Marsz dla Nauki i wykłady dr Tomasza Witkowskiego

Informujemy, że wkrótce odbędzie się Marsz dla Nauki, któremu będą towarzyszyć wykłady, w tym dr Tomasza Witkowskiego, którego dobrze znacie również z naszej telewizji. Dr Tomasz Witkowski jest także Racjonalistą Roku Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów (PSR). 

 

 

Jak podaje na swoim blogu dr Tomasz Witkowski:

 

22.04.2018 po raz kolejny odbędzie się na całym świecie, w tym również w Polsce, Marsz dla nauki, na który serdecznie zapraszam. Wcześniej jednak będą miały miejsce wydarzenia towarzyszące. W tym roku zostałem poproszony przez organizatorów o wygłoszenie wykładów w Warszawie i we Wrocławiu. Zapraszam zatem również na mój wykład i oczywiście dyskusję:

Przesąd, empiria, nauka.

O potrzebie upowszechnianie naukowego obrazu świata

Tomasz Witkowski

Mózg człowieka jest niezwykle sprawnym instrumentem poszukującym związków przyczynowo-skutkowych.  To wynik działania ewolucji, w toku której osobniki szybciej identyfikujące takie związki miały większe szanse na przeżycie. Ale efektem ubocznym tej funkcji jest dostrzeganie zależności i wzorców również tam, gdzie ich nie ma. Pozbawiony narzędzi krytycznego myślenia mózg ludzki generuje przesądy, pseudonaukowe twierdzenia. Czy nie powinniśmy zaakceptować ich jako naturalnego wytworu sprawnie działającego umysłu? Podczas wykładu Tomasz Witkowski pokaże, w jaki sposób „nieszkodliwe” przesądy i pseudonaukowe twierdzenia wpływają na naszą rzeczywistość i porządek społeczny prowadząc w skrajnych przypadkach do ogromnych kosztów, nieszczęść a nawet śmierci wielu ludzi. Te negatywne efekty to wynik tolerancji dla pseudonauki w obszarze takich nauk, jak psychologia, medycyna, ale również w naukach technicznych, prawie i bankowości.

Wykłady odbędą się:

Warszawa, ul. Dobra 55,

12 kwietnia 2018 roku, godz. 16:45

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/120410358808244/

Wrocław, 14 kwietnia 2018 roku, godz. 12:20

Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul.  Fryderyka Joliot-Curie 14a , sala 1.03

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/220575268714526/

Zapraszam do śledzenia wydarzeń towarzyszących na stronach organizatorów:

http://www.marszdlanauki.pl/

oraz na Facebooku:

https://www.facebook.com/Marszdlanaukipolska/

Racjonalista.tv postara się nagrać wykład dr Tomasza Witkowskiego, ale nagranie nie zastąpi bezpośredniego udziału w wydarzeniu i możliwości zadawania pytań. Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi wydarzeniami towarzyszącymi Marszowi Nauki

Zachęcami do obejrzenia:

O autorze wpisu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 7 =