• środa, 27 stycznia 2021 r.

Napoleon Bonaparte jako przeceniana postać historyczna. Piotr Napierała

 

Nasza historyczna pamięć zna wiele postaci, które zasługują na więcej w niej miejsca. Obok nich są też takie, które pamiętane są znacznie lepiej, niż na to zasługują. Jedną z nich jest Napoleon Bonaparte.

Podobne materiały

2 komentarze

 1. Bogumił
  18 stycznia 2019 at 16:56 - odpowiedz

  Panie Piotrze

  zarzuty w stosunku do Napoleona takie sobie: wypłynął na dyktaturze, wiadomo, ale starał się zostać monarchą dziedzicznym i władzę oprzeć nie tylko na sile, ale też na autorytecie. A że był nuworyszem? No cóż, każdy kiedyś zaczyna, może oprócz Merowingów, którzy jak wiadomo pochodzili od biblijnego Dawida:) O nowinkach technicznych i ich przyswajaniu pisał cytowany przez Pana Łysiak, więc skąd ta krytyka? Kolejny zarzut: wygrywał tylko dzięki przewadze taktycznej. Hm, a który wielki wódz tego nie robi? I na koniec – Talleyrand. trudno wyobrazić sobie jego karierę bez lat współpracy z Napoleonem. Nie jestem zajadłym napoleonistą, ale trudno nie uznać jego wybitności, w różnych dziedzinach – nie tylko w militariach, szczególnie na tle miernoty jego koronowanych adwersarzy.

  Pozdrawiam

 2. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  19 stycznia 2019 at 07:44 - odpowiedz

  nuworyszostwo powodowało wrogosc do niego z definicji więc powinien być ostrożniejszy. nowinki tech to wlasnie srednio zasługa Napoleona. Talleyrand wiedział jak wspolpracowac i wiedzial kiedy zdradzić N, który zwariował (1807 Talleyrand zdradza) i wybrać Francję. Ci koronowani adwersarze to m.in bardzo inteligentny car Aleksander I

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *