Mit Powstania Warszawskiego, czyli marginalizacja głosu kobiet. Beata Kustra

 

Nie tak dawno publikowaliśmy na RacjonalistaTV materiały poświęcone Kobietom Solidarności, o których w dużej mierze zapomniano, mimo, że odegrały bardzo istotną rolę w Solidarności. Mit Powstania Warszawskiego też pomija rolę kobiet w powstaniu, ponownie wykluczając je z historii. Dla badaczy nie jest też najczęściej istotny kobiecy punkt widzenia na Powstanie Warszawskie.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

One Reply to “Mit Powstania Warszawskiego, czyli marginalizacja głosu kobiet. Beata Kustra”

  1. Co to za swięta uczelnia, Decanus, Prorector, rozance i krzyze? 

    A jesli chodzi o kobiety … nie oczekujcie ze samce wam cos dadza w prezencie, chyba ze znajdziecie samca ktore wie jak sie dobrac do innych samcow. Bo wy nie macie absolutnie zadnego pojecia jak to zrobic. Kobiety francuskie zostaly zdradzone juz w XVIII wikeu. A na Wiki nie ma nawet hasla "Women in the French Revolution" po polsku. 

    Na FB "Niestety historiografia rewolucji doceniła tylko mężczyżn, a o roli kobiet milczy, tworząc z nich tło wydarzeń z lat 1789-1794."  Nie spodziewajcie sie nic specjalnepo po PiSie, zostaly same gady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × trzy =