Mój ranking Racjonalistów na RacjonalistaTV

 

Tak sobie pomyślałam, że fajnie byłoby zrobić ranking Racjonalistów na tej stronie, uwzględniając filmy, artykuły i komentarze. To taki mój autorski pomysł, więc wpisujcie proszę swoje typy pod tym moim tekścikiem.

Przegranym w moim rankingu powiem, że nawet najgorsi z Was są lepsi od wielu komentujących i piszących na takich cudach jak Onet, Wirtualna Polska, Gazeta Wyborcza, Fronda, wSieci i NaTemat. Tam przegrany Racjonalista były zwycięzcą nie lada.

Co brałam pod uwagę?

 1. Umiejętność odpowiadania na temat

 2. Dbałość o formę wypowiedzi

 3. Dbałość o treść wypowiedzi

 4. Sensowność poruszanych tematów

 5. Cierpliwość do komentowania

 6. Nie zaprzeczanie sobie samej

 7. Spójny światopogląd

 8. Zmysł humoru i ironii

 9. Dystans do siebie samego

 10. Życzliwość i humanizm

A teraz mój ranking. Czasem w nawiasach daję rzeczy które mnie szczególnie u kogoś zachwyciły i rzeczy, które mnie szczególnie załamały. Czyli plusiki i minusiki. Choć piszę tu od niedawna, jestem z Wami jakieś półtora roku jako Czytelniczka, jednak pewnie nie wszystkich zapamiętałam którzy na zapamiętanie zasługują. Ostatecznie zdecydowałam się na pięć pierwszych miejsc, aby nikomu nie było przykro.

 1. Zwycięzca – Janusz Kowalik (+życzliwość, humanizm, sensowność poruszanych tematów, dbałość o formę wypowiedzi)

 2. Jacek Tabisz (+spójny światopogląd, dystans do samego siebie, cierpliwość do komentowania)

 3. Kaja Bryx (+dbałość o formę wypowiedzi, dbałość o treść wypowiedzi)

 4. Rafał Gardian (+dbałość o formę wypowiedzi, dbałość o treść wypowiedzi)

 5. Grzegorz Roman (+dbałość o formę, dystans do samego siebie)

Teraz widzę, że musiałam pominąć osoby, które od miesiąca się nie odzywały i nie pisały artykułów. Pominęłam też takie osoby, które prawie nic nie pisały, albo których nie umiem ocenić, bo to wcale nie jest łatwe.

Bardzo mi się podoba, że Pan Piotr Napierała porusza tyle ciekawych tematów, ale nie podoba mi się, jak z nami rozmawia. Gdyby Pan Piotr się zmienił w stronę szanowania innych, to kto wie?

Ogólnie jest tu bardzo ciekawie i naprawdę jestem pod wrażeniem. Przydałoby się więcej humoru, śmiałych i ciętych odpowiedzi, nie przegadania w niektórych filmikach.

No i fajnie by było zrobić taki stały ranking w formie listy do zaznaczania powieszonej gdzieś na stałe. Ale poinformowano mnie, że Redakcja i tak staje na głowie, abyśmy się dobrze tu bawili i może kiedyś.

Na koniec muszę powiedzieć, zwłaszcza Autorom audycji, że jesteście dla mnie prawdziwymi bohaterami i robicie kawał dobrej roboty. Z każdym miesiącem będziecie znaczyć coraz więcej, a Polsce Was potrzeba!

A teraz kolej na wasze oceny, ciekawa jestem, czy myślicie zupełnie inaczej.

O autorze wpisu:

Humanistka z wykształcenia, nie bojąca się jednakże ściślejszej nauki. Od dziesięciu lat sympatyczka polskich racjonalistów, obecnie mieszka za granicą. Obecnie, jako publicystka, zainteresowana obroną wolności słowa, wolności ekspresji artystycznej i tożsamości europejskiej.

21 Odpowiedź na “Mój ranking Racjonalistów na RacjonalistaTV”

 1. http://racjonalista.tv/mocne-i-slabe-strony-autorow-racjonalista-tv/

  „…Teraz widzę, że musiałam pominąć osoby, które od miesiąca się nie odzywały i nie pisały artykułów…” – pominęła pani wielu ważnych autorów i nie odróżnia prezenterów TV od autorów (Bryx i Roman nie pisują artów), lepiej poczytać przed ocenianiem! Ale taka młoda piękna wilczyca pewnie już wszystko wie… : )

  http://racjonalista.tv/mocne-i-slabe-strony-autorow-racjonalista-tv/

 2. „…Gdyby Pan Piotr się zmienił w stronę szanowania innych, to kto wie?…” ja szanuję innych, po prostu mam inne zdanie w kwestii islamskiej i nie podobają mi się niektóre uproszczenia, może też trochę szacunku do mnie jako do głównego autora działu publicystyka? Bo na razie Pani polemiki były huzia na juzia style. Pozdrawiam

 3. Fajne. Ale rzeczywiście trudno o klarowną ocenę, gdy łączy się autorstwo artykułów z komentowaniem i z przeprowadzaniem wywiadów filmowych. Tym niemniej ok. Zrobienie rankingu ocen kusi mnie coraz bardziej, ale jako główny kucharz w tej kuchni nie dam na razie rady. Gdybym jednak robił ranking ocen, dałbym trzy kategorie – film, artykuł i komentarz. Oceniać można by raz dziennie, co pokazywałoby zmiany preferencji czytelników i widzów. Oczywiście byliby też tacy, co ocenialiby z różnych serwerów, mogąc wtedy obejść system raz dziennie. Ale przy stosunkowo już dużej ilości czytelników – widzów, oraz przy trwaniu rankingu rozłożonym na długie miesiące, efekt omijania zasady „jeden głos dziennie” nie zniekształcałby zanadto wyników.

 4. Proszę też zrobić ranking „tych, co lubię i tych, co nie lubię” i pokazać resztę listy, to będzie bardzo informacyjne. Aż wprost nie mogę uwierzyć, że tyle czasu Racjonalista TV przeżył bez rankingów. Co będzie dalej ? Wskaźniki poczytności ? Oglądalności ? Beauty contest ? Tresura niedźwiedzi ? Pokaz fajerwerków ? Hit lista disco-polo ?

  P.S. Ja też jak wstaję rano to mam różne pomysły, tylko potem czekam, aż emocje opadną i przedyskutuję je z moimi współpracownikami. Pewnie dlatego, że jestem za nie materialnie odpowiedzialny. To bardzo dobrze weryfikuje jakość pomysłów.

  1. Mamy informacje o oglądalności, o popularności danych tekstów/audycji. Faktem jest, że nie robiliśmy jeszcze rankingów wśród widzów. Cieszę się, że Alicja i Piotr zaczęli.

   1. A ja nie. Bo to, co działa dla Reddit nie ma zastosowania tutaj. Akurat niedawno dyskutowaliśmy o tym tutaj na żywym spotkaniu humanistów. Wnioski były inne i (jak dla mnie) lepiej oparte na ziemi.

     1. Trochę marketingu. Inaczej się popularyzuje produkt chwytliwy, adresowany do szerszej grupy odbiorców, inaczej produkt adresowany do węższej. Idea/światopogląd to też produkt (np. marketing jest używany przez krk długo, długo z dobrym skutkiem). Humanizm/ateizm/racjonalizm to produkt dla bardziej wymagającego odbiorcy i wymaga innej strategii. Czyli: sztuczki dla produktu popularnego mogą tu nie zadziałać, przyciągną tymczasowo uwagę wielu, którzy przyjdą i odejdą, a Ci, o których nam chodzi, dojdą do wniosku, że skoro robi się tu taki tłok, to nie miejsce dla nich. Oczywiście, marketing to nie rocket science, bo zachowania masowe są często nieprzewidywalne, ale trzymamy się zazwyczaj tych, które się najczęściej powtarzają.

      Tutaj stawiają na systematyczność i moim zdaniem efekty są lepsze.

 5. Muława będzie teraz pisać. Jutro zajmie się malarstwem, a w przyszłym tygodniu filozofią. Takie czasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − dwa =