Neonazizm i chuligaństwo to problem codzienny

Ostatnio podczas kręcenia spotu wyborczego kandydatów SLD z Wrocławia w wyborach samorządowych, zostali oni oblani alkoholem i zwymyślani przez kiboli(nie mówię, tu oczywiście o rzeczywistych kibicach i fanach sportu). Pokazuje to, że neonaziści i chuligani to w Polsce problem nie tylko Dnia Niepodległości, ale szarej codzienności.

Środowiska te zamiast powoli wymierać na rzecz nowoczesnej wizji kraju pełnej różnorodności i tolerancji, rosną w siłę pod sztandarem ,,polskiej tradycji”. Na czele takich organizacji stają ludzie wykształceni, będący na tyle socjopatami, aby mieć chęć kierować hołotą intelektualną. Zwykły kompleks wyższości nad drugim człowiekiem.

Rozpowszechnianie nazistowskiej symboliki na miejskich murach czy w internecie, pobicia czy wyzwiska w stronę osób ,,zaprzeczających idei patriotyzmu”zachowaniem, strojem czy poglądami to w Polsce codzienność. Jak walczyć z white skinheadami, kibolami, nacjonalistami i innymi tego typu ugrupowaniami, powołującymi się na religię katolicką i patriotyzm? Jak pokazać Polakom, że to nie oni są szlachetni i honorowi a ich zachowanie nie są warte naśladowania? Musimy uświadomić ludziom, że ich działalność to zwykła chuliganeria, przytaczając i pokazując wszystkie przypadki ich agresji.

Jeśli miałabym sama podać jakąś sytuację za przykład, do dziś pamiętam, jak w Sylwester (byłam wtedy w wieku gimnazjalnym), koleżanka została zaatakowana na ulicy przez pijaną dziewczynę z blokowiskowo-kibolskiej chuliganerii, starszą od nas wówczas o dobre trzy lata, szczęściem było to, że odciągnęła ją jej koleżanka, bo inaczej mogłoby się to nawet skończyć szpitalem.

Nie chodzi rzecz jasna o wrzucanie wszystkich do jednego worka, bo nie każda osoba, która nosi dres, ma ogoloną na łyso głowę i i jest zapalonym kibicem to chuligan. Chodzi o wyparcie z przestrzeni publicznej przemocy, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Inaczej za niedługi czas Polska stanie się jednym z największych siedlisk bandytyzmu na świecie. Pokażmy, że nie chcemy szowinizmu, rasizmu, seksizmu i homofobii w naszym kraju, a moda na nacjonalizm sama umrze.

 

Ps.: W załączeniu publikujemy nagranie kiboli atakujących realizatorów spotu.

 

O autorze wpisu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 4 =