Komunizm jest gorszy niż nazizm

Zgadzam się z Piotrem Browarskim w tym że nazizm nie był lewicowy lecz prawicopodobny, natomiast nie mogę się zgodzić że był gorszy od komunizmu. Po pierwsze był uczciwszy w tym sensie że był po prostu ksenofobią i nacjonalizmem posuniętym do granic możliwości. Komunizm był utopią która mogła zabić każdego w imię utopii, doprowadził miliony ludzi do ruiny ekonomicznej i społecznej. Nazizm jakoś nie umiał zmusić dzieci do donoszenia na rodziców. Komunizm zabił łącznie około 100 mln osób, nazizm 1/10 tego. Komunizm istniał co prawda dłużej ale nie w większej ilości krajów bo przecież Hitler podbił niemal całą Europę. A więc 12 lat nazizmu ma podobny wynik jak 1917-1991 a nawet lepszy jeśli można tak powiedzieć niż komunizm. Poza tym komunizm jest jeszcze bardziej nienaturalny niż szowinizm, a klasizm niż rasizm. No i komunizm dłużej trwał przez co traktujemy go jako coś bardziej akceptowalnego, nazizm nie dotrwał do swojego odpowiednika pierestrojki…

Pisałem już o tym na łamach RacjonalistaTV.

[divider] [/divider]

020

[divider] [/divider]

Inna sprawa to to, że ZSRR był tak straszny oraz irracjonalny że nawet nazistowscy szpiedzy nie mogli sobie wyobrazić życia w tym zbrodniczym cyrku… Kiedyś uważałem, że nazizm jest nieco gorszy:

teraz uważam, że nieco gorszy jest jednak komunizm:

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

16 Odpowiedź na “Komunizm jest gorszy niż nazizm”

 1. Podobają mi się te pogadanki, choć nie zawsze się ze wszystkimi tezami zgadzam. Filmiki z wakacji też niezłe. Tylko nie łapię, o co chodzi z tym teatrzykiem.
  🙂

  1. to zależy o którym mówisz, one mają różna tematykę, cel itd. Generalnie chodzi o wyśmianie masowych ideologii z liberalnej perspektywy; czyli o to samo co w zwyklych filmach. Który jest niejasny?

   1. Chodziło mi o ogólną idee. I o target. 😉
    Mi podobały się dwa – o tym jak Hitler hoduje pomidory i ta parodia rozdania oskarów z napisem „sralnia” na drzwiach w tle.
    😀

 2. Komunizm, jak ewoluował to łagodniał (przynajmniej ten sowieckiego chowu), niestety nie wiemy w którą stronę ewoluowałby nazim, ponieważ 1000 letnia Rzesza przetrwała tylko 12 lat. Czy po Żydach i Cyganach, my Słowianie wylecielibyśmy przez komin, czy też pozwolono by nam żyć, oczywiście jako Słowianom, a nie jako naturalizowanym Nordykom. Tego nie wiemy. A co z kolorowymi – to też chyba podludzie i z nich Nordyków nie dałoby się zrobić za cholerę. Przypuszczam więc, że jakaś ewolucja nazizmu byłaby chyba nieuchronna, w stronę przetrwania jednak niektórych „ras”, albo wszystkich „w pień”, ale ile to roboty.

 3. Mołdawskie ss, Freikorps indien bez przesady z tym rasizmem wielu nawet w ss uważali że Hitler przesadza. Bardzo wielu oficerów było zdania że rasizm tylko osłabia Rzeszę. Pierestroja nastąpiłaby szybko nawet jeśli najpierw trzeba by rozwalić H

 4. Bzdury, komunizm nie wkładał do pieca za samo bycie Żydem, czy Cyganem/Polakiem/niepotrzebne skreslic. Nawet szkoda dyskutowac.

   1. Bzdura, komunisci mordowali w odwecie, za wyrządzone (wg nich) krzywdy, np. za kolaboracje z Niemcami, czy za „ucisk narodu”. Zresztą w rewolucji francuskiej tez krew sie lała za „krzywdy”, w odwecie. Niemcy najpierw podstępnie zapraszali do kąpieli, okradali, a potem gazowali. No, chyba ze historycy uwazają, ze Niemcy mordowali Zydów w odwecie.
    Dla mnie to próba wybielania Niemców.

    1. w odwecie za co? za bycie farmerem? fabrykantem? ?????? Pan usprawiedliwia tych czerwonych sukinsynów, którzy gadali o pokoju między narodami, a zachowywali się często tak samo ksenofobicznie i rasistowsko jak nazi. Komunizm to idea dla wszystkich, nazizm dla Niemców (może germanów) stąd wiele słabych umysłów jak pański mało zwraca uwagę na to jak to w praktyce wyglądało. Łagry są wcześniejsze od KL, niewolnicza praca Kazachów i Kałmuków przy kretyńskim zmienianiu biegu Amu-Darii i Syr-Darii była wczesniejsza i wcale nie na mniejszą skalę niż zydowska w III Rzeszy. Także proszę nie wygadywać bzdur.

 5. Tak, też uważam, że zmiany byłyby nieuchronne i chyba na korzyść, ale nie wiadomo co jeszcze pan któremu „ptak narobił pod nosem” i jego przydupasy zdążyliby zrobić. Może jeszcze najgorszy system przed nami – mało to ludzi na świecie z gównem zamiast mózgu. Vide religijni fanatycy. Choć Polpot też był niezgorszy ze swoim państwem samowystarczalnych rolników, po usunięciu zbędnych elementów, wreszcie szczęśliwych.

 6. Zmień sobie w tekście na początku z Azazel na Piotr Browarski., Od wczoraj na portalu jestem pod swoim imieniem i nazwiskiem.
  pzdr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + jedenaście =