O niechrześcijańskim podejściu do śmierci na wsi. Prof. Bohdan Chwedeńczuk

Prof. Bohdan Chwedeńczuk, współzałożyciel pisma „Bez Dogmatu”, filozof, tłumacz, publicysta i ateista mówi o stoickim, niechrześcijańskim, podejściu tradycyjnych mieszkańców wsi do śmierci. Ukazuje chrześcijańską definicję śmierci jako twór narzucony, zarówno z jej grozą, jak i na nią postulowanym lekarstwem. Z profesorem rozmawiają Andrzej Dominiczak i Jacek Tabisz.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

2 Odpowiedzi na “O niechrześcijańskim podejściu do śmierci na wsi. Prof. Bohdan Chwedeńczuk”

  1. Śmierć jest ceną, jaką musi zapłacić każdy byt świadomy za posiadanie własnej świadomości. To zwykłe prawo natury, z którym nie sposób dyskutować. http://karawaka.republika.pl/doda.html Rzeczą najciekawszą i najbardziej intrygującą jest jednak to, że musiały o tym wiedzieć przynajmniej niektóre starożytne ludy. Wniosek ten zawarty jest bowiem w tekście Genesis – patrz fragment o tzw. „grzechu pierworodnym”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *