Konkordat a aspiracje Kościoła katolickiego. Prof. Stanisław Obirek

 

Prof. Stanisław Obirek, który zawiódł się na współczesnym Kościele i opuścił szeregi zakonne, zdaje się wiedzieć wszystko o aspiracjach kościoła katolickiego, które często ocenia bardzo krytycznie. A jak się ma do tych aspiracji Konkordat? Ta wypowiedź prof. Stanisława Obirka, często goszczącego na naszej antenie, miała miejsce podczas konferencji w sejmie „Co nam dał Konkordat?” współorganizowanej przez Kongres Świeckości.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “Konkordat a aspiracje Kościoła katolickiego. Prof. Stanisław Obirek”

 1. Jak to mozliwe ze Obirek (skadinad sympatyczny, ale zjezuitowany) dostal cale 16 minut, bez chamskiego przerywania i ponaglania, a mowiaca przed nim kobieta tylko 10 minut (11) z przerywaniem "pani dziekujemy"? Czy to jest jakas inna czesc kongresu gdzie uczestnicy dostali po 15 minut (16) czasu na wypowiedzenie sie? 

  Obirek probowal odpowiedziec na pytania, sformulowane przez samego siebie: 

  (1) Czy Konkordat jest zgodny z chrzescijanstwem?

  Odp. Własciwie nas to nie obchodzi, co nas obchodza dawne czasy (rok 400 n.e.)? Watykanu wtedy nie było. Jak Obirek chce cos powiedziec, to raczej powinien "czy Watykan ma cos wspolnego z chrzescijanstwem". 

  (2) Czy Konkordat pomogł polskiemu katolicyzmowi

  Odp. Obirek mowi "nie", ale to z hipotezy ze na dłuzsza mete nie pomoze. Poza tym traktuje religie jak cos abstrakcyjnego, oderwanego ludzi ktorzy sie nazywaja reprezentami religijnych bogow. Oczywiscie ze pomogł i pomaga, szczegolnie ekonomicznie. Przywileje, darmowe grunty i nieruchomosci, formalny wpływ na prawodawstwo, na wyroki sadowe, dostep do dzieci i do pedofilii,  etc.  Polka ma zasuwac na darmozjadow i Polce  nikt tego nie odda. A to co bedzie za 20 lat … tłuste wieprzki beda jak paniska na swoim, bo przeciez jak nawet to lewicowe towarzystwo, jakby doszło do władzy, to im tego nie odbierze.   

  (3) Czy istnieja warunki rezygnacji z Konkordatu

  Odp. Obirek mowi "niestety nie", czyli wg niego do konca zycia bedziecie niewolnikami polskiego kleru (nawet nie Watykanu, bo polski kler, i ten rz-kat. i ten redemptorystyczny, uzywa Watykan jako parawan). I nie pocieszajcie ze ze Cesarstwo Rzymskie  upadło, i kler tez kiedys upadnie. Pasozyt  rzadko opuszcza ofiare przed  smiercia, tak długo jak pasozytuje.  Umrzecie razem a nimi, a własciwie wczesniej.

   

 2. (3) Czy istnieją warunki rezygnacji z Konkordatu

  Obirek mowi nie, ale nie do konca wiem o co mu  chodzi. Polski kler  przeciez sam nie pozbedzie sie przywilejow, a koscioł ubogi to nie ich bajka. 

  Oczywiscie obecny rząd nie zrezygnuje z Konkordatu, wiec jedyne co mozna dyskutowac czy np. inny rząd ktory rzeczywiscie mialby chec rezygnacji, czy tego by rzeczywiscie dokonał. Mogłby isc va bank i stwierdzic ze obecny Konkordat  został zawarty wbrew prawu i anulowac Konkordat. Ale sprawa jest wątpliwa aby do tego doszło, nie wiadomo nawet czy obecne władze  staną przed jakims sądem, za złamanie Konstytucji.   

  Polski  kler sie schował za panstewkiem Watykan (umowa miedzynarodowa), i w ten sposob utrudnił zmiane czy tez rezygnacje z umowy.  Mozna by popatrzec na to jak Włochy  sie meczyły z klerem i ich konkordatem, zabrało im to ponad 40-50 lat. Czyli jesli cokolwiek sie ruszy to w roku 2070, good luck !

  Pan A mogłby  napisac list do papieza, np. Kochany Panie, nie dajemy sobie rady z polskim klerem. Chowają sie za umową miedzynarodową, a w przypadku pedofilii chowają sie za Twoją sukienką i paszportem watykanskim. Nie reprezentują godnie Twojego Koscioła, nie mamy  z nich zadnego pozytku, myslą ze są panstwem w panstwie. Uprzejmie prosze o renegocjacje Konkordatu. Z pocałowaniem  reki, A.  

  Odpowiedz z Watykanu: Nie zawracajcie nam dudy i nie chowajcie sie za Konkordatem. Jesli nie potraficie sobie z nimi dac rady to wasza wina. Bede sie za was modlił. Pozdrawiam, Franek.

   

   

      

 3. "Związany z życiem i działalnością Jezusa z Nazaretu".

  Dla ideologicznych fobii Racjonalista dopuszcza nawet czasowo historyczność Jezusa z Nazaretu. Obłuda i hipokryzja w czystym wydaniu.

  1. Jakich fobii? Jaki Racjonalista? Racjonalista – Obirek? My jako redakcja? Prof. Obirek tu się pojawia, czasem w dyskusjach z nami, w których mamy inne zdanie. Był też jego ciekawy wykład wokół filmu Scorsese, co nie oznacza, że wierzymy literalnie w fabuły filmowe amerykańskiego reżysera. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − pięć =