Jesteś przeciwnikiem PiS? Nie zapominaj o krytyce Kościoła! Marzena Karkoszka

 

Bez wsparcia Kościoła PiS nie dostałby się do władzy. Teraz cała Polska płaci za wsparcie Kościoła dla PiS. Ojciec Rydzyk stał się jednym z najbardziej wpływowych katolickich baronów. Lekcji religii w szkole jest znacznie więcej niż lekcji chemii, biologii czy fizyki. W trakcie kampanii wyborczej część kleru wyklęła PO za wsparcie dla in vitro. Czy można być przeciwnikiem PiS i jednocześnie lojalnym sługą kleru? Chyba przestało to być możliwe…

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

11 Odpowiedź na “Jesteś przeciwnikiem PiS? Nie zapominaj o krytyce Kościoła! Marzena Karkoszka”

 1. I to jest istota problemu. To nie PIS jest głównym wrogiem. Jak długo zindoktrynowany naród nie wyzwoli się spod władzy kk nie nastąpi w Polsce żadna istotna zmiana.

 2. No tak, oczywiscie. Prawde powiedziwszy slyszalem/czytalem to tyle razy, ze jak slyszę te krzyki (hańbaaaa!!!!), to mnie lekko skręca, choc oczywiscie zgadzam się, ze „hańba” czy coś w tym rodzaju. Z drugiej strony zaskakująco duzo dobrych rzeczy ma przemawiajca pani o kosciele JP2. Czy on był lepszy od Rydzyka, gdy np. w szczycie epidemii AIDS w Afryce zakazywał stosowania prezerwatyw?

   1. A także ochranial siatke pedofilska Maciela Degolado,ochranial interesy mafijne w banco ambrosiano….typowy swiety katolicki….zenada

 3. Z drugiej strony zobaczcie co mówi abp krakowski
  http://wsus.pl/pl/wsus/arcybiskup-jedraszewski-o-religii-kreacjonizmie-i-ewolucjonizmie

  „Nie ma opozycji pomiędzy teorią ewolucji a nauczaniem Kościoła katolickiego – mówił podczas wykładu w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych Arcybiskup Metropolita Łódzki, ks. prof. dr hab. Marek Jędraszewski. Nauczaniu Kościoła jest bliżej do teorii ewolucji, która „jest czymś więcej niż hipotezą” niż do kreacjonizmu, który „w swej fundamentalistycznej formule, nie jest zgodny z nauką Kościoła”.

  W porównaniu z Cejrowskim, Pawlikowską czy Terlikowskim to są Himalaje racjonalizmu. Wygląda na to że to jednak niektórzy protestanci są w tym temacie zakręceni.

 4. „Zabrac kase Rydzykowi” – niby na jakiej podstawie? Trzeba było pomyslec o tym wczesniej (SLD, PO), jak opodatkowac kler, jak egzekwowac podatki, jak nie kumac sie z klerem. Jak ktos wtedy dawał haracz rydzolowi i pozwalał mu na prowadzenie brudnych interesow to dlaczego dopiero teraz protestuje. 20 mln to sa grosze. Obecna władza ma wiekszosc i w ten sposob moze spokojnie budowac roznie konstrukcje popierajace kler i roznych rydzykow. Ja sie bardziej obawiam co bedzie za 3 lata. Jesli PIS straci władze a nowy rzad znow bedzie sie kumał sie z klerem i okradał Polakow do społki Watykanczykami, tym razem tymi „dobrymi” watykanczykami. Jak PO i SLD nie potrafiło czy nie chciało wyprowadzic kler ze szkoł i wyprostowac finansowania w latach gdy byli przy władzy, to nie ma sie co łudzic ze wyprostują jak znow dojdą do władzy.

 5. W kwestii poruszonej przez panią Alę Wilk (i wypowiedzi biskupa Jędraszewskiego – n.b cytującego słowa papieża J.P. II ) chciałbym dodać, że przekonanie jakoby KK nie tylko zaakceptował, ale wręcz poparł teorię ewolucji jest błędne. Słowa JP II przytaczane są bardzo często (z dumą wręcz) zarówno przez ewolucjonistów jak i liberalnych katolików – na dowód, że papież zaakceptował teorię ewolucji . Tymczasem kościół jedynie przyjął do wiadomości fakt, że ewolucja zachodzi. W tym samym dokumencie papież pisze wprost, że dobór naturalny nie może wyjaśnić ewolucji człowieka z małpich przodków”. To zdarzenie bowiem oznaczało „pojawienie się pierwiastka duchowego” . Papież odrzucił też możliwość, by dobór naturalny mógł wyjaśnić powstanie ludzkiej duszy (?) . Tak więc JP II nie zaakceptował teorii ewolucji.
  Następca polskiego papieża Benedykt XVI wypowiedział się w identycznym tonie, stwierdzając np. że naturalistyczne podejścia do pochodzenia życia i gatunków są „niekompletne” i że w procesie tym należy zagwarantować miejsce Bogu.

  1. Ja się zgadzam że wypowiedź abp Jędraszewskiego nie jest do końca racjonalna. To nie jest tak że Jędraszewski = Tabisz. Natomiast chodzi mi o to że w porównaniu z Cejrowskim, Pawlikowską czy Terlikowskim to są Himalaje racjonalizmu.

   A może inaczej
   Tabisz – Mount Everest, Jędraszewski – powiedzmy Rysy, Terlikowski + Cejrowski = Żuławy Wiślane. Mniej więcej o to mi chodzi.

   Być może na tym polega siła KK, że przynajmniej arcybiskupi nie mają takich odlotów w temacie ewolucji jak Cejrowski czy niektóre odłamy protestanckie.

   1. Miałem okazję patrzeć na Mount Everest popijając herbatę. NIestety, nie miałem czasu ani pieniędzy, aby zrobić z tym coś więcej 😉

 6. Wydaje sie, ze Polska jest na etapie mariazu koscioła z panstwem. Caly czas nieformalny mariaz, taki konkubinat, ale mariaz. Wiekszosc panstw protestanckich miała taki mariaz, i bylo silne powiązanie władzy koscielnej ze swiecką. Panstwo i koscioł to było własciwie jedno, gdy kroł był głową koscioła. Ale przez lata panstwa protestanckie ładnie wyewoluowały w strone panstw przede wszystkich swieckich, z małymi religijnymi wpływami kosciołow. Koscioły stały sie raczej obiektami historii i niereligijnych ceremonii. Obecna pisowska Polska, ma szczegolny pociąg do takiego mariazu. Moze sie nie da odczepic od koscioła KrK bez takiego tymczasowego mariazu, i jest to cena za odczepienie, taki ostatni podryg kleru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − osiemnaście =