Jakiej lewicy pragnę?

Z uwagi na ideologizację dyskursu politycznego komentator o nicku Vernon_Roche zarzucił mi, oraz kilku innym osobom taką oto rzecz:

 „W przypadku Pana, autorki, euroislamu mam wątpliwości. Wy raczej chcecie, żeby w ogóle lewica nie istniała.”

 

 

Do tak drastycznych wniosków na mój temat skłoniła Vernona moja ostra krytyka popierającej islam regresywnej lewicy. Tak, tę lewicę krytykuję i uważam za szkodliwą. Natomiast chcę aby lewica istniała, uważam, że jest ogromnie potrzebna. Zresztą, będąc w politycznym centrum, część postulatów politycznych siłą rzeczy mam lewicową, więc chyba nie obetnę sobie części siebie… Również racjonalny prawicowiec zgodzi się z tezą, że racjonalna lewica jest mu niezbęda w roli adwersarza. Ale wróćmy do moich politycznych marzeń. Napiszę w punktach jaka lewica jest moim zdaniem potrzebna:

1. Broniąca pracowników przed zbytnią siłą pracodawców.

2. Wspierająca kulturę (kłóciłem się o to mocno z naszym liberalnym redaktorem, Piotrem Napierałą)

3. Wspierająca dostęp wszystkich obywateli do dobrej edukacji

4. Wspierająca dostęp wszystkich obywateli do służby zdrowia

5. Walcząca z przemocą na tle religijnym, w skali globalnej największym zagrożeniem jest tu islam

6. Nie pozwalająca na obniżanie kosztów pracy obywateli poprzez przyjmowanie pracujących za grosze migrantów (nawet jeśli tylko 10% z nich podejmuje pracę)

7. Wspierająca innych ludzi na świecie w walce z dyktaturami świeckimi i religijnymi, gdy trzeba wspierająca nawet interwencje zbrojne dla ratowania ludzi przed fanatyzmem religijnym i politycznym

8. Dbająca o środowisko, ale w zgodzie z ekspertyzami najbardziej szanowanych naukowców, a nie w zgodzie z mitami (czyli na przykład lobbująca za zapobieganiem globalnemu ociepleniu (za tym idzie wspieranie energii odnawialnej i jądrowej) i nie walcząca z GMO)

9. Traktująca postmodernizm i new age jako wrogów nowoczesności pozwalającej na większy dobrobyt całych społeczeństw

10. Zabiegająca o równe prawa ludzi do swobodnego funkcjonowania, zarobkowania i zawierania związków małżeńskich bez względu na to, czy są kobietami, mężczyznami czy LGBT. Nie dotyczy to przyzwolenia na pedofilię (niektórzy to łączą, a to absurd) Można też dodać a propos LGBT, że kwestia adopcji dzieci przez pary nieheteroseksualne powinna być obiektem obiektywnych badań, jeśli dzieciom to nie szkodzi, powinna być zgoda. Na razie tych badań, niezależnych od polityki czy ideologii jest za mało

11. Prowadząca racjonalną politykę migracyjną, która nie zagraża świeckości państwa, równości płci, wolności słowa oraz prawom biedniejszych obywateli na rynku pracy i pomocy socjalnej. Zapobiegającą wyjaławianiu państw tzw. III świata przez ściąganie z nich taniej siły roboczej przez korporacje

12. Wspierająca infrastrukturę państwa, rozwijająca ją o nowe możliwości – na przykład podbój kosmosu

13. Wspierająca obywateli posiadających potomostwo i opracowywującą takie modele gospodarki, które będą włączać ludzi starszych w życie zawodowe i społeczne. W razie uzyskania dużego przyrostu naturalnego tym bardziej wspierająca kolonizację kosmosu (co za tym idzie, walczącą o nowoczesność z postmodernizmem) w myśl wartości lewicowych – dać ludziom pracę i przestrzeń do życia. 

14. Dążąca do zacierania podziału ludzi na państwa i religie, ale mądrze, nie na zasadzie wpuszczania milionów konserwatywnych fanatyków religijnych bo to miłe i "jakoś to będzie"… 

15. Zdająca sobie sprawę z tego, że choć edukacja rozwiązuje wiele problemów, to muszą być też chętni aby się rzeczywiście edukować na przykład w dziedzinie stosunku do kobiet osób wyrosłych w państwach islamskich. Sama edukacja bez ich szczerych chęci ich nie zmieni. 

16. Umiejąca oceniać skalę danego zjawiska – dużo przemocy, czy mniej przemocy, źle, czy bardzo źle, tylko ciągają po sądach, czy mordują. Lewicowiec, choć zabiega o świeckość państwa, musi umieć przyznać, że skala przemocy Kościoła w Polsce jest nikła przy skali przemocy Meczetu w Pakistanie na przykład i wyciągnąć z tego wnioski. Na przykład dążyć do obłożenia embargiem państw skazujących na śmierć za apostazję, to są zresztą wszystko państwa muzułmańskie. Lewicowiec walczący z nadmiarem Kościoła nie powinien jednocześnie budować u siebie Meczetu. Powinien dążyć do ograniczenia Meczetu poza swoim krajem, jeśli chce pomóc nieobywatelom. W przypadku Zachodu (do którego i Polska należy) lewicowcy i prawicowcy, ateiści i chrześcijanie, powinni współpracować w ograniczaniu przemocy islamu na świecie (którego częstymi ofiarami są chrześcijanie i ateiści), oraz wspierać się w walce z dyktaturami typu Korea Północna

17. Wspierająca w pierwszym rzędzie świeckich wolnomyślicieli z państw tzw. "trzeciego świata"

18. Dbająca o prawa zwierząt, czyli będąca na przykład ostro przeciwko ubojowi rytualnemu w judaizmie i islamie (żadnych sklepów i restauracji z mięsem halal)

19. Dbająca o osoby niepełnosprawne

 

Mógłbym tu wymienić więcej rzeczy, ale to są pierwsze z brzegu kwestie, które i mnie są bliskie i – jak sądzę – powinny być zgodne z postulatami niezideologizowanej postmodernistycznie lewicy, lewicy progresywnej a nie regresywnej. Taka lewica istnieje, niestety, nie ma takiej siły przebicia na Zachodzie, jak lewica regresywna i postmodernistyczna. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

64 Odpowiedzi na “Jakiej lewicy pragnę?”

 1. p.10. No to Izrael musi Pan potepic: w Izraelu nie ma slubow cywilnych (podobno, nie wiem, nie byłem). Zydzi zwykle jezdzą na Cypr i tam biora slub cywilny, jak nie chcą sie paprac z rabinem.

  1. To, że w Izraelu nie ma ślubów cywilnych potępiam zdecydowanie, jednocześnie zdając sobie sprawę, że i tak Izrael jest najbardziej prawym i świeckim państwem w swoim regiona. Więc summa sumarum wspieram Izrael. LGBT i kobiety też mają tam lepsze życie i większe prawa niż w innych państwach w regionie, mimo żenującego i zasługującego na krytykę braku ślubów cywilnych.

  2. W większości państw muzułmańskich, muzułmanka nie może poślubić niemuzułmanina a muzułmanin może poślubić  tylko muzułmankę, chrześcijankę lub żydówkę (Tunezja niedawno zezwoliła na małżeństwa międzywyznaniowe). Zachód nie widzi problemu w religijnym apartheidzie jeżeli ofiarami są Koptowie w Egipcie, Jazydzi w Iraku lub ateiści w Pakistanie. 

 2. Z uwagi na ideologizację dyskursu politycznego
  —-
  Ze względu na Waszą głęboką i coraz bardziej postępującą radykalizację —  uogólnianie, umniejszanie problemów ludzi i w ogóle wszystkich problemów, które nie dotyczą islamu (czyli to się nie liczy, bo to nie Pakistan: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1727148,1,pis-pozbawia-wolnosci-obroncow-puszczy-strach-protestowac.read , sorry imho to jest ważniejsze, a muzułmanie muszą poczekać, nie można wybielać tego rządu i odwracać uwagi od jego zła), ściemę i brak riserczu (jak w przypadku Pani Szaniawskiej i Obamy) oraz permanentny tryb oskarżenia (jak nawet w tym artykule) przypominający szukanie spisków. Brak umiejętności zauważania tego, że na ten moment nie różnicie się za bardzo od tego, co wam się wydaje, że krytykujecie.

  Uważanie, że jesteście „po właściwej stronie historii, co za pewne doprowadzi do jakiejś mega tragedii oraz usprawiedliwiania tej tragedii twierdzeniem, że islam jest największym złem ever we wszechświecie, więc każdy inny ból i każdy inny problem to nic w porównaniu z tym — policja łamie prawa obywateli, ludzie w USA umierają na raka, bo nie mają ubezpieczenia, to nic, bo przecież jesteśmy na wojnie, a problemy tych ludzi oznaczają ich bohaterskie poświęcenie. Kiedyś widziałem jakiegoś człowieka z Hamasu, który w ten sposób tłumaczył to, że robią kryjówki w szpitalach/szkołach, które potem podobno bombarduje Izrael — „bohaterskie samopoświęcenie naszych chorych i dzieci na walce ze złym Izraelem” (mniej więcej taki sens miało to, co mówił).

  Brak umiejętności zauważenia tego postmodernizmu w kłamstwach i zachowaniu prawicowych populistów. Idiotyczne stosowanie „mniejszego zła”. Brak własnych pozytywnych propozycji, do dupy strategia komunikacyjna polegająca na oskarżaniu wszystkich ludzi za rzeczy, które robi grupka ludzi, tym samym przyczynianie się do coraz większej polaryzacji.

   

  1. Zgadzam się z Panem, że pomniejsza się tutaj coraz częściej problemy ludzi w naszym kraju oraz następuje radykalizacja i niebezpieczne uogolnianie. Niektorzy piszący tutaj , jak rownież komentujący zachowują się jak przysłowiowe żaby, w coraz bardziej podgrzanej wodzie, nie czując tzn nie widząc problemu. Każdy z nas jest świadomy tego że Hitler został wybrany w demokratycznych wyborach i radykalizcja postępowała poprzez propgandę  i uśpienie narodu. Wczoraj bylam zarejestrowana do lekarza na 17.  a spędzilam tam poltora godziny. Lekarz musiał odwieżć pacjenta do szpitala bo wezwane pogotowie nie moglo przyjechać. W tvp1 wszystko super! Koniunktura sprzyja propagandzie.500+  usypia ludzi bo mają co do garnka włożyć. A co będzie jak koninktura się zmieni? Inwestycje leżą. Konsupcja to nie rozwój.

   Przy okazji rozmowy w oczekiwaniu na wizyte dowiedzialam się o tragedii jaka spotkala rodzinę pacjenta po zawale.  Na placu stały trzy karetki , ktore nie mogly odwieżć pacjenta ze szpitala do szpitala,  bo czekali na karetkę ktora miala przyjechać po poludniu. Niestety pacjent nie doczekał.No nie jest aż tak żle pisze Pani Szaniawska a  Panowie Tabisz i Korga wtórują.Nie ma co narzekać- islam najgorszą i najpilniejszą sprawą.Jak to powiedział Jerzy Kryszak że problem z islamem jest, tylko islamistow u nas nie ma. Bagatelizacja problemów w naszym kraju jest coraz bardziej widoczna na racjonalista tv.

 3. Radykalna lewica jest zaprzeczeniem tolerancji:
  1) Na zachodnich uniwersytetach, lewicowi studenci organizują dni bez białych – takich przypadków było już kilka.  
  https://www.nytimes.com/2017/06/01/opinion/when-the-left-turns-on-its-own.html
  2) Biali politycy są nakłaniani do rezygnacji w wyborach z powodu koloru skóry. 
  http://www.informationliberation.com/?id=57608

  Lewica staje się coraz bardziej ojkofobiczna. Wszystko co jest związane z własną grupą kulturową, etniczną,  jest złe a wszystko co przychodzi z zewnątrz jest zdaniem radykalnej lewicy dobre. 
  Były premier Szwecji, Friedrik Reinfeldt powiedział „Czysto szwedzkie było barbarzyństwo, cały rozwój przyszedł z zewnątrz”.
  Dla lewicy nie ma znaczenia, że w Europie mamy wolność wyznania, nikt nie zamyka ateistów więzieniach, nie ma znaczenia, że w Pakistanie zamykają ateistów w więzieniach a Arabia Saudyjska uznała ateizm za terroryzm. Za wszystkie nieszczęścia zostaną obwinieni rdzenni Europejczycy a jeżeli imigrant zrobi coś złego to lewica będzie udowadniać, że zrobił z winy Europejczyków. 

  1. Były premier Szwecji, Friedrik Reinfeldt powiedział „Czysto szwedzkie było barbarzyństwo, cały rozwój przyszedł z zewnątrz”.

   Nie wiem, czy tak powiedział, ale problem raczej polega na tym, że nikt tak nie powiedział w krajach islamskich.

   nikt nie zamyka ateistów w więzieniach
   – 
   Coming soon to Poland. 🙂

   1. Vernon_Roche: nikt nie zamyka ateistów w więzieniach
    – 
    Coming soon to Poland.

     

    To jest żart. A w 13 krajach muzułmańskich naprawdę skazuje się na karę śmierci za odejście od islamu. Ja widzę tę różnicę i na bazie dostrzegania tego typu istniejących faktycznie różnic buduję swoje poglądy. Nie wyobrażam sobie, aby PiS zamykał za ateizm w więzieniach, skoro ma wśród swoich wielu ateistów. Np. prof. Wolniewicz był ateistą. 

     

    Były premier Szwecji, Friedrik Reinfeldt powiedział „Czysto szwedzkie było barbarzyństwo, cały rozwój przyszedł z zewnątrz”.

    Nie wiem, czy tak powiedział, ale problem raczej polega na tym, że nikt tak nie powiedział w krajach islamskich.

    Moim zdaniem to istotne, że lewicowi politycy tak mówią, promując ojkofobię i rasizm wobec białych Europejczyków. Nie wymagam natomiast od Arabów, aby twierdzili, że są najgorszymi ludźmi na świecie. Uważam, że to ideologia jaką jest islam (a nie samo bycie Arabem) jest niebezpieczna i Zachód powinien otwarcie to dostrzegać, oraz informować o tym swoich najprostszych nawet obywateli. Zachód powinien też wyciągać wnioski z przemocy islamu i obłożyć embargiem kraje, gdzie na przykład skazuje się na śmierć lub więzienie za odejście od islamu i gdzie skazuje się ludzi na więzienie lub śmierć za to, że otwarcie są gejami. Lewica, która nie jest regresywna, powinna dążyć do tego bardziej jeszcze niż prawica.

     

    1. Nie wyobrażam sobie, aby PiS….

     Wielu ludzi tak mówiło, zanim na nich zagłosowało w ostatnich wyborach.
     Staniszkis, Bujak, ten gej z W-wy, nie wiem jak się nazywa.
     Nie takie rzeczy się zdarzały — Dave Rubin porzucił ateizm dla pieniędzy:
     https://youtu.be/WfvMSnOPsM8
     Z jakim hasłem idzie dzisiaj marsz? Z hasłem „my chcemy oświeceniowych wartości i świeckiego państwa”, czy „my chcemy Boga”?
     Zjazd PiSu w otchłań już się rozpoczął, nie mają hamulców, ich zepsucie jest widoczne wszędzie, od czasu, gdy Witek przed wyborami w 2015 roku kłamała prosto w twarz o konstytucji, gardzą każdym, kto nie jest nimi, stopniowo będą przekraczać każdą następną granicę, bo będą coraz bardziej zepsuci, coraz bardziej będą czuć się bezkarni oraz władcami życia i śmierci innych ludzi. Jak to szło… władza absolutna korumpuje absolutnie.

     Poza tym odnosiłem się do zamykania w więzieniach.

    2. rasizm wobec białych Europejczyków

     To dzielenie własnych obywateli na lepszych i gorszych jak to czyni PIS. To jest prawdziwy „rasizm”. Ja żyję i wychowałem się w „prawdziwej” Polsce, więc wiem dokładnie jak to jest. Uprzedzenia do własnych obywateli to w 100% prawica. Tak było odkąd byłem dzieckiem. Kto inny nazywa ludzi ubekami i komunistami? Z pozycji urzędu. Kto innych chce każdego nazywać zdrajcą? Prawica zawsze stosowała wykluczenie wybranych grup ludzi jako karę / jak ból — musi boleć, bo to jest mechanizm ewolucyjny, jak Cię wykluczą z grupy to nie przetrwasz. Wprost mówi, że jak ktoś nie jest taki jak ona, to nie jest Polakiem. Przecież mówią o sobie „prawdziwi Polacy”. To są wszystko mechanizmy wykluczania (albo jak Pan woli rasizm; w sumie nie zdziwię się, gdy wkrótce Pisowcy/nacjonaliści ogłoszą się prawdziwie białą rasą).

     A później, jak Pan, dziwi się, że tacy wykluczani ludzie poradzili sobie sami i już jej / nacjonalistów prawicy nie potrzebują. I używacie słów ojkofobia — jak mąż, który ma pretensje do żony, która odeszła od niego po wielu latach bicia i upokarzania przez niego. Przecież rodzima kultura ma być tylko jedna — prawico-nacjonalistyczno-katolicka (do tego jeszcze w określonej autorytarnie wersji), a jak ktoś się z tym nie zgadza, to jest ojkofobem. Przecież dlatego niszczą muzeum II WŚ.

     —-
     że nikt tak nie powiedział w krajach islamskich
     I dokładnie tak, tak albo podobnie powinni powiedzieć w krajach islamskich, bo ten cytat oznacza samo refleksję, a nie rasizm. Jakby się zreflektowali nad sobą, to by nie było zamachów. Żeby ludzie odeszli od Islamu muszą go znienawidzić / widzieć jako opresję, którą jest. Mają się zbuntować przeciwko światu / kulturze, w której żyją. Promowanie bezrefleksyjnej prawicowej / nacjonalistycznej „miłości” do własnego kraju (tak naprawdę do samego siebie) nigdy nie doprowadzi do upadku islamu. Tam ma być bunt, dare I say it, lewicowy bunt. Mają słuchać Rage against the machine i krzyczeć „Fuck You, I won’t do what you tell me. O tak jak tutaj: https://youtu.be/bWXazVhlyxQ?t=267
     Nie wyrwiesz się z niczego, jeśli wcześniej tego nie przestaniesz co najmniej lubić.

     1. PO to też prawica, jak i Nowoczesna w dużej mierze. Jestem całkowicie przeciwko tego typu wulgarnym, wykluczającym hasłom, ale w pewnym momencie wszyscy się tylko napędzają. Jedni muszą wyjeżdżać, inni są faszystami (nawet kilkulatkowie) i tak się kręci spirala wzajemnej nienawiści, która chyba daje niektórym satysfakcję. Cieszę się, że ostatnio Alicja napisała taki spokojny tekst, nie plujący jadem, nie wywalający nikogo z Polski, nie nazywający całym wielkich grup osób nazistami czy komunistami – http://racjonalista.tv/czym-jest-dla-mnie-swieto-niepodleglosci/ . Ja z kolei odpowiedziałem na Twoje pytanie, czy chcę, aby lewica przestała istnieć i jak widzisz, jest wręcz przeciwnie, chcę, aby zaczęła na serio istnieć.

     2. @Jacek Tabisz
      A Razem czy Ja to nie są jakieś dzieci z USA, a jednak pakuje Pan, jak i pozostali wszystkich do jednego worka, stosując odpowiedzialność zbiorową. Efekt będzie taki, że ludzie będą się bronić, a nie słuchać tego, co Pan mówi.

      O wiele sensowaniej ktoś do „mnie” mówi tutaj: https://youtu.be/fTjbJ-spogk
      Radzę posłuchać.

     3. O postmoderniźmie też jest dobre:
      https://youtu.be/GvWMmkw8euc
      Widać, że ktoś robi risercz, przykłada się, zamiast rzucać w oburzeniu hasłami jak na wiecu faszystów. 
      Jak mówię o faszystach, chodzi mi o autentycznych faszystów.

       

      „Co znaczy odzyskać Polskę? Zmobilizować naród, zorganizować naród i obalić republikę okrągłego stołu […] Nam chodzi o obalenie tego demoliberalnego systemu i pamiętajcie i zawsze ten cel miejcie w swoich głowach” – krzyczał obecny poseł Robert Winnicki w 2012 na Marszu Niepodległości, na którym powołano Ruch Narodowy. Wymienił cztery sprawy konieczne, żeby osiągnąć systemowe zmiany:

      Po pierwsze, należy zakwestionować „fałsz relatywizmu”, czyli: „nie może być tak w Narodowym Państwie Polskim, że szpicel i bohater są mierzeni jedną miarą” (Winnicki).

      Po drugie, należy odrzucić „fałszywą tolerancję”: „nas” nie obchodzi, to że „wy” uważacie nas za nietolerancyjnych.

      Po trzecie, trzeba uznać narodową własność kapitału za podstawę polskiego bezpieczeństwa.

      Po czwarte, polityka obronna ma się opierać na założeniu, że żaden sojusz nie jest w stanie Polsce zapewnić bezpieczeństwa.

      Co najmniej ounkt trzeci kojarzy mi się jednoznacznie z pewnym państwem, które istniało na zachód od Polski.

     4. w pewnym momencie wszyscy się tylko napędzają
      —-
      Na zachowanie tych ludzi z marszów nie ma żadnego wpływu to, że ktoś ich nazwał rasistami.
      Jeśli coś miało na to wpływ, tzn. na to, że ktoś się zaczął wkręcać w taką ideologię, to obecna, neoliberalna wersja kapitalizmu, którą podobno krytykuje już nawet IMF, ale nie mogę znaleźć raportu, więc nie mogę tego potwierdzić. 
      W każdym bądź razie nawet w Kulturze Liberalnej jest wywiad z autorem książki PostCapitalism: A Guide to our Future.
      http://kulturaliberalna.pl/2017/11/07/kapitalizm-paul-mason-andrzej-kozminski-kryzys/ 
       

     5. Razem nie rozmawia z osobami krytykującymi islam. 

      Na fanpejdżu rozmawia. 
      Nikogo nie zbanowali.
      Przynajmniej nie zauważyłem.
      Muszą Pana nie lubić. Nic na to nie poradzę. 
      Na euroislamie też nie ma działu eurofaszyzm. I muszą z tym żyć.

     6. @Jacek Tabisz
      To do czego Pan się odnosi, czyli polityka tożsamości, postmodernizm i cenzura, w Polsce wprowadza i stosuje tylko prawicowa partia panująca.
       

     7. @Jacek Tabisz
      Moim zdaniem problemem są ludzie, którzy piszą takie rzeczy jak tutaj 
      https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/23380144_720633158130852_2893929561428038403_n.jpg?oh=913306ed997ed53a117e17bd733b9af5&oe=5AA8AC3E
      , a nie ludzie, którzy przeciwko temu protestują.
      Ja się zgadzam ogólnie co do islamu i tak dalej, ale to nie znaczy, że będę popierał MW, tylko dlatego że krzyczy obraźliwe hasła dotyczące muzułmanów. Pieprzyć MW.

  2. Ale w Rosji Putina która jest ideałem prawicy

   1. nie ma wolności wyznania – katoliccy księża są wyrzucani z Rosji

   2. zabito 200 dziennikarzy

   3. jest bezpiecznie np. w metrze w Petersburgu

   4. Rosja napada na inne kraje np. Gruzja, Ukraina czy Syria

   5. Imigranci nie zaniżają pensji – pensja minimalna w Rosji to 100 dolarów miesięcznie netto

   A na racjonalista.tv ciągle hejt na Szwecję która od 300 lat na nikogo nie napadła.

    

 4. pkt 6.

  Czy w III Rzeszy żyło się  lepiej niż w UE? Czy w Rosji Putina żyje się lepiej niż w UE? Czy w Korei Północnej żyje się lepiej niż w UE? 

 5. Jaka nieprawda? To że w 4 pkt. wyraża Pan pobożne życzenia? Praktyka wskazuje na coś innego. Od dawna obserwuję rtv i( nawet już komentować się odechciewa) zauważam to samo co Panowie VERNON ROCHE,LIPSCHITZ i BENBENEK.

  1. Wpisz w wyszukiwarkę na stronie KOD, polityka, PiS, feminizm i zobacz, czy masz rację. Ten artykuł to są proste punkty. Wiele z tych tematów rozwijam w innym miejscu. Masz artykuł o mojej potrzebie lewicy. Aż taki wulgarny i obraźliwy jest? Szok

   1. @Jacek Tabisz
    No w każdym punkcie jest sugestia, że nie robią każdej z rzeczy, którą Pan wymienił. Tak to brzmi.
    Pomijając już fakt, że prawica rządzi Polską nieprzerwanie od prawie 13 lat. Ale co tam, przecież nie będzie Pan krytykował ludzi o poglądach podobnych do Pana. Przecież stoi Pan po stronie polskich pracodawców (jak Lis, Kukiz, Petru, cała polska prawica), a nie pracowników — jak w przypadku pracowników delegowanych, którzy są przez polskie firmy masowo sprzedawani jak prawie niewolnicy. Lepiej czepiać się ludzi, którzy krytykują te firmy, jak tutaj:  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1722710,1,o-co-naprawde-chodzi-w-sporze-o-pracownikow-delegowanych.read  

    A jak chce Pan na przykład podbijać Mekkę, to ja nie mam z tym problemu (AK-47 jest zadziwiająco tani, podobno tylko 700 USD), może Pan jechać. Ulży Pan Jemenowi.

    1. Gdzie ja chcę podbijać Mekkę? Chcę, aby lewica mocniej wspierała skazywanych na śmierć w państwach islamskich apostatów. To źle? Ich życie jest nieistotne? Na pewno osoba, dla której życie apostaty z islamu jest nieistotne nie powinna się uważać za osobę wspierającą świeckość. 

     1. @Jacek Tabisz
      Ich życie jest nieistotne?

      Pan doprowadza do sytuacji, w której muszę wybierać moje życie czy życie apostaty z kraju muzułmańskiego / życie muzułmanina. Stawia Pan jedno przeciw drugiemu, wybielając faszystów / traktując ich jak mniejsze zło. Oczywiście że pierwszej kolejności będę się bronił przed faszystami / skrajną prawicą. Są bezpośrednim zagrożeniem.

      Ja Panu nie bronię bronić apostatów, ale na podstawie wcześniejszych wpisów chce Pan też wiele innych rzeczy. I chce Pan to wszystko robić moim kosztem / kosztem Polaków / Europejczyków. Zasadniczo, traktować mnie / ludzi jak żywą tarczę.

     2. I uważasz, że to są jakieś ikony polskości? Chamskich i brutalnych policjantów spotkasz w każdym kraju, obok tych ok. Złe rządy też się zdarzają. Jak to się ma do ojkofobii? Jak to się ma do wykluczenia Dawkinsa czy Onfraya z debaty publicznej. PiS ich wykluczył, a może oni są z PiSu? Kto w USA mówi o „białych śmieciach”. PiS? ObywateleRP? 

     3. I uważasz, że to są jakieś ikony polskości? 

      Uważam, że to jest w tej chwili oficjalny światopogląd / patrzenie na świat  prawicowego pisowskiego rządu. Zostanie siłowo jako polska kultura wprowadzone to, co było na tym marszu dzisiaj. Nie będzie można mieć innego zdania.

      Polska to nie USA.
      Przemoc państwa nie histeria studentów.
      Dawkinsa nie pobito.

     4. Ziemowit Szczerek pisze na FB tak:
      ​Jestem na komendzie w ktorej siedzą zatrzymani dziś Obywatele RP. Kilku postawiono zarzut propagowania mowy nienawisci. Nie przeszkadzał policji, faszyzm ktory przelał sie dziś przez stolicę a ktory Obywatele RP chcieli zatrzymać. I który policja ochraniała. Bareja był małe miki.
      https://www.facebook.com/ziemowit.szczerek/posts/10210212958749335

      To nie byli „tylko” chamscy policjanci.
       

    2. Gwoli informacji – wrzuciłeś Fake News (ja uwierzyłem w niego). Otóż ponoć policjant zgarniając blokujących manifestację krzyczał do jakiejś kobiety „siadaj  k..wo”. Tymczasem policjant mówił do innego policjanta „siadaj Kulson”. Film z rzekomą „k..wą” był tylko audio (celowo?), poszła zatem relacja wideo, zapewne policyjna. Popraw tę informację przy linku do tego filmiku, bo ja nie znajdę (to chyba gdzieś tu). Oględnie mówiąc propaganda huczy po wszystkich stronach politycznego sporu i nie jestem pewien, czy to się skończy po rządach PiS. Smutne. 

     Dałeś ten link pod moim artykułem na temat tego, jakie postulaty lewicy mi są bliskie i że lewica jest potrzebna. Do dziś się zastanawiam, co Fake News na temat rzekomych policjantów rzekomo mówiący „ku…wa” do zatrzymanej (był funkcjonariusz Kulson) ma do moich postulatów wobec lewicy i do mojej przeczącej odpowiedzi na Twoją hipotezę, iż jakoby chcę, aby lewica nie istniała.

 6. 1.

  Owszem. Jednak marna ta lewica, która jest jedynie po to, by być na usługach systemu kapitalistycznego i nie marzy o czymś więcej.

   

  5.

  Na każdym tle przemoc jest złem.

  Islam jest tylko tam zagrożeniem, gdzie go się zaprasza.

  Naprawianie świata warto zacząć od własnego podwórka.

   

  6.

  W ogóle nie należy przyjmować na stałe migrantów.

   

  7.

  Interwencjonizm ma zazwyczaj bardzo smutne konsekwencje. Jedynie może być dopuszczalny w skrajnych wypadkach z ramienia ONZ.

   

  8.

  Większość "ekspertów" jest na usługach korporacjnych dotacji (bezpośrednio lub pośrednio). Jak sobie radzą naukowcy ze wspołczesnymi problemami klimatycznymi dobrze widać. Najpierw kłamali, że nic poważnego nie zachodzi. Dzisiaj, gdy już zmiany są widoczne, kłamią że wpływ działalności człowieka jest minimalny.

   

  9.

  Mam nadzieję, że obejdzie się bez inkwizycji 🙂

  Paradoksalnie oba wymienione poglądy mają novum w nazwie. 😀

   

  10.

  Czyli jednak postmodernizm.

   

  11.

  Tak jak w 6.

   

  12.

  O ile jest na to akceptacja większości społeczeństwa.

   

  13.

  Należy dbać o jakość nie ilość, tzn. ograniczyć przyrost ludności do rozumnych propocji. Większość obywateli mając nierozwiązane problemy lokalne ma kosmos w "głębokim poważaniu".

  Napaleńcy mogą lecieć za własne fundusze.

   

  14.

  Każdy ma prawo do własnego światopoglądu, w tym religijnego. Zapał lewicy ateistycznej do reform religijnych wyglądają komicznie.

   

  15.

  Pouczanie innych narodów często przynosi odwrotne skutki.

   

  16.

  Każde państwo powinno dążyć do samowystarczalności gospodarczej (lub przynajmniej regionalnej), po to, by mieć wszelkie embarga "gdzieś".

  Uważam, że mieliśmy już wystarczająco krucjat w dziejach ludzkości.

   

  1. …ta lewica, która jest jedynie po to, by być na usługach systemu kapitalistycznego

   Neoliberalizm/neokonserwatyzm nie jest ideologią lewicową. Światem nie rządzi lewica. Tylko centroprawica, skrajna prawica. Dominującą ideologią zachodniego świata od kilku dekad jest ideologia prawicowa, czyli neoliberalizm/neokonserwatyzm. Miej pretensję do Thatcher, Reagana, Piotra Napierała, wszystkich ludzi, którzy pisali, że problem z socjalistami polega na tym, że zawsze kończą im się pieniądze. Do Korwinowców. Do wooooooooooooolnościowców. To ta ideologia doprowadziła do kryzysu w 2008 roku, bo rynek finansowy nie był regulowany, w USA „ufano”, że firmy same się skontrolują, więc nie potrzeba żadnej agencji, bo wooooooooooolność.

   Ta prawicowa ideologia jest źródłem wszystkich obecnych problemów na świecie:

    

   The term neoliberalism was coined at a meeting in Paris in 1938. Among the delegates were two men who came to define the ideology, Ludwig von Mises and Friedrich Hayek. Both exiles from Austria, they saw social democracy, exemplified by Franklin Roosevelt’s New Deal and the gradual development of Britain’s welfare state, as manifestations of a collectivism that occupied the same spectrum as nazism and communism.

   https://www.theguardian.com/books/2016/apr/15/neoliberalism-ideology-problem-george-monbiot

   Innymi słowy, wygraliście. To jest wasz świat.

   1. Nie mogę mieć pretensji do polityków o to, że ich poglądy wygrały. Jedynym zabezpieczeniem przed głupimi wyborami jest edukacja. Niestety to trwa długo, ale nie ma innej drogi na skróty.

     

    1. Nie mogę mieć pretensji do polityków o to, że ich poglądy wygrały. 

     To czemu masz pretensje do ludzi, którzy ani nie wprowadzają tych poglądów ani ich nie podzielają?

 7. Panie Jacku naprawdę uważa Pan że potomkowie nazistów i komunistów mają moralne prawo pouczać kraje islamskie? Hitler, Stalin, Putin i Mao to przecież nie muzułumanie.

   

     1. No przecież mówię. Czy Polacy którzy kolonizowali Ukrainę i Białoruś mają prawo pouczać muzułumanów? 

     2. Muzułmanie skolonizowali o wiele większe obaszry i o wiele większym kosztem. Na pewno mamy wieksze prawo pouczać ich niż mają oni do pouczania nas.

     3. My mamy prawo pouczać muzułumanów? A Anglicy i Francuzi?

      A Putin który zabił 300 000 muzułumanów w Syrii?

     4. Nie wiem, czy oni (w polityce i tak zresztą liczy się w ostatecznym rozrachunku siła, a nie moralne uprawnienie), ale my na pewno tak. W porównaniu z innymi narodami nasze przewiny są niewielkie. Nie twierdzę, rzecz jasna, że jesteśmy bez winy, ale kto jest bez winy – ? Ta relatywnie niewielka liczba win to scheda etosu rycerskiego.

 8. lewica JEST jak najbardziej ZBĘDNA grunt by liberałowie rozumieli potrzebę niewielkiego socjalu, jeśli rozumieją, a zwykle reozumieją, lewica tylko zmienia roblemy techniczno – społeczne w ideologiczną kaszankę – niepotrzebnie

 9. W dużej mierze zgadzam się z pańskimi, Panie Jacku, postulatami, choć zbyt łatwo przyłącza się Pan do nagonki na tzw. pedofilię. Dziećmi, w sensie erotycznym, jesteśmy do ok. 5~7 roku życia, a oskarżenie to kierowane jest głównie za kontakty z młodzieżą, dla której są one naturalnym źródłem pozytywnych emocji, wspierających rozwój i edukację. Podobnie jak i u bonobo, choć w jeszcze większym stopniu u ludzi, rola seksu znacznie wykracza poza potrzeby prokreacyjne, co było rzeczywistym powodem, iż ewolucja dostosowała nas w ten sposób.

  To pozbawianie dziwcząt ich prostaglandyny F2alfa jest szkodliwe i powinno być piętnowane, a nie erotyka (o ile nie jest patologiczna i nie wzbudza negatywnych emocji).

     1. Oby był to wyższy poziom zrozumienia ludzkich uwarunkowań bilogicznych i potrzeb, oraz posłużył optymalizacji naszego rozwoju. 😉

 10. Ja, Teresa Rosiak-Bolewska, jestem za istnieniem Lewicy, że wszystkimi podanymi punktami Pana Jacek Tabisz i gorąco pragnę by dalej kontytuowali ludzie o poglądach lewicowych w Polsce i wspólpracy międzynarodowej  w Pokoju a nie wojny, by ludzie żyli godnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =