analizie słupków poparcia, ale rozpoczniemy debatę społeczną zakończoną przygotowaniem ustawy zgodnej z wypracowanym w dyskusji konsensusem społecznym. Aborcja, a szerzej prawa kobiet są w Polsce od zawsze elementem gry politycznej zależnej od osobistych preferencji samców alfa , beta, zeta i Episkopatu.

 

 

6. Dążymy do świeckiego Państwa. Będziemy optować za renegocjacją Konkordatu i poważne stosowanie jego zapisów, tak jak każdej innej umowy międzynarodowej. Odsunięcie Kościoła Katolickiego od wpływu na Państwo, Zakaz okazywania swojej wiary przez urzędników państwowych i zakaz obecności hierarchów kościoła w uroczystościach państwowych w charakterze gości specjalnych. Wyprowadzenie religii ze szkół. Likwidacja stanowisk kapelanów w służbach. Likwidacja Funduszu kościelnego i rozliczenie nadużyć z nim związanych. 
Będziemy postulowali powołanie komisji służącej analizie uwłaszczenia się kościoła na państwowym majątku w wyniku poparcia dobrej zmiany. Zaostrzenie kar dla pedofilów w sutannach jako osób zaufania społecznego z bezwzględnym potępieniem i penalizacją prób tuszowania spraw przez hierarchię kościelną. Rozdział kościoła od państwa na wzór rozwiązań zaproponowanych przez Zapatero.

7. Stwierdzamy że ochrona przyrody powinna być uznana za wartość narodową i nie podlegać decyzjom urzędnika ogarniętego nienawiścią do przyrody. Dobra zmiana pokazała, że dotychczasowe zabezpieczenia są niewystarczające, a jeden człowiek jest w stanie w krótkim czasie zagrozić realnie kondycji przyrody w Polsce. Potrzebne są regulacje, przy których zasoby przyrody, w tym puszcze, rezerwaty i mieszkająca w nich zwierzyna podlegają ochronie nie dającej się zdjąć decyzją jednego człowieka czy nawet grupy osób. Zdając sobie sprawę że zabijanie zwierząt dla przyjemności to barbarzyństwo trzeba by wprowadzić regulacje ograniczające polowania, do tych niezbędnych z punktu widzenia ekosystemu, zakazać polowań dla przyjemności, w tym uznać myślistwo za nielegalne.

8. Sygnalizujemy Program gospodarczy bardzo skrótowo. Nie jest rolą organizacji społecznej tworzenie programów gospodarczych

Swoboda gospodarcza. To co nie jest zabronione-jest dozwolone, odpowiedzialność karna urzędników za działanie, które spowodowało szkody u podatnika/ petenta. Zasady wolnorynkowe, regulacje mające na celu dobro konsumenta a nie określonych lobby. 
Niezbędna jest diagnoza i wyciągniecie wniosków po klęsce demokracji w starciu z demagogią. Rządzący muszą znaleźć systemowe rozwiązania dla najuboższej, pogubionej i wykluczonej części społeczeństwa Komentarze że część społeczeństwa zdradziła Polskę za 500+ świadczą o tym że jeszcze tej lekcji nie odrobiliśmy.

9. Uważamy że Gruba Kreska jest lepsza niż wojna domowa. 
Jeśli siądziemy do Okrągłego Stołu niektóre winy będziemy w stanie wybaczyć. Nikt jeszcze nie zaczął strzelać , jeszcze do wybaczania nie ma tak wiele Jeśli władzę wywalczymy w wyniku demokratycznych wyborów lub protestów społecznych to rozliczenie odpowiedzialnych za próbę wprowadzenia dyktatury będzie niezbędnym elementem odbudowy Państwa

Będziemy dążyć do delegalizacji PIS, ale również innych partii i organizacji faszystowskich w ramach twardego STOP dla odradzających się ruchów pseudo narodowych.

10. Proponujemy opcje zerową dla dobrej zmiany. Utworzenie ponadpartyjnego zespołu konstytucjonalistów, którzy określą moment, od którego wszelkie zmiany wprowadzone przez PIS są niezgodne z prawem , nielegalne i nieobowiązujące. 
Uznanie bezprawności działań i przywrócenie stanu Państwa do dnia zero wydaje się jedyną propaństwową opcją.

 

Od Redakcji: Zgodnie z zapowiedzią, obecny artykuł jest rozszerzeniem przemysleń zawartych w poprzednim. 

 

O autorze wpisu:

Jacek Parol jest jednym z założycieli Komitetu Obrony Demokracji. Z uwagi na brak pluralizmu odsunął się od KOD nie zaprzestając wspierania działalności opozycyjnej. Jego artykuły znajdziecie między innymi w Studiu Opinii

4 Odpowiedzi na “Jaki powinien być program Ruchu Obywatelskiego?”

 1. Ciekawe, choc interesuje mnie "Niezbędna jest diagnoza i wyciągniecie wniosków po klęsce demokracji w starciu z demagogią. Rządzący muszą znaleźć systemowe rozwiązania dla najuboższej, pogubionej i wykluczonej części społeczeństwa Komentarze że część społeczeństwa zdradziła Polskę za 500+ świadczą o tym że jeszcze tej lekcji nie odrobiliśmy"…Mocne i obrazliwe, nie ma tutaj zdrady tylko chec godziwego zycia, a ze sa patologie , wszedzie sie zdarzaja.Przepraszam za brak polskich liter, z klawatury ekranowej napisane. Co do reszty- kwestia tzw. uchodzcow? Jakie podejscie?

 2. Niektore rozwiazania troche infantylne i bez zrozumienia prawa.

   "Zniesienie ślubów konkordatowych, na rzecz jednolitego systemu rejestracji związków przez Urzędy Stanu Cywilnego z równymi prawami dla małżeństw i związków partnerskich.

  Jezeli maja miec takie same prawa to dlaczego je roznie nazywac? 

  Nie ma czegos takiego jak małzenstwo konkordatowe. Jest to tylko danie ksiedzu praw bycia mistrzem ceremoni  małzenstwa swieckiego. A ze przy okazji sobie cos tam obiecaja przed zydowskim czy innym bogiem, czy Kubusiem Puchatkiem to ich sprawa. Kleszka musi dopełnic warunki slubu swieckiego, aby panstwo uznalo slub  dany przez ksiedza. Były przypadki gdy parka slubowała przed Kubusiem Puchatkiem ale ksiezulo nie dopelnił wymagan slubu swieckiego, i takie małzenstwo  nie jest uznawane przez panstwo. 

  Problem jest odwrotny. Najpierw musi panstwo ustanowic zwiazki partnerskie/małzenskie. I dopiero wtedy sie zastanawiac czy odebrac kleszkom prawo do dawania slubow swieckich. Moze stwierdza, beda dawac sluby wszystkim parkom? 

   

 3. Szlachetny Autorze czasami poopowiadaj na zapytania, nie patrz na ilość komentarzy a ilość wejść, bo teksty Twoje są czytane. Nie ma wymogu chyba), żeby zawsze odpowiadać choć by wypadałoby. Dla mnie to co dzieje się w Polsce, to swoista iranizacja( od Iranu, to taki kraj ^^)….A co ma do zaproponowania opozycja? Dla mnie kto ma wieści od rodziny i znajomych którzy wiele lat pracują i na stałe mieszkają w krajach gdzie przyjmowani są uchodźcy- ważna jest kwestia podejścia do uchodźców. Ciekawi mnie rozwiązanie tej kwestii…Wiem, są też i inne sprawy ale to poruszył już chociażby Pan Lucyan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + dwa =