Katolicyzm – wartości deklarowane i faktyczne. Hańderek, Obirek i Dominiczak

 

Istnieje różnica pomiędzy wartościami, jakie deklaruje katolicyzm a tymi, które faktycznie kultywuje. O tym interesującym rozdźwięku dyskutują Stanisław Obirek, Joanna Hańderek i Andrzej Dominiczak. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. O czym wy w ogole mowicie? Ani religia katolicka ani instytucja koscielna nie ma zadnych wartosci. Została ustalona jako przykazania, a przykazanie to nie jest zadna wartosc sama z siebie.  Nie uzywajcie w stosunku do kleru słowa wartosc, bo samo słowo sugeruje, ze to cos wartosciowego. Jedno wielkie guano i pasozytnictwo.

  1. Lucyanie, tym razem chyba nawet nie uruchomiles filmiku z nagraniem naszej rozmowy. Wlacz proszę, psłuchaj pare minut i odnieś się do tego, co mówimy.

 2. Oczywiscie są też i ksieża uczciwi, ale mogli by sie sprawdzic jako nauczyciele, terapeuci, wychowawcy, bez wchodzenia w ten paranoidalny układ grzechow i kar wymierzanych przez goscia z zaswiatow. Ale to by wymagało porzucenia wielkiej tajemnicy wiary – złota i dolary.

 3. W założeniach,każdy kościół,,każda wiara,miały być wartoscią,ale jak wiemy tymi kościołami rządzą ludzie,a gdy w wiarę ,religię jest wplątany człowiek,wartości odchodzą na dalszy plan.Zawsze zastanawiam się ,co to jest powołanie kapłańskie,przecież już od zarania chcemy być kimś,strażakiem,policjantem,lekarzem,czy to jest to powołanie?.Oczywiście nie,bo dorastając zostajemy całkiem kimś innym.Ten co chciał być policjantem,został złodziejem,chcący być strazakiem zostaje podpalaczem.Obecnie ludzie nie kieruje się powołaniem do zawodu,lecz jego intratnością.Nie twierdzę że każdy ksiądz to złodziej,jak i lekarz nie zawsze jest dobrym lekarzem,jednak mówiąc o księżach,są to w zasadzie ludie którzy założyli sobie że ,zawód ksiądz to dobry zawód,który da bez pracy będzie zył kosztem naiwnych,zagubionych ludzi.Nie będę dalejh prowadził tego wywodu,stwierdzam że kościół wszelkie kościoły,wiary,to największe zło jakie spadło  na ludzkość.

 4. Tu nie chodzi o zygote czy kiedy zaczyna sie życie. Tu nie ma żadnych dyskusji, że życie zaczyna sie w chwili zaplodnienia. Tu chodzi o kontrole nad kobietami. Zakazac wszystkich zakonow, jezuitow, dominikanow, dosc tego pasożytowania. A Karol Wojtyła to najwiekszy szkodnik w dziejach Polski. Cofnął Polske 50 lat, co najmniej.  

 5. Socjalizm – wartości deklarowane i faktyczne

  Kapitalizm – wartości deklarowane i faktyczne

  Hitleryzm, stalinizm, faszyzm, komunizm – wartości ….

  Islam, chrześcijaństwo, buddyzm, konfucjonizm  …

  Ateizm – wartości… a nie! Ateizm nie przedstawia żadnych wartości.  Jest tylko deklaracją braku potrzeby pewnych idei (superbytu – stworzyciela, nadzorcy, sędziego i kata ) i uznaniem ich za nieprzydatne z powodu ich niefalsyfikowalności.

  Co organizacji czy systemów, które do reprezentowania wartości aspirują, to proszę mi wskazać choć jedną taką, która dotrzymuje  obiecanek-cacanek.

   

 6. A ja się cieszę z jednej rzeczy mianowicie że dyskutanci ograniczyli się do krytyki kościoła katolickiego a nie do religii w ogóle.

 7. Oczywiscie, ze jest Pan agentem Watykanu, a własciwie agentem Krk. Przeciez Pan chce dobrze, tzn aby ta organizacja była uczciwa, i duchowa. Bo wtedy przeciez jest wg Pana  potrzebna 🙂 Zreszta Obirek zreszta tez, troche sie pokłocił ze swoimi, ale nie ma zadnych skrupułow mamotac ludzi bogiem i innymi duperelami.  On chciałby przeciez koscioł i zakony, tyle ze one powinny byc "otwarte", "humanistyczne". Powoływanie sie na jakichs swietych to absurd.

   

   

  1. Czy ja chcę, zeby Kosciol był dobry, otwarty itd? mhm! Jesli juz jest i nie zniknie przeciez, to lepiej, zeby był otwarty, ale nie zauważył Pan, ze zamiast wiary głoszę ciekawosc intelketualną 🙂  Czy może być coś bardziej niekościelnego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *