O wynikach wyborów prezydenckich. Michał Syska i Jacek Tabisz

 

W wyborach prezydenckich wygrał Andrzej Duda, kandydat PiS. Ogromne poparcie zyskał też Kukiz powołujący się na JOW-y i zaprzestanie finansowania z budżetu partii politycznych. Co o tym wszystkim sądzi Michał Syska, błyskotliwy komentator sceny politycznej o zdecydowanie lewicowym światopoglądzie? Michał uspokaja nas, uważając, że PiS nie wprowadzi swoich klerykalno – konserwatywnych postulatów, które są jego zdaniem tylko zabiegiem PRowym. Jacek Tabisz prowadzący dyskusję, nie do końca się z nim zgadza. Obaj jednak uważają, że zaprzestanie finansowania partii przez państwo uczyni je przedłużeniem silnych finansowo, biznesowych graczy, którzy nie podlegają procedurom demokracji. Polska stanęła w obliczu ogromnych zagrożeń, choć w przeciwieństwie do Jacka, Michał nie upatruje ich przede wszystkim w PiSie.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Socjalistów obchodzi tylko socjał, sprawy światopoglądu zwykle im umykają, partie soc dem to partie pełnego garnka, tymczasem pis i po różnią przede wszystkim sprawy ideowe ważne dla nas społecznych liberałów. PiS już rządził i próbował zmienić konstytucję na klerykalną to cud że nie zdążył. Pisał o tym Sadurski, więc oczywiście Jacek ma rację obawiając się. Partie NIE powinny być finansowane z budżetu bo wtedy politycy idą do polityki dla forsy jednocześnie kupując wyborców populizmem.

  1. Obawiam się, że brak finansowania partii przez budżet w żaden sposób nie spowodowałby, że politycy zaprzestaliby głoszenia populistycznych haseł. Za to chętniej przyjmowaliby pieniądze od wszelkiej maści „lobbystów”. Wszak partia skądś pieniądze musiałaby czerpać.

    1. Trzeba się po prostu patrzeć na to realnie. Partie polityczne, czy tego chcesz czy nie, potrzebują pieniędzy do działania. A jeśli nie państwo, to kto ma je im zapewnić? Dobrowolni darczyńcy? 😉 Wolne żarty.Prawdziwa kasa będzie pochodzić od ludzi, którzy będą liczyć na to, że politycy się odwdzięczą. Oczywiście, taki mechanizm może także działać, gdy płynie kasa z budżetu, jednak wtedy nie jest ona przyparta do muru, więc i szanse na przyjmowanie korupcjogennych propozycji są mniejsze.

   1. Każda wladza musi zyskać przynajmniej bierna akceptację biznesu inaczej biznesmeni odlecą z kraju. Blair powściągnął radykalizm labour i od razu bylo lepiej mimo iż labour nie stala się rzeczniczka magnatów

    1. OK, ale nie zasadzie wspieranie konkretnych podmiotów, tylko poprzez ogólne ułatwianie prowadzenia działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *