• środa, 27 stycznia 2021 r.

O wyborach w Polsce dla radia polonijnego w Chicago

No i po wyborach. Oględnie mówiąc, nie jest dobrze… Wyniki wyborów omawiam z Dariuszem Wiśniewskim, redaktorem radia polonijnego w Chicago. Dariusz pisze także dla naszej Racjonalista.TV. Środowisko polonijne w Chicago jest bardzo konserwatywne i klerykalne. Gwiazdami tam są wiceprzewodniczący Macierewicz i, jakże by inaczej, Ojciec Rydzyk. Dzięki redaktorowi Wiśniewskiemu mogę zaprezentować ten materiał także na moim kanale, ale zgodzicie się chyba, że niezmiernie ważnym jest to, aby nasi rodacy z Chicago mogli czasem posłuchać innych opcji politycznych niż PiS i pewna toruńska radiostacja…

Jacek TabiszStudiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Podobne materiały

10 komentarzy

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  2 listopada 2015 at 11:36 - odpowiedz

  To proste. Polonia jest konserwatywna bo liberałowie dawno porzucili kult przodków i zostali Amerykanami przede wszystkim i dobrze. Dlatego polonia amerykańska zawsze będzie konserwatywna. To jednak nie jest powód do zmartwienia. Tylko milion polonusów mówi na co dzień po polsku. Polskie obywatelstwo ma może z 300 tys z tego 80 tys glosuje. Więc to nic nie zmienia. Co innego 2 mln Polaków obywateli w UK i Irlandii

  • Krzysztof Marczak
   2 listopada 2015 at 14:51 - odpowiedz

   Tyle w temacie. Polonia amerykańska od strony światopoglądowej to taki folklorystyczny skansen o których istnieniu Ci, którzy żyją na zewnątrz tych ośrodków naokokościelnych dowiadują się tylko wtedy, kiedy któraś z ich organizacji skompromituje się publicznie (co zdarza się często). No i ten mit o „milionach Polaków” w USA. Z tego co pamiętam „Nowy Dziennik” w latach 90′, jako tytuł wiodący miał chyba ponad 20 tys. egzemplarzy ?

   • Jacek Tabisz
    Jacek Tabisz
    2 listopada 2015 at 14:54 - odpowiedz

    Czy ja wiem, czy „tyle w temacie”? Nawet jak ich nie jest wielu, to przecież można do nich próbować docierać z innym przekazem niż PiS. Być może są osoby liberalne, które tak szybko się nie amerykanizują, bo na przykład nie są dobre w językach obcych…? A może chcą mieć kontakt z polskością z bardziej niewinnych przyczyn niż większość?

    • Krzysztof Marczak
     2 listopada 2015 at 15:17 - odpowiedz

     Jeśli trafi tam jakiś liberał to ma dwa wyjścia – albo nadrabiać i wyrwać się stamtąd albo ulec intelektualnej degradacji. Pardon, ale to nie jest normalna społeczność.

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      2 listopada 2015 at 16:30

      No wlasnie pisalem o tym

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      3 listopada 2015 at 03:23

      Z Polonią jest źle, to prawda, ale przekazywanie im innych poglądów niż te Rydzyka czy Macierewicza ma sens. Nie można wszystkich tych ludzi skreślać. Może zresztą również Ci Polacy, którzy uważają się za stuprocentowych Amerykanów, też chcieliby czasem usłyszeć w USA jakiś bardziej racjonalny głos polski. Mam wrażenie, że kontakt USA – Polska jest bardzo zniekształcony przez tak konserwatywno klerykalną Polonię.

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     2 listopada 2015 at 16:31 - odpowiedz

     Zazwyczaj źródłem konserwatyzmu tak jak zresztą socjalizmu wszelkiej stadnej ideologii jest glupota

 2. Benbenek
  2 listopada 2015 at 20:55 - odpowiedz

  To taki paradoks, że Polonią w USA nazywa się właśnie tą grupę bo jest to jedyna grupa która zmonopolizowała „polonijność” A tak na prawdę to kliniczny przykład źle zasymilowanych Amerykanów. Tylko że w powszechnym odbiorze ludzi w Polsce to właśnie poprzez nich widziana jest cała Polonia. A jako że większość ludu w Polsce uwielbia mit wielkości to i dlatego też nie zaprząta sobie głowy weryfikacji tych mitów. Innym mitem powszechnie obecnym w Polsce jest mit o „trzymaniu się razem” i w zależności od szczególnej wersji tego mitu raz to jest pozytywne a innym razem negatywne. No i rzekoma powinność pomagania sobie nawzajem i żalu że się na tej pomocy zawiodło by ponarzekać na tych złych Polaków.

 3. Janusz
  Janusz
  4 listopada 2015 at 03:35 - odpowiedz

  Polonia w USA jest na ogol niezbyt ciekawa.
  Prosci ludzie mieszkajacy w Ameryce dla chleba ,slabo znajacy kulture USA i jezyk.
  Sa wyjatki godne pochwaly jak
  studia kultury i jezyka polskiego w Seattle
  skupiajace kilka wyksztalconych ludzi szerzacych
  polska kulture i hezyk wsrod Amerykanow.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *