• czwartek, 21 stycznia 2021 r.

Krytyka Kościoła. Metoda Jażdżewskiego i metoda Dominiczaka

Szef polskiego oddziału Liberte, Leszek Jażdżewski wystąpił przed Tuskiem na UW. Jego słowa o Kościele wywołały burzę. Odpowiedział na to między innym prezes Towarzystwa Humanistycznego Andrzej Dominiczak, sugerując, że wystąpienie Jażdżewskiego jest politycznie szkodliwe dla Koalicji Europejskiej. Ja, jako ateista zainteresowany racjonalną krytyką religii zdumiałem się protestanckim charakterem słów Jażdżewskiego, który podobnie jak Pieczyński chce odnowy chrześcijaństwa w bardzo silnym duchu "oczyszczenia". Przewracając karty historii nie jestem pewien, czy ateista powinien wspierać "czyścicieli chrześcijaństwa", bowiem ich żar w różne strony wieje i moją bezbożną twarz też osmalić może…Więcej na filmie:

 

Jacek TabiszStudiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Podobne materiały

14 komentarzy

 1. bogdan schmidt
  9 maja 2019 at 11:28 - odpowiedz

  Nie bardzo wiadomo, o co chodzi Leszkowi Jażdżewskiemu, o sekularyzację czy o walkę z konkretną religią – katolicyzmem. Wydaje się, że raczej druga opcja jest właściwa, bo L.J. znany jest  z gorącej apologii islamu, z zarzucania krytykom ''religii pokoju'' rasizmu i islamofobii. Kolejny, irytujacy przykład, gdy ideologia zniekształca w groteskowy sposób obraz rzeczywistości        

 2. Pawel
  9 maja 2019 at 12:51 - odpowiedz

  I znowu to samo. Wchodzi sobie człowiek do działu "publicystyka", żeby sobie coś poczytać, a tu kolejny film. Nie lepiej wrzucić to na stronę główną, na której codziennie o godz 19 miał się pojawiać nowy program, a coś ostatnio się nie pojawia. Dział "publicystyka" proszę zostawić dla tych, którym chce się pisać.

  • tatajarek
   9 maja 2019 at 20:49 - odpowiedz

   Popieram. Nie chcemy filmików. Chcemy teksty.

   Tym bardziej, że powyższy filmik w 90-ciu procentach można było przekopypejstować…

  • Dziwer
   9 maja 2019 at 21:48 - odpowiedz

   Popieram i dam przykład, który być może zachęci redaktorów do zmiany formuły przekazu. Obejrzałem parę filmików Piotra Napierały w całości, to było na początku. Potem już nie dawałem rady wytrwać nawet minuty. Przestałem więc oglądać, czytam jedynie opis do filmu i jeśli była w nim jakaś treść to do niej się odnosiłem, ewentualnie do komentarzy. Gdyby jednak był to tekst, przeczytałbym cały, gdyż męki, które w tym wypadku na filmiku trwają 20 minut przy czytaniu tego samego skracają się do minuty, dwóch.  Jakby nie patrzeć to zysk dla tych, którzy irytują lub denerwują, przynajmniej przekaz od nich  dotrze do gawiedzi :).

 3. Radowid
  9 maja 2019 at 13:00 - odpowiedz

  Jażdżewski sprawia wrażenie chrześcijanina zatroskanego o Kościół. Jego słowa nie są słowami ateisty ani agnostyka.

 4. Dariusz
  9 maja 2019 at 14:17 - odpowiedz

  Leszek Jażdżewski – szkodliwe dla KE. Bez przesady , nie startuje z list tej formacji. Wolę już jego wypowiedź niż Tuska. Przynajmniej ma jaja . W przeciwieństwie do "wykastrowanego" Tuska , u którego poglądów brak. Poza tym L.J. nic złego nie powiedział. Z innej beczki. Koalicja Europejska – ciekawe jaki program ma ta formacja? PO, PSL.SLD,Nowoczesna czy Zieloni. Chadecy , klerykałowie, ekologiczna lewica , liberałowie ,socjaldemokraci oraz antyklerykałowie. To ogień z wodą. Załóżmy że nawet wygrają wybory. Nikt z publicystów i komentatorów nie zadał sobie jednego pytania : jak oni zawrą koalicję i czy stworzą rząd? W mojej ocenie nie ma na to szans . Róznice programowe są ogromne i nie do przeskoczenia. Przewiduję po wyborach pat. Ja osobiście zagłosuje na ugrupowanie Wiosna . Przynajmniej są za świeckim państwem i mają parę ciekawych punktów programu(emerytura obywatelska,ekologia itp.) w przeciwieństwie do KE która na dobrą sprawę nie ma programu. Jak komuś pasowała "ciepła woda w kranie" to niech na nich głosuje.

 5. Anna
  9 maja 2019 at 14:58 - odpowiedz

  A może w tym szaleństwie jest metoda? Odcinać się od wystąpienia jak Schetyna a za jakiś czas znów zorganizować wystąpienie Jażdżewskiego.Tak działa Jasna vel Brunatna Góra.

 6. tatajarek
  9 maja 2019 at 20:04 - odpowiedz

  Ale Panie Andrzeju, przecież lider tamtej partii ma niepewny uśmiech.

  Jakże nam głosować na człowieka o niepewnym uśmiechu?

   

 7. tatajarek
  9 maja 2019 at 20:36 - odpowiedz

  A tak w ogóle to przykro patrzeć jak Jażdżewskiego rozszarpują nawet antyklerykalne redaktory.

  Czy Wyśta są anty, czy tylko udajeta?

   

 8. Elasp
  10 maja 2019 at 10:13 - odpowiedz

  "polskiego oddziału Liberte", wystąpienie Jażdzewskiego… – cui bono?

  .

  "Liberte" jest finansowany przez Fundację Friedricha Neumanna, będącą tworem niemickiej Wolnej Partii Demokratycznej. Do partii tej należał Hans Dietrich Genscher. Można więc podejrzewać – znając obecne koligacje Genschera, że ta partia, jak i fundacja, to agentura Moskwy. To przypuszczenie jest zgodne z innym moim przypuszczeniem, że mianowicie Jażdżewski jest synem pracownika Służby Bezpieczeństwa z Gdańska, Edmunda Jażdzewskiego. Jażdzewski nie dba więc o Kościół, tylko o Kreml – sądzę, że mając pełną tego świadomość. "Gazeta Wyborcza", "Nie", "Liberte" – to agentury Moskwy.  

  • Elasp
   10 maja 2019 at 10:22 - odpowiedz

   Nie jest wykluczone, że ta (rosyjska) agentura zadziałała w tym celu, aby zepsuć wystąpienie Tuska, będącego wszak agentem Niemiec Na oczach Polaków doszło więc do konfrontacji dwóch agentur, a chodzi oczywiście o wpływy obcych mocarstw w Polsce – dokładnie jak w XVIII wieku.   

   • Radowid
    10 maja 2019 at 13:06 - odpowiedz

    Jest to wielce prawdopodobne. Wszak pojawiały się opinie sugerujące współpracę Tuska ze Stasi…

    Niestety nie ma w polityce ludzi czystych moralnie i nie obędzie się w żadnej partii bez kombinatorów.

  • Radowid
   10 maja 2019 at 13:09 - odpowiedz

   Istnieją przypuszczenia iż Sieci, DoRzeczy, Gazeta Polska itp. są narzędziami w ręku masonerii rytu szkockiego popularnego w USA – niewykluczone że dlatego PiS chce współpracować ściśle z masoneria amerykańska.

   Mówił o tym dr Krajski.

 9. Radowid
  10 maja 2019 at 13:11 - odpowiedz

  O ile PO była uzależniona od masonerii rytu francuskiego o tyle PiS jrst zależny od rytu szkockiego.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *