John Stuart Mill. Filozofia pomnażania szczęścia. Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

John Stuart Mill to jeden z najważniejszych filozofów dla liberałów. Jest też jednym z ulubionych myślicieli Piotra Napierały. Jacek Tabisz, też szanując wolnościową filozofię Milla stawia jednak pytanie o to, czy filozofia będąca na usługach człowieka takim jakim jest (jak chce Mill) nie bywa czasem bezbronna wobec totalitarnych w swoich dążeniach ideologii i religii.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

2 Odpowiedzi na “John Stuart Mill. Filozofia pomnażania szczęścia. Piotr Napierała i Jacek Tabisz”

  1. A utylitaryzm to nie miał też „czegoś” wspólnego z Jeremym Benthamem (zawsze chciałem zobaczyć gablotę z jego mumią w University College w Londynie)?
    😀
    Czytałem jakiś czas temu książkę „Mądrość psychopatów” Kevina Duttona i tam autor twierdzi, że Bentham z dużym pradopodobieństwem mógł być psychopatą.
    🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem − dwa =