• wtorek, 26 stycznia 2021 r.

PO a PiS – dramatyczna różnica. Joanna Mucha i Andrzej Dominiczak

 

W tej politycznej rozmowie Andrzej Dominiczak nie zmierza do wykazania racji lub braku racji swojej rozmówczyni i jej formacji politycznej. Chodzi raczej o przedstawienie Platformy Obywatelskiej i jej stosunku do idei świeckości oraz do jej konkretnych, mało znanych, egzemplifikacji, takich np. jak projekt „konkordatu z niewierzącymi”. Tym, co można uznać z najciekawsze i najbardziej obiecujące jest fakt, że Joanna Mucha uznaje niektóre propozycje za ciekawe. Przypomnijmy, że w rozmowie pt. Co zamiast religii? Co zamiast wiary?” Andrzej uznał ciekawość intelektualną za najlepszy i najbardziej wartościowy zamiennik utraconej wiary w boga.

Podobne materiały

48 komentarzy

 1. Lucyan
  20 września 2019 at 14:25 - odpowiedz

  PO to tylko takie lagodniejsze PiS, oczywicie lepsze PO niz PiS. Duzo dyskusji na tematy obyczajowe a na temat +++ nie ma nic, A to przeciez chec dzielenia sie z obywatelami zadecydowala o porazce +++ (no i to za general Tusk dal noge do Rumunii). PO i nowocz. caly czas traktuja +++ jako zasilek dla biedoty, a tak nie jest. PO jest 20 lat do tylu w mysleniu, PiS 50 lat do tylu, ale PiS sledzi Europe i wybiera udane pomysly zgodne z ich pojmowaniem swiata.

  Pomysly pana A. sa zawiklane i niemozliwe do pilnowania. Jak nie umiem wyprowadzic religii ze szkoly, to .. znajduje argument za religia w szkole! Przeciez znowu im nie zalezy na "zbawieniu" ani uduchowieniu tylko na pasozytowaniu, upasieniu i pedofilowaniu, aby klecha stal sie integralna czescia spoleczenstwa, a nie cudakiem i czubkiem.

   

  • Andrzej
   Andrzej
   21 września 2019 at 18:45 - odpowiedz

   Dla mnie Lucyanie najważniejsze jest, ze mlodzi ludzie i ich rodzice coraz cęściej sami sie wypisują z religii i zapewne nie zapisują na zajecia prowadzone w kosciele, jesli takie są.  Gdyby środkami politycznymi wyprowadzić religie ze szkół, to niezależnie od oczywistej, ogolnej sensownosci takiej decyzji, mialbyś paradokslany zwrot ku religijnosci i ogole spowolnienie seukularyzacji. Rozumie to masa ludzi zainteresowanych. Polecam rozmowe z autorką ksiazki Spróchniały krzyż – Joanną Podgórską z Polityki. Będzie mniej więcej za tydzień.  

   • Lucyan
    22 września 2019 at 10:48 - odpowiedz

    Ale celem nie powinno byc zateizowanie ludzi tylko rozdzial szkoly od czarnoksiestwa wszelkiego rodzaju. Czy pan chce im zabronic prowadzenia szkolek niedzielnych? To co mamy w Polsce w szkolach to tragifarsa. Ale skoro inaczej sie w PL nie da sie czarodziejow wyprowadzic, to wypada czekac, 100-300 lat. Bedzie 300 lat komedii.  Raz wpuszczony do kurnika lis sam nie wyjdzie. Bedzie podzial na szkoly z czarodziejami i bez, ale wiekszosc bedzie ich miala. 

    Ciekawe podejscie miala Finlandia, ostatnio wpuscila szkodnikow do szkol publicznych, ale to dlatego zeby miec ( panstwo) nad nimi kontrole co mowia, co "nauczaja". Ale w PL  kontrole to maja czarodzieje.

 2. bogdan schmidt
  20 września 2019 at 14:43 - odpowiedz

  Jeśli ''racjonalista'' nie widzi dramatycznej różnicy między pis a którąkolwiek z partii demokratycznej opozycji, to jest irracjonalistą. 

  • Andrzej
   Andrzej
   21 września 2019 at 00:08 - odpowiedz

   Bogdan, zprzejrzyj komentarze na YT – samo sie przekoasz

   • bogdan schmidt
    21 września 2019 at 10:09 - odpowiedz

    Eeeeeeee, to żadni racjonaliści, to gromadka trolli. Jeśli nie płatnych, to naturalnych, o niezbyt wielkim rozumku, za to skutecznie zidologizowanych. 

    PS. Bardzo dobra rozmowa, pani Mucha brzmi sensownie. 

    • Andrzej
     Andrzej
     22 września 2019 at 18:12 - odpowiedz

     Też uważam, że sensowna, choć trochę bardziej konserwatywna niż się spodziewałem – na szcęście nie w sprawie aborcji. Co do innych spraw myślę, że daloby sie się sporo wynegocjować, tym bardziej że PO nie przyapodkiem przeciez przyjęła Barbarę Nowacką i Katarzynę Piekarską. Właściwie dali w ten sposób sygnał, ze są gotowi do kompromisów.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   21 września 2019 at 02:40 - odpowiedz

   Wow analiza Radkiewicza robi wrażenie. Podpisuję się wszystkimi kończynami skoro redaktor GW był w stanie to sobie dać przedstawić to może i do kol. Dominiczaka dotrze. Bo na razie myli on zupełnie konstruktywną krytykę opozycji z faszyzmem w wersji niekoniecznie light

    

  • Dziwer
   21 września 2019 at 04:31 - odpowiedz

   Mam do tego zupełnie inny stosunek. Robi się badania, zadaje pytania, określa cechy, którymi się charakteryzuje ta i ta grupa, co dla kogo jest ważne, ale wystarczy zabrać pieniądze ze stołu, aby ta cała układanka się posypała. Mnie bardziej intersuje nie to dlaczego pis ma tak duże poparcie, bo tu raczej sprawa jest prosta – kupił je sobie, w mało oryginalny sposób, czyli nie pomagając tym, którzy w pierwszej kolejności pomoc powinni otrzymać, ale tym, którzy zapewnią najwięcej głosów. To kraj, w którym SLD wygrało w cuglach niewiele po tym, jak się skończyła komuna, kraj w którym Tymiński wszedł do finału walki o prezydenturę, więc dywagowanie o jakiejś potrzebie wspólnoty jednych i indywidualizmie drugich wkładam między bajki. Interesuje mnie dlaczego pis, pomimo tak ogromnej skali rozdawnictwa ma jedynie takie poparcie? Kiedy ktoś dostaje pieniądze za nic można się go pytać o wartości i tym podobne rzeczy, i ten ktoś odpowie coś tam, że ceni wspólnotę, odpowiedzialność itd. Ale takie badanie nie ma znaczenia, bo wystarczy temu komuś zabrać pieniądze i wtedy się okaże co naprawdę w tym wszystkim cenił. Nie dziwi mnie, że wyborcy pisu lepiej rozumieją wyborców opozycji niż odwrotnie, bo łatwiej zrozumieć dlaczego ktoś jest nieprzekupny niż nieprzekupnemu zrozumieć dlaczego kogoś tak łatwo kupić. Jeśli ktoś mnie okrada, to nie rozumiem jego stanu umysłu, nie wiem jak funkcjonuje, ponieważ nigdy nikogo nie okradałem, on natomiast w jakiś sposób musi rozumieć mnie, gdyż sam, pomimo, że kradnie, także nie lubi być okradany.

    

   Może to dziwnie zabrzmi, ale dlaczego pis ma tak małe poparcie? Gdyby poprzednie rządy dokonały takich transferów finansowych myślę, że takie PO miałoby nie 45% poparcia, ale 75 co najmniej, a pis musi pompować kasę w coraz większej ilości i nadal nie jest pewny większości. Połowa społeczeństwa nie dała się przekupić i uważam to za świetną wiadomość, jestem wręcz pod wrażeniem, bo przez akcje z takim Tymińskim nie miałem wielkiego mniemania o polskim społeczeństwie. Byłem przekonany, że może z 10% społeczeństwa ma jakiś kręgosłup moralny a reszta pogoni za byle czym, a to, co ma miejsce obecnie, nawet jeśli pis znowu zyska większość jest dla mnie bardoz budujące. Nie mam wątpliwości jak skończą się rządy pis, jeśli nikt ich teraz nie przerwie. Niekompetencja i któryś kolejny transfer ruszy lawinę. Ludzie myślą sobie tak: dali 500, prorokowano katastrofę i nic się nie stało, dali 13 emerytury i nic się nie stało, wydali miliardy na myśliwce i nic się nie dzieje – nabierają przekonania, że to jest pewną regułą, uspokajają się i tracą z oczu zagrożenie. 4000 minimalna pensja? No problem, nic się nie stanie, bo nic się nie stało przecież wcześniej. Ale pewnego dnia będzie o jedno przekupstwo za dużo, o jedną bezsensowną decyzję, możliwe, że zdecyduje jakiś drobiazg, jakiś niepozorny strajk i żądania płacowe, i wszystko zwali się nam na głowę. Dlaczego nie rozumiem wyborców pisu? Ponieważ nie potrafię zrozumieć jak można tolerować ohydne rzeczy, które dzieją się w kościele, afery w rządzie, kłamstwa, pomówienia itd. I nawet nie chcę się wczuwać w to, jak to jest, kiedy przymyka się oczy to na całe szambo. I teraz ktoś mi tu pisze, że ta tak zwana prawica ma jakieś wartości, na które składa się pięc punktów, kiedy  opozycja to jedynie dwa punkty – co to do licha za diagnoza? Kiedy inflacja rozkręci się na dobre te diagnozy z dnia na dzień stracą rację bytu, zniknie wspolnotować, tradycja itd. Okaże się, że od początku liczyła się prywata.

    

   • Andrzej
    Andrzej
    21 września 2019 at 06:04 - odpowiedz

    Dziwerze, ty uwazasz, ze tylko pieniadez sie liczą,  ja uwazam, ze najwazniejszy jest plemienny autorytaryzm Polskow, a prof. Czapiński (przed cgwilą), ze rodzaj głębokiego patriirotyzmu, co zrsztą jest bliskie mojemu rozumieniu. Jedynie racjonalne podejście jest takie, (jak u Russella), ze wszysktie te czynniki grają rolę. Niewatpliwie nie sa to tylko pieniądze. Sam znam wielu pisowcow, ktorzy nie mają dzieci albo dzieci dorosle, czyli nie dostaja zadnych dodtakowych pieniezdy; znam tez dyrektora banku, ktory wprawdzie bierze 500+ na troje dzieci, ale arabia takie pieniadze, ze 1500 zlotych nie odhgrywa zadnej roli w jego budżecie. Dla ludzi ważne są różne rzeczy. Po prostu. 

    • Lucyan
     21 września 2019 at 10:35 - odpowiedz

     Moze zelazny elektorat pisu jest plemienny-i-religijny ale te 10-15% wiecej dostaje za polityke socjalna. np. jak pis da 500+ bogatemu to zdobedzie dodatkowe glosy. Ten temat na zachodzie przerabiali 40 lat temu.  Bogaty nie czuje ze jest okradany, a biedny i tak dostanie. Emocje opadaja, win-win. Natomiast lewica zyje caly czas na emocjach, zabrac kulakom, dac jalmuzne biedakom. Kiedy oni dorosna? Zreszta, to jest umowa, bo dzieci (wychowanie) tyle samo kosztuja i biednych i bogatych.

     • Lucyan
      21 września 2019 at 14:12

      Oczywiscie czesc klasy sredniozarabiajacej daje te 15% a nie jacys dyrektorzy. Dlaczego oni maja tyrac na cudze dzieci, a sami sobie odmawiac przyjemnosci. Jedno dziecko to tez dziecko, i kosztuje. Co nie zmienia faktu, ze PiS sprawuje wladze paskudnie, 

 3. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  21 września 2019 at 02:12 - odpowiedz

  faktycznie jest jedna bijąca w oczy różnica między obu partiami; PiS dotrzymuje obietnic wyborczych…

  • Lucyan
   21 września 2019 at 10:51 - odpowiedz

   lewica powinna sprawdzic pis i zlozyc projekt ustawy karajacy zabojstwa za granica. Bo dlaczego dzieci wolno zabijac , a doroslych juz nie?

  • Andrzej
   Andrzej
   21 września 2019 at 10:53 - odpowiedz

   Przecież powiedziałem na początkum że tym, którzy nie mają oczu, nie da sie nic  Zwłaszca jak nie ogląda materiału, który komentuje. Czy moze roznicy nie ma, bo PiS planuje legalizację aborcji?  

  • bogdan schmidt
   21 września 2019 at 11:17 - odpowiedz

   Na pewno? A gdzie bezpłatne leki dla seniorów, 8 tys. wolne od podatku, proste przewalutowanie kredytów frankowych? 500 też miało być od razu na pierwsze dziecko. Analiza Dziwera prostsza, bez socjologicznego oprzyrządowania, ale wcale nie gorsza. Tym bardziej, że nasz indywidualizm [jak go nie nazwać: skłonnością do anarchii, przywiązaniem do autonomii jednostki, czy za Jerofiejewem – nachuizmem] jest mocno niedoszacowany.

   Polakom przyda się druga kadencja pisu. Niech miłościwie nam panujący cysorz spokojnie konsumuje żabę którą nadmuchał. Zobaczymy, czy będzie mu smakować, szczególnie w warunkach gorszej koniunktury i gdy nie będzie miał przewagi w senacie, oraz [miejmy nadzieję] tej karykaturalnej, tandetnej podróby prezydenta. 

   • Lucyan
    21 września 2019 at 11:40 - odpowiedz

    Niby tak, ale szkoda pieniedzy (miliardy) wyprowadzanych do usa (izraela), z drugiej strony PO ladowalo do Niemiec i Francji, ale to bylo z EU do EU.

  • malejący
   22 września 2019 at 14:06 - odpowiedz

   "

   Przyjrzyjmy się obietnicom PiS z 2015 roku i zobaczmy jak przez ostatnie lata wygląda ich realizacja.

   Reforma wymiaru sprawiedliwości – ze strachu przed Fransem Timmermansem, który przez najbliższe lata będzie nas pałował „eko-klimatem”, rząd PiS wycofał się z oczyszczenia sądownictwa z postsowieckich złogów.
   Budowa nowych elektrowni – brak.
   Renegocjacja pakietu klimatycznego – nic z tych rzeczy. Kuzynka Mateusza Morawieckiego została prezesem spółki, która pomoże realizować założenia „zielonych terrorystów”.
   Zerowy VAT na ubranka dla dzieci – brak.
   Podatek obrotowy dla wielkich sieci handlowych – nie dość, że brak, to zagraniczne sieci, jak np. Biedronka, robią w konia polskich rolników i konsumentów sprzedając niemieckie ziemniaki oznaczone znaczkiem „POLSKI PRODUKT”.
   Likwidacja podatku od kopalń – jest likwidacja. Co prawda nie podatku, ale samych kopalń oddawanych w zagraniczne łapska (casus kopalni „Krupiński”).
   Obniżenie VAT-u do 22 procent – brak.
   Uproszczenie podatków – brak.
   Likwidacja lub poważna reforma NFZ – brak.
   Opieka lekarska i stomatologiczna w szkołach – brak. Dziś to także jest sztandarowy postulat PiS.
   Stop migracji – miliony Ukraińców w Polsce i dziesiątki tysięcy Hindusów i Uzbeków to nie jest „stop migracji”, tylko prosta droga do multikulti w Polsce. Ba, cudzoziemcy, którzy już nie mieszkają w Polsce mają dostać… trzynaste emerytury.
   Darmowe przedszkola – brak. Odkładam do skarpety, żeby za kilka lat starczyło mi na przedszkole dla dzieciaka.
   Program „500 plus” – mamy to! Dzięki podwyżce cen i wzroście podatków łaskawe państwo pozwala dzieciatym wyciągnąć z wielkiego wora budżetowego to, co zostawiliśmy w sklepach, urzędzie skarbowym i na stacjach benzynowych. Dzięki temu obrót jest większy, a wielu Polakom zdaje się, że każdego miesiąca mają nieco więcej.
   W styczniu 2019 roku wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz obiecał walkę z cenzurą na Facebooku."

   dodam od  siebie:dziś w TV POPIS jak w każdej socjalistycznej sprawie jak zwykle się dogadał, że interent musi być cenzurowany (kiedyś była walka z pedofilją, potem terroryzmem, teraz z hejtem) bandy socjalistów nie tylko z POPISu, zawsze znajdą wspólne uzasadnienie

   • Anna
    22 września 2019 at 16:35 - odpowiedz

    To wszystko co Pan napisał jest zupełnie niewiarygodne. Przykłady:

    1. cytat za gazetaprawn. pl: " Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Podatek miał obowiązywać od września 2016 roku. Wówczas jednak KE wszczęła postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę. Bruksela argumentowała wtedy, że konstrukcja podatku może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Stwierdziła następnie, że podatek został wprowadzony w życie w sposób niezgodny z prawem. Wydała też nakaz zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez urzędników w Brukseli. "

    2. Przedszkola są w gestii samorządu, więc pretensje do Trzaskowskiego, że nie spełnił swoich obietnic.

    Nie wie Pan o tym?

    3. Rząd się niczego nie wystraszył ale musi zadbać o nasze polskie interesy, bo wasi przyjaciele z Europy chętnie by na nas nałożyli kary.

    4. Woli Pan, żeby państwo nasze pieniądze dawało mafiosom, czy polskim dzieciom. Wasi przyjaciele z Europy są mądrzejsi, bo tam politycy na ogół  nie kpią z dodatków rodzinnych i nie wyzywają swoich obywateli od patologii.

    • malejący
     25 września 2019 at 17:42 - odpowiedz

     nie wiem co znacZy "wasi przyjaciele z Europy"

     – po pierwsze ja nie popieram działań EU

     – po drugie to POPIS cały czas popira EU, zwiększanie jej kompetencji, podpisuje kolejne traktaty o likwidacji suwerenności Polski, itd. /można to sprawdzić nie tylko w danych historycznych, ale nawet w bieżących deklaracjach POPISu np. na stronie "latarnik wyborczy"/

     – po trzecie – nawet sąd EU stwierdził, że podatek marketowy był legalny i można go było wprowadzić

     – po czwarte – co za róznica czy kompetencje są zamorządowe, skoro PIS to obiecywał, a nie obiecywał np. zamiany w POPIS-Bis, że weźmie na premiera doradcę Tuska, że będzie przyjmował najwęcej imigrantów w EU, że będzie pomagał dalej bankom a nie oszukanym przez banki klientom, itp.

     • malejący
      25 września 2019 at 17:45

      i popiąte najważniejsze – wolałbym aby politycy z mojego państwa przestali kraść mi i innym ludziom pieniądze z coraz wyższych podatków i przestali udawać, że cokolwiek komukolwiek dają, bo jedyne co robią, to coraz więcej biorą kredytu u międzynarodowych spekulantów, niszcząć moje państwo, budowaniem ponownie socjalizmu, z którym 2 pokoleniami walczyliśmy od wielu wielu lat

     • Anna
      25 września 2019 at 20:01

      Wyrok jest nieprawomocny, gdyż " Komisja Europejska odwołała się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej od wyroku Sądu UE w sprawie podatku od handlu detalicznego w Polsce. ". Ale najlatwiej udawać, że się nie wie. A może się naprawdę nie wie?  No to lepiej się nie wypowiadać kategorycznie. Reszta Pana inormacji jest tak samowiarygodna.I to by było na tyle. EOT

 4. Anna
  21 września 2019 at 14:08 - odpowiedz

  Są trzy poziomy kłamstwa: zwykłe kłamstwa, kłamstwa bezczelne i kłamstwa antypisu.

  • bogdan schmidt
   21 września 2019 at 14:20 - odpowiedz

   Pani Anno, proszę serdecznie pozdrowić panów: ''dwie wieże i prezes państwowego banku na telefon'' Kaczyńskiego, odszczekującego kłamstwa Morawieckiego, Biereckiego, Kuchcińskiego, Chrzanowskiego, Macierewicza, Banasia, Ziobrę, Glapińskiego z asystentkami, panią ''to im się należało z sygnałami dźwiękowymi i szybkim bezstronnym wyjasnienien kolizji'' Szydło i wielu, wielu innych pisowskich tytanów i tytanek intelektu i moralności.  

   • Anna
    21 września 2019 at 14:34 - odpowiedz

    Proszę wybaczyć ale nie jestem dziewczynką naa posyłki. Niech Pan sam pozdrawia kogo chce. Myślę, że sędziów i redaktorów na telefon oraz ich zleceniodawców nie będzie Pan pozdrawiał. 🙂

 5. Anna
  21 września 2019 at 14:48 - odpowiedz

  Jest tu osoba, która mnie strofuje i poucza w sprawach kłamstw polityków. Osoba ta napisała:

  bogdan schmidt 21 września 2019 at 11:17

  Na pewno? A gdzie bezpłatne leki dla seniorów, 8 tys. wolne od podatku, proste przewalutowanie kredytów frankowych? 500 też miało być od razu na pierwsze dziecko."

  cytuję zaINFOR.PL  Aktualizacja: 03.11.2015

  500 zł miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko

  Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zaprezentowała 2 września 2015 r. projekt, zgodnie z którym rodzice otrzymywaliby 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko (bez względu na dochód rodziny), a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze dziecko. To będzie pierwszy projekt, jaki zrealizuję – zapowiedziała."

  Stwierdzam, że dalsza rozmowa z Panem nie ma sensu.

 6. Anna
  21 września 2019 at 16:25 - odpowiedz

  http://www.superstacja.tv/wiadomosc/2015-09-02/pis-500-zl-na-dziecko-beata-szydlo-pokazala-projekt-ustawy/

  Antypis nie tylko kłamie i manipuluje bezczelnie, ale robi to w sposób niespotykanie żenujący. Ale cóż, tonący brzytwy się chwyta.

  Antypis uważa, że wyborcy są głupi

  https://twitter.com/PatrykWachowiec/status/1133101347090386952

  OK niech tak myślii robi dalej.

 7. darek
  22 września 2019 at 00:16 - odpowiedz

   

  Bardzo brzydko. Redaktor racjonalisty.tv pan Dominiczak rozmawiając pod szyldem telewizji nie wiem czy powinien reprezentować interes tego środowiska (sam mówi że, jest to środowisko w większości racjonalistyczno-ateistyczno-oświeceniowo-sceptyczne i humanistyczne), ale na prewno zamiast tego nie powinien opowiadać że w gruncie rzeczy ateiści/racjonaliści/widzowie tej telewizji jak i jego znajomi ateiści [czytaj w ogólności znani mu ateiści i racjonaliści] to są umysłowości zasklepione w takim stopnia, że  sam fakt rozmawiania z osobami wierzącymi w boga mają za złe czy też oznacza zdradę, watykańską agenturę i co tylko jeszcze, Włos się jeży i posłance Musze też,na to co usłyszała, włos się zjeżył, i pewnie pomyślała sobie, że redaktor Andrzej to ci musi być jakiś rodzynek, bo reszta towarzystwa ateistycznego to szemrana sekta oszołomów, więc z nimi trzeba jak najostrożniej żeby nie daj boże pomysłów przesiąkniętych wywrotowymi ideami

  człowiekowi nie podszepnęli i do nieszczęścia jakiego nie przywiedli. Jeśli redaktor zrobił to tu przed kamerą to znaczy, że poza kamerami musi być jeszcze bardziej twórczy. Nasz redaktor jest szkodnikiem niczym Palikot.

  • Lucyan
   22 września 2019 at 11:33 - odpowiedz

   Pan A. reprezentuje lagodny stosunek do Watykanu, w tym sensie jest agentem, nie chce czy nie wierzy w skutecznosc rozwiazan silowych.  Wierzy w niewidzialna reke ktora sama doprowadzi do zlagodzenia i porzadku kleru. Zwolennik miekkiej religii, modelu dunskiego. Tyle ze model dunski to model wyrosly z protestantyzmu, i de facto panstwo trzyma kontrole nad kosciolem. W Polsce mamy panstwo w panstwie, nie do pomyslenia w Danii czy we Francji. 

   • Anna
    22 września 2019 at 16:48 - odpowiedz

    Czy Pan jest zwolennikiem rozwiązań siłowych?

    • Lucyan
     22 września 2019 at 22:52 - odpowiedz

     Siłowych w sensie ustawowych. np. czy jakis rząd jest dzisiaj w stanie wyprowadzic czarnych ze szkoły do salek katechetycznych jakąs ustawą? Chyba nie, cała sciana wschodnia by dostała amoku, i mielibysmy problem mentalno-sanitarny. Jestesmy zakładnikami kleru. Towarzystwo musi wymrzec. Jedyna mozliwosc to urynkowienie kleru, niech katecheza tez kosztuje.

     • Anna
      23 września 2019 at 15:36

      W PRL-u usunięto religię ze szkół "w sensie ustawowym". Krzyże również. A jeśli rodzice i nauczyciele nie chcieli usunąć, to usuwali ORMO-wcy, zgodnie z prawem.

     • Anna
      23 września 2019 at 16:36

      lub ZOMO-wcy

 8. Anna
  22 września 2019 at 11:31 - odpowiedz

  Szanowny Panie Dominiczak, rozumiem, że Pan chce pomóc antypisowi, ale ja mam pytanie zupełnie poza kampanią wyborczą. W sumie czas kampanii na zadanie tego pytania, nie jest dla mnie wygodny.  Moje pytanie jest takie, czy potrafi Pan uzasadnić dlaczego niezgodne z prawem miłaoby być tylko znieważanie i obraza przez znieważanie, tylko na terenie kościoła? Taki był, jeśli dobrze zrozumiałam, Pana projekt ustawy. Czy ja też mam szanować ludzi o odmiennych poglądach na religię, tylko w ich własnych domach, do których zresztą niekoniecznie muszę chodzić a poza ich domem mogę znieważać i obrażać ich i ich bliskich?

  • Lucyan
   22 września 2019 at 12:02 - odpowiedz

   Pomysł ze znieważaniem tylko na terenie kościoła to słaby (głupi?) pomysł. Mucha to zauważyła, doprowadziło by to do lżenia religiantów poza budynkiem kościelnym. Oczywiście osobny paragraf o uczuciach religijnych powinien być zniesiony, a wszystko podciągniete pod jeden paragraf, o podburzaniu  (każdego rodzaju) .

   • Anna
    22 września 2019 at 16:46 - odpowiedz

    Dobrze, że zauważyła ale mam wrażenie, że słabo uzasadniła. Jakoś tak raczej zrobiła unik.

 9. malejący
  22 września 2019 at 13:53 - odpowiedz

  "racjonaliści" co nie widzą POPISu

  to nawet nie jest już śmieszne…

 10. Radowid
  23 września 2019 at 12:32 - odpowiedz

  Czss na Konfederację.

  Niech nowi ludzie coś pokażą.

  Niech sejm ma coś poza bandą czworga.

  • bogdan schmidt
   23 września 2019 at 14:59 - odpowiedz

   Podobna konfederacja już była, pod koniec XVIII w. Zawiązali ją ''genetyczni patrioci'' w miasteczku Targowica, sponsor był ten sam.

   • Radowid
    23 września 2019 at 17:26 - odpowiedz

    Pisowskie media fałszywie oskarżały Konfederację o pro-rosyjskość.

    G. Braun sam doniósł na siebie do prokuratury i nie dowiedziono jego współpracy z Rosją.

    Nie ma żadnego dowodu na to ze Putin sponsoruje Konfederację.

    To już prędzej sponsoruje POPiS po to by dzielić Polaków i tworzyć społeczeństwo dwubiegunowe.

  • MICHAL
   24 września 2019 at 17:01 - odpowiedz

   Konfederacja dewotów, faszystów i anarchistów. Bardzo ciekawe. A i jeszcze foliarzy i znachorów.

 11. Monika
  23 września 2019 at 21:46 - odpowiedz

  Pani byłej minister, posłance PO z lewego skrzydła, z naukowym zacięciem, warto było jednak podesłać jakiś bryk na temat świeckości przed rozmową, bo zupełnie nie wie o co chodzi. Naprawdę trudno zderzać się ciągle w Polsce z peryferyjnością , a takie PO nie rokuje żadnego postępu.

 12. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  25 września 2019 at 13:14 - odpowiedz

  Moim zdaniem PiS generalnie rzecz biorąc rządzi Polską nieco lepiej niż rządziła PO. Niezaperzonych zapraszam do obejrzenia i komentarzy

  • bogdan schmidt
   26 września 2019 at 01:21 - odpowiedz

   Pomieszanie z poplątaniem, pochopne tezy bez pokrycia. 

   Ponad 3 tys.km autostrad i dróg szybkiego ruchu, to zbędne inwestycje, 7 % wykorzystania środków unijnych? Skąd te dane? Proszę podać lokalizację jednego akwaparku, pływalni zbudowanej przez rząd, to robią samorządy. I jak rozumiem, pociągi IC powinny stawać w kazdej wiosce?

   Bezczelne, zuchwałe łamanie konstytucji, niszczenie niezaleznych instytucji kontrolnych [sądy, TK, NIK, media] zatrudnianie w SSP ludzi typu BMW, tworzenie podziałów, wzmaganie nienawiści – to wszystko działania prorozwojowe? A także obrażanie partnerów niszczenie relacji z UE ,  opieranie bezpieczeństwa jedynie o egzotyczny sojusz z USA [jak sądzę doskonale pan pamięta, co jeden z rozsądniejszych publicystów, Cat Mackiewicz o tym sądził], rozwałka armii i służb. Po słynnej akcji Macierewicza [dekonspiracji własnych agentów i metod pracy służb] już tylko totalny idiota może z nami podjąć współpracę, a z takich, zazwyczaj, niewielki pożytek.

   W odróżnieniu od pana, pół życia spędziłem w zideologizowanym państwie monopartyjnym, po korek wypełnionym debilną propagandą, w którym jakiś partyjny palant uważał, że ma prawo decydować, jak mam żyć, myśleć i w co wierzyć. Ochoty na powtórkę nie mam.

  • bogdan schmidt
   26 września 2019 at 12:00 - odpowiedz

   Proszę wybaczyć emocjonalność poprzedniego wpisu, ale w obecnej , konkretnej sytuacji, która demaskuje absurdalną wręcz niewydolność pisowskiego państwa, trochę mnie poniosło.

   Nie jestem szczególnym wielbicielem PO, jednak przy wszystkich jej wadach, nie doprowadziła do takiej erozji instytucji i procedur. Obecnie wraca, znany mi z PRL tzw. wolununtaryzm, czyli dzialanie zgodnie z polityczną wolą, oderwane od procedur, zasad praworządności, trójpodziału władzy, itp. Krótko mówiąc, pozakonstytucyjną władze sprawuje jeden człowiek, bez żadnego trybu. Na marginesie, nie negując słabości konstytucji, czy uważa pan, że władza wykonawcza ma mandat do jej łamanania?

   Co do współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z USA, to pragne przypomnieć, że sprzet kupujemy znacznie drożej [patrioty, ew. F-35] niz inni sojusznicy, np. Rumunia. W dodatku, po słynnym zajexdzie na Centrum Eksperckie Kontrwywiadu, jesteśmy calkowicie niewiarygodni, nie dostajemy zadnych istotnych informacji wywiadowczych, Macierawicza, gdy był ministrem ON, nie przepuszono przez próg Pentagonu.

   Co do gospodarki, to stan niepewnosci, rozwibrowanie [dreszcze puszczane w ludek przedsiębiorczy] w znacznym stopniu ograniczyły inwestycje [prosze sobie porównac ststystyki], co odbije się nam długotrwałą czkawką. Jako nieszczęśnik, który przez ponad 20 lat zajmował się w Polsce biznesem, stwierdzę krótko: zamieszanie z ZUS-em i płacą minimalną skutkowac będzie bankryctwami mikrofirm lub przenoszeniem zatrudnienia do szarej strefy.

   By lepej zrozumieć panską myśl, przekonać się, że jest oparta o twarde fakty, a nie odczucia, prosiłbym o konkretne przykłady, dzieki którym przekonam się o sprawność rządzenia obecnej ekipy

   PS. Ponad 70%.akcji PGNiG jest własnością skarbu panstwa, proszę o jakiś inny przykład sprywatyzowania przez PO strategicznych ''sreber rodowych''.

    

 13. bogdan schmidt
  26 września 2019 at 14:39 - odpowiedz

  Telewizja TVN24 właśnie transmituje na żywo, jak poslowie pis, w Komisji Kontroli Panstwowej, z przewodniczącym Wojciechem Szaramą na czele, w brawurowy sposób łamią ustawę o NIK. 

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *