Odpowiedź środowisk kobiecych na słowa europosła J. Iwaszkiewicza (KNP)

Jesteśmy głęboko zniesmaczone wywiadem z europosłem-elektem Jarosławem Robertem Iwaszkiewiczem w weekendowym wydaniu „Gazety Wrocławskiej”. Chciałabyśmy przypomnieć politykowi Nowej Prawicy, że co trzecia Polka była molestowana seksualnie, co dziesiąta padła ofiarą stalkingu, a 19% doświadczyło przemocy fizycznej bądź seksualnej. I nie są to dane organizacji „Fanatycznych feministek”, jak jesteśmy często deprecjonowane, ale pochodzą z najnowszego raportu unijnej Agencji Praw Podstawowych „Przemoc wobec kobiet w UE: codziennie i w każdym miejscu” (marzec 2014).

Najwidoczniej Pan Europoseł-elekt nie zapoznał się ze wspomnianym raportem, dlatego deklarujemy w imieniu środowisk feministycznych, że jak tylko otworzy swoje biuro we Wrocławiu pojawimy się tam, żeby wręczyć mu unijny raport.

Wypowiedzi Iwaszkiewicza o biciu żon wpisują się w schemat publicznych deklaracji polityków prawicy, którzy bagatelizują temat przemocy domowej. Co ważne, a umknęło uwadze mediów, we wspomnianym wywiadzie Iwaszkiewicz wypowiada równie kontrowersyjne słowa w temacie bicia dzieci. Na pytanie redaktora, czy bił własne dzieci wyraża żal, że nie, bo takie zachowanie „by wzmocniło ich charakter”.

Takie słowa kolejnego polskiego polityka pokazują jak wiele jest jeszcze u nas do zrobienia w sprawie walki z przemocą wobec kobiet i dzieci. Dlatego środowiska feministyczne opowiadają się za jak najszybszym ratyfikowaniem przez Polskę Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Konwencja ma realizować trzy główne cele: zapobieganie przemocy wobec kobiet, chronienie ofiar przemocy oraz ściganie sprawców przemocy. Powstały w 2011 dokument został podpisany przez 33 państwa, w tym Polskę, jednak do dziś nie został przez nią ratyfikowany. Wypowiedzi europosła Iwaszkiewicza o biciu kobiet i dzieci udowadniają, że Polska jak najszybciej powinna dołączyć do grona krajów, którye realizujeą przepisy konwencji.

Magdalena Kuprowska, Ruch Kobiet Wrocław

Nina Jaśnikowska, Równość i Nowoczesność Wrocław

Kaja Bryx, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów Wrocław

Irena Kamińska, Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet

O autorze wpisu:

Ukończyła filologię hiszpańską (mgr) i klasyczną (lic.) na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie uczęszczała także na zajęcia z zakresu nieistniejącej wówczas jako kierunek filologii indyjskiej. Przez pół roku studiowała na Universitat de Barcelona, gdzie m.in. uczyła się języka katalońskiego i baskijskiego, przez rok dzięki stypendium Ambasadora Indii studiowała język hindi oraz indyjski taniec kathak na Kendriya Hindi Sansthan w Agrze. Pół roku spędziła w Delhi badając na własną rękę zasady klasycznych tańców indyjskich i zbierając informacje o współczesnych praktykach hinduistycznych. Swoją wiedzę z indyjskiej teorii estetyki zastosowała w nowatorskich tłumaczeniach poezji łacińskiej opublikowanych w Antologii Poezji Łacińskiej "Musa Latinitatis" (2011) i na łamach "Meandra" (2013). Interesuje się językoznawstwem, religioznawstwem i sztuką. Dzięki licznym podróżom po Europie i Azji kontynuuje swoje prywatne badania w tym zakresie. Od stycznia 2012 roku jest prezeską wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, od stycznia 2016 roku - Wiceprezeską PSR, od października 2016 - także członkinią zarządu Europejskiej Federacji Humanistycznej. Inicjatorka i współorganizatorka Wrocławskich Dni Darwina, organizowanych wspólnie przez PSR i Wydział Nauk Biologicznych UWr. regularnie od 2014 roku. Współzałożycielka telewizji i portalu Racjonalista.tv. Kaja w roku 2016 została wybrana na stanowisko wiceprezeski EHF. Rok później delegaci wybrali ją na stanowisko prezeski Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 2 =