O Korwinie Mikkem inaczej. Jacek Tabisz

 

Tematyka związana z Januszem Koriwnem Mikkem była częsta na naszym portalu parę lat temu. Od tego czasu wiele się zmieniło, jeśli chodzi o politykę UE i kondycję wielu zachodnich demokracji (z Polską włącznie). Korwin Mikke natomiast dalej mówi to, co kilka lat temu. Część z rzeczy, które stale krytykował zdaje się mocniej zasługiwać na krytykę. Część widzów Racjonalista.tv poprosiła zatem o powrót do tego tematu i oto pierwsza próba…

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

37 Odpowiedź na “O Korwinie Mikkem inaczej. Jacek Tabisz”

  1. Sczerze wątpię, że taka była intencja Jacka. To nie jest przecież pochwała obrony uczuć religijnych, tylko zrozumienie tego, że grupa osób (dowolna, także ludzi wierzących), może nie być zadowolona z tego, że ich podatki idą na cele, które są sprzeczne z ich wartościami. I ten argument w odróżnieniu od tego, że po prostu nie można jakiejś sztuki wystawiać (jak chciałaby pisowsko-narodowo pseudoprawica) jest jak najbardziej sensowny. Przynajmniej jeżeli się jest konsekwentnym liberałem.

   1. @Rafał Gardian – dokładnie taka była moja intencja. Ludzie mają prawo protestować przeciwko użytkowaniu ich pieniędzy na cele im niemiłe. Co nie znaczy, że popieram ich światopogląd. Czym innym jest też oczywiście banowanie rzeczy sprzecznych z czyimiś wartościami niezależnie od tego, czy ten ktoś na to płaci czy nie, czy ktoś z tego korzysta czy nie. Jeśli komuś przeszkadza coś, co robią ludzie inaczej myślący i co nie jest niezgodne z prawem i nie oznacza krzywdzenia innych, to oczywiście nie popieram tego typu drażliwości. 

    1.  Ludzie mają prawo protestować przeciwko użytkowaniu ich pieniędzy na cele im niemiłe.
     ====
     To jest raczej protest za poprawnością polityczną, za odebraniem ludziom, których na to w inny sposób byłoby na to nie stać, dostępu do jakiejś treści. Poza tym to "zrozumienie" jest tak samo niemądre jak zrozumienie dla feministki, która mówi że w spotify nie powinno być utworów jakiegoś artysty, bo się okazało, że kogoś molestował i należy go skasować z rzeczywistości/historii. Prawo do protestu to ma każdy, ale zrozumienia automatycznie nie powinien otrzymać, bo to się przekłada na implementację protestu w rzeczywistości. Ja na przykład nie mam zrozumienia zarówno dla tej feministki, jak i dla ONR/MW pod teatrem.
      

    2. Albo jeszcze innaczej: jest to też postulat / próba egocentrycznego traktowania instytucji, na którą płaci się składki wraz z innymi ludźmi. Mówiąc na jaką sztukę nie chcemy dać pieniędzy, wpływamy na reprtuar / ograniczamy go / cenzurujemy / odbieramy innym ludziom prawo do zobaczenia czegoś, co ci ludzie by chcieli zobaczyć, jednocześnie dajemy innym ludziom prawo do odebrania nam prawa do zobaczenia czegoś, co my chcemy zobaczyć.

 1. https://youtu.be/Jy9IRlRK7wA?t=1750 
  ====
  Jakby teraz zamienić Korwina i konserwatyzm na muzułmanów i islam, a Jacka Tabisza na jakiegoś brodatego muzułmańskiego duchownego, to nie było by dużej różnicy. 🙂
  ====
  Nie ma ludzi, którzy zostali konserwatystami ze względu na obserwacje naukowe. 
  To tak, jakby twierdzić, że islam powstał ze względu na obserwacje naukowe.

  1. @Jacek Tabisz
   Gdyby znaleźli się jacyś naukowcy, którzy by twierdzili, że należy wprowadzić segregację mężczyzn i kobiet, jak w islamie albo gorszą, to czy Pan ją popierał, twierdząc, że tak musi być, tak jest „realistycznie”, bo na to są dowody, że tak musi być? I czy by Pan uważał, że dzięki nim stał się Pan bardziej konserwatywny?

  2. "Jak ktoś płaci podatki ma prawo protestować przeciwko sztice obrażającej jej uczucia religijne. " Piekne cytaty do nagłówka RTV. 

     1. No tak, państwo zapewni wysoką jakość przekazowi medialnemu. 😀 W końcu TVP info i Trybuna Ludu to są/były media,  w których każdy może/mógł znaleźć treści o wysokiej wartości intelektualnej.

     2. w końcu TVP info
      ====
      TVP to nie jest coś co zapewnia państwo.
      To jest dobro wspólne ukradzione Polakom przez partię PiS.
      TVP to w tej chwili prywatny organ partyjny. Tak samo jak prezydent i sejm i, jak chce Pis, sądy, które mają zostać sprywatyzuje i przekazane nowemu prywatnemu właścicielowi, czyli partii Pis.
      W Polsce nastąpiła prywatyzacja prezydenta, parlamentu, mediów publicznych i trwa prywatyzacja sądów.
      Dobrze działające państwo jest apartajne, ma check and balances, służbę cywilną oraz inne instytucje, w której pracują ludzie zatrudnieni ze względu na kompetencje, a nie lojalność partyjną, i nie jest sprywatyzowane.
       

     1. "zrozumienie tego, że grupa osób (dowolna, także ludzi wierzących), może nie być zadowolona z tego, że ich podatki idą na cele, które są sprzeczne z ich wartościami".
      ====
      A praktycznym wyrazem tego "zrozumienia" będzie wzięcie pod uwagę tych uczuć i ich obrona.
      To jest wręcz wystąpienie przeciwko wolności słowa.
       

     2. Jeśli Panu powiem, że nie chcę, aby moje pieniądze szły na Pana potrzeby, to wystąpię tym przeciw wolności słowa? :D:D:D Sorry, ale to co piszesz jest tak absurdalne, że nawet nie sposób się do tego odnieść w sposób niehumorystyczny.

     3. Jeśli Panu powiem, że nie chcę, aby moje pieniądze szły na Pana potrzeby, to wystąpię tym przeciw wolności słowa? 
      =====
      Na przykład sztuka w teatrze to nie są "moje potrzeby" tylko potrzeby społeczeństwa.
      A tematyka nie powinna być ograniczana uczuciami wybranej grupy ludzi, która jest akurat urażona.
      To jest kwestia dobra wspólnego jakim jest kultura kraju, nawet jeśli się okaże, że część tej kultury zmusza część mieszkańców do zmierzenia się z nią, zmusza do myślenia, do tego, żeby przez chwilę poczuć się nieprzyjemnie i nie żyć tylko w bezpiecznej przestrzeni. 
      Świat byłby o wiele bezpieczniejszy, gdyby muzułmanie regularnie stykali się z publicznie finansowaną sztuką, która podważa ich religie i poglądy oraz zmusza ich do zastanowienia się nad sobą.
      ===
      Tak to się zaczną wszyscy kłócić o to, czemu jest o nich, a o innych nie. O to, czemu ktoś jest traktowany w sposób uprzywilejowany, wolny od krytyki, a inni nie.
      ====
      To, co pisma prawicowe nie powinny otrzymywać dofinansowania, gdy jacyś lewicowcy powiedzą, że na przykład neoliberalizm obraża ich uczucia (i odwrotnie)? Uczucia obywateli, a nie ciekawość, też powinny decydować o dofinansowaniu badań naukowych? Niech producenci jaj reklamujących je jako "wolne od gmo" mogą powiedzieć "nie chcemy dawać kasy na gmo"?

     4. "To, co pisma prawicowe nie powinny otrzymywać dofinansowania, gdy jacyś lewicowcy powiedzą, że na przykład neoliberalizm obraża ich uczucia (i odwrotnie)? "

      Oczywiście, że nie powinny!

     5. Oczywiście, że nie powinny!
      ====
      Oczywiście, że powinny. Bez tego będą tylko clickbajtowe natematy i newsweeki, breitbarty i foxnewsy.
      Branie pod uwagę tylko opłacalności i popularności czegoś oraz uczuć oznacza śmierć myśli i kultury w kraju.
      Projekt Spięcie jest bardzo dobry, wydaję się, że tam się nowa myśl wykuwa, a chyba każde z pism biorących w nim udział dostało jakieś dofinansowanie od państwa.
      Państwo musi wspierać mechanizmy umożliwiające powstanie kapitału intelektualnego i analitycznego kraju, także poprzez wspieranie takich pism, które inaczej nie utrzymałyby się na rynku, ale ich praca może okazać się przydatna za 10 lat. Czasy się zmieniają, trzeba zapewnić sobie elastyczność i gotowość na różne wyzwania.

  3. to jedna z Twoich najgłupszych i najbardziej nieprzemyślanych opinii. Miliony ludzi obserwując poczynania lewaków zostało konserwatystami a obserwacja i wnioski to podstawa nauki podobnie jak eksperymenty np. Ekonomiczne

   1. Miliony Hiszpanów "obserwując" Franco odwróciły się od prawicy.
    Są też eks-muzułmanie.
    ====
    Jednak nie o to pytałem i nie o tym napisałem.
     

   2. Widziałeś jakichś byłych byłych muzułmanów, którzy zostali byłymi byłymi muzułmanami w wyniku obserwacji naukowych opisanych w Nature albo w Science? Jakichś ludzi, którzy w wyniku obserwacji naukowych mówią, że kobiety powinny chodzić w workach, bo tak jest realistycznie, bo takie jest prawo naturalne, natura tak chciała, więc tak musi być, bo ludzie powinni być więźniami i ofiarami swojego otoczenia oraz swojego środowiska / tego, gdzie się urodzili, a biologia powinna ich definiować i określać? 

    1. A czy Piotr pisze o religii czy idei politycznej? To jest naprawdę zabawne jak ludzie lewicy (spora część) luźno używają pojęć i do tego mieszają je ze sobą. W tej dyskusji konserwatyzm okazał się religią, Dawkins dowiedział się, że islam to rasa… 

     1. Ja się odnosiłem do tego, co jest w filmie — do segregacji.
      O to pytałem.
      ====
      Islam nie jest rasą, ale jest prawicowy i konserwatywny.

     2. Chodziło mi o stosunek / nastawienie do świata i do życia. 
      Do tego nie trzeba skonkretyzowanych poglądów politycznych i religijnych.
      Bywają konserwatywni ateiści. Nie trzeba być księdzem.

 2. Janusz Korwin Mikke jest socjopatą i cholerykiem. Jego język, nie może być tłumaczony brakiem poprawności politycznej, tylko brakiem kultury osobistej tudzież czystym chamstwem. 
  Nie mówie że Janusz nie ma racji w części tego co mówi, ale panie Jacku, pan prezentuje dużo więcej niż omawiana osoba. Szkoda czasu na tego pana.

  1. A czym jest owa kultura osobista jak zbiorem poglądów narzuconych Panu na temat tego co wypada mówić a co nie? Ja wypowiadam się inaczej niż Korwin Mikke ale w życiu nie skrytykowałbym go za to, że artykułuje myśli inaczej niż ja bym to robił.

 3. https://youtu.be/Jy9IRlRK7wA?t=506
  ====
  Nie chodzi o widzów, a o tych ludzi, którzy tam startują i mogą dzięki temu jakiś sens życia poczuć.
  Tam się dla siebie startuje.
  Koleś nie ma filtru żadnego po prostu.
  Wiele ludzi myśli o tym, że by się przespało z dziewczyną, która sprzedaje w sklepie, bo im się podoba, ale jak ktoś ją zgwałci, to nie oznacza to, że ten gwałt pokazuje hipokryzję innych ludzi i jest dobry.

 4. Stop making stupid people famous vs "Część widzów Racjonalista.tv poprosiła zatem o powrót do tego temu i oto pierwsza próba…"

  A ja proszę żeby JT nagrywając się trzymał kamerę nieco dalej od swojego nosa. No i ja wiem, że jest gorąco i w ogóle się człowiek poci… ale forma przekazu też jest ważna

  1. Myślę, że cały ten film jest po to, żeby ktoś napisał źle o Korwinie, i możnabyłoby mówić, że jest się atakowanym za posiadanie prawicowych poglądów, zagrać ofiarę i tak dalej — żeby mieć podkładkę pod narrację.

   1. To oczywiste bo zaczyna się od tezy że krytycy JKM czy Trumpa oceniają ich tak bo są dogmatyczni. Czyli zupełnie na opak. To JKM jest dogmatyczny czego wyrazem jest jego wychwalana niezmienność poglądów. Czymże innym jest więc dogmat? To JKM jest otoczony kultem jednostki przez ciągle tą samą grupę demograficzną zaczarowaną jego osobowością. Trump jest obiektem kultu alt right czy the_donald albo ostatniej efemerydy Qanon. To Trump który co chwila mówi co innego i w jednym zdaniu potrafi sobie zaprzeczyć. Nieustannie idiotycznie chwali się swoimi sukcesami których nie ma. JKM pisze książkę o wychwaniu dzieci by jego same dzieci w tym samym czasie dowodziły jaką on sam jest porażką jako ojciec. Trumo idol konserwatywnej prawicy z trzecią żoną i gromagką prostytutek i gwiazd porno wokół jakoś nie nadaje się na wzór konserwatywnych cnót. 

    Ale mimo tego RTV idiotycznie prowokuje widząc w nich coś czego w nich nie ma. 

    1. To oczywiste bo zaczyna się od tezy że krytycy JKM czy Trumpa oceniają ich tak bo są dogmatyczni. 
     =====
     Chodzi o to, że jak się nie zgadzasz z Trumpem, Korwinem albo JT z rtv to jesteś automatycznie stalinistą. Albo przynajmniej, żeby ludzie tak myśleli, że jesteś.

 5. Panie Jacku, socjal zawsze jest upolityczniony. Przykładem tego jest wygrana pis który rozdaje 500 + co było jego sztandarowym hasłem. Zasłaniał się oczywiście tym że to są pieniądze na dzieci, tyle że to było do przewidzenia że poprostu kupił tych ludzi którzy na niego głosowali np ze względu 500+ ich własnymi pieniędzmi. I niestety to jest degeneracja demokracji, albo jej ucieleśnienie bo ludzie przecież dobrze zagłosują, prawda? 😉 No nie zawsze, ponieważ osoby które wiedziały że dostaną ten socjal myślały tylko o sobie, wiedziały że jest duże prawdopodobieństwo że ten zasiłek dostaną więc kosztem reszty społeczeństwa się nieco wzbogaciło i PiS to przewidział. Bo w tej demokracji jest niestety tak że 51% osób może przegłosować prawo że żeby te pozostałe 49% płaciło na te 51% i dobrze Pan wie że to jest realne

 6. socjalizm i lewicowość zawsze wydają się w miarę sensowne gdy nie ma żadnych problemów. Idee Mikkego uwidaczniają swą przewagę w kryzysie. Każda prawica jest lepsza niż lewica ale prawicy też trzeba na ręce patrzeć. Dobry film!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − dwa =