Mit islamofobii. Jacek Tabisz i Piotr Napierała

 

Aby chronić islam przed słuszną i potrzebną krytyką powstał mit islamofobii. Jest to zjawisko nowe i bardzo niebezpieczne. Wyobrażmy sobie, że obawy przed innymi radykalnymi i nietolerancyjnymi ideologiami, takimi jak faszyzm czy komunizm osoby nie będące ich wyznawcami nazwałyby "fobiami" i prześladowały krytyków tychże, a nie ich szerzycieli. Czy Churchill był "faszyzmofobem", zaś prezydent Reagan "komunizmofobem"? Czy Giordano Bruno lub Kazimierz Łyszczyński są postrzegani jako "katolikofobi" przez tych, którzy jednocześnie bronią islamu wbrew własnym prawom i własnej przyszłości? 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Jednak genetyka czy tam ewolucja ma też troche z tym wspólnego ma do powiedzenia. Ci ludzie wychowywali sie i rozmanażali w określonym środowisku geograficznym i obyczajowo-kulturowo-religianckim przez wieki i siła rzeczy ewoluowali w swojej masie w określonym kierunku z określonymi predyspozycjami a z innymi nie, nawet abstrachując od przemożnego wpływu wychowania(szczególnie wczesno-dziecięcego). 

 2. Tym tokiem myślenia, można równiez uznać, że antysemityzm także nie istnieje. W końcu to t​ylko krytyka Żydów. Brak słów.

  1. Im chodzi bardziej o to, co jest opisane w tym artykule z krytyki politycznej powyżej niż o to, że ktoś tłucze po twarzy kogoś tylko dlatego, że jest muzułmaninem (to by była islamofobia wtedy). 
   A że nie potrafią komunikować się z ludźmi to już inna sprawa…

 3. arabofobia rozumiem, to jak antysemityzm – niechęć do narodu, ale islamofobia to raczej jak liberalofobia, konserwatofobia, socjalistofobia, chrystianofobia, buddystofobia, a więc musi byc legalna, ideologię trzeba móc krytykować

  1. Zgadzam się z komentarzem Piotra i nie raz o tym mówiłem. Żydzi w Trzeciej Rzeszy byli prześladowani za swoją etniczność. Mogli być chrześcijanami, nazistami, wielbicielami Hitlera. ale ich etniczność czyniła z nich podludzi. Krytyka islamu to krytyka ideologii, którą każdy może zmienić. Krytyką ideologii jest też krytyka konserwatyzmu. Czy zatem należy karać „konserwofobów”, albo „komunizmofobów”? Nie należy. Jeśli konserwatyzm czy komunizm prowadzą do przemocy w danym miejscu, ich krytyka nie tylko nie jest żadną „fobią”, ale pozytywną postawą obywatelską. 

   1. Z tym że przeciętny muzułmanin nie jest krwiożerczym terrorystą, dlatego nie warto wszystkich wrzucać do jednego worka. Przede wszystkim należy zwalczać zdegenerowany islam, taki jak ISIS, a krytyka religi to swoją drogą.

     

     

    1.  Przede wszystkim należy zwalczać zdegenerowany islam, taki jak ISIS, a krytyka religi to swoją drogą.
     ===
     Zgadzam się

     1. W krajach, gdzie nie ma ISIS również bywa na przykład kara śmierci za odejście od islamu. 

     2. Najwygodniej cały syf zapakować do jednego worka z napisem ISIS. Państwo Islamskie wyraźnie odgrywa tu rolę chłopca do bicia (podobnie zresztą jak w Polsce od morza do Tatr katolickiej, rolę chłopców do bicia propagatorzy i obrońcy kościoła przypisują Rydzykowi w Toruniu i wieśniakom na prowincji). Dla wszelkiej maści islamochwalców to wygodne rozwiązanie. 

     3. W krajach, gdzie nie ma ISIS również bywa na przykład kara śmierci za odejście od islamu.
      ====
      Tutaj chodziło o Europę. 

     4. W Europie jest kara smierci(dla kobiet) za odejście z białasem.
      ====
      Nie wiem, czy jest.
      Ale proszę bardzo się zajmować tymi, którzy chcą zabić kobietę, a nie Pakistanem.

   2. Breivik wyznawał ideologię antylewicową (także antyfeministyczną), wyznawał i szerzył nienawiść do lewicy i teorię spiskową o marksizmie kulturowym (stalinizmie) (miał obsesję na punkcie lewicy), co doprowadziło w końcu do śmierci ludzi w zamach, które przeprowadził. A jednak chcecie to cenzurować, zakazując mowy o Breivikiźmie.

 4. To juz nudne. Dajcie cos o pedofilach w sukienkach, najlepiej katolickich. Możecie tez napisac o islamskich, ale zacznijcie od rodzimego podwórka. 

  1. Teraz jest taka moda, żeby chronić kler / nacjonalistów itd. hasłem, że nie są muzułmanami z Pakistanu. Tylko muzułmanie i muzułmanki z krajów muzułmańskich mogą śmieć nie chcieć mieć prawicowo-konserwatywnych poglądów i nie chcieć głosować na Korwina i Pis itp. Także nie spodziewam się. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *