Oriana Fallaci

Wstęp

Urodzona we Florencji Oriana Fallaci (1929-2006) była jedna z najbardziej kolorowych postaci we włoskim dziennikarstwie i światowej literaturze. Karierę dziennikarską rozpoczęła już jako nastolatka. W 1967 roku została wojennym korespondentem piszącym o wojnie w Wietnamie, konflikcie Indii i Pakistanu oraz sytuacji politycznej w Południowej Ameryce.

Kariera dziennikarska i literacka

Fallaci interesowała się polityką. Zdobyła uznanie i sławę uzyskując kilka wywiadów z wybitnymi politykami w latach 1970tych i 1980tych. Wśród nich był wywiad z Henry Kissingerem, Muhammadem Rezą Pahlawi oraz Ajatollahem Chomeinim Aby spotkać się z Ajatollahem Fallaci musiała zawrzeć muzułmańskie dwudniowe fikcyjne małżeństwo ze znajomym mężczyzną, oraz ubrać czarny czador pokrywający całe ciało. Podczas rozmowy powiedziała, że uważa takie ubranie za dyskryminację i upośledzenie kobiet. Kiedy Ajatollah zaprzeczał, Fallaci zapytała: „Jak w takich szmatach można pływać?”. Później wyjaśniła, że nie chodzi jej tylko o ubranie, ale upośledzenie kobiet w Iranie na uczelniach i w pracy.

Fallaci była bezkompromisowym przeciwnikiem dyktatorów. Oto jej wypowiedz na temat opresji władców:

Whether it comes from a despotic sovereign or an elected president, from a murderous general or a beloved leader, I see power as an inhuman and hateful phenomenon … I have always looked on disobedience toward the oppressive as the only way to use the miracle of having been born”

Czy to pochodzi od despotycznego dziedzicznego władcy, czy wybranego prezydenta, morderczego generała lub ukochanego wodza, ja widzę silna władzę jako nieludzki znienawidzony fenomen. Nieposłuszeństwo wobec prześladowcy jest jedyną drogą dla tych, którzy dostąpili cudu urodzenia.

Fallaci napisała kilkanaście książek w okresie czasu pomiędzy 1958 i 2006.Co najmniej jeden z jej bestsellerów został przetłumaczony na język polski. Jest to książka pod tytułem “Siła Rozumu”. Tytuł oryginału La Forza della Ragione. Polskie wydawnictwo Cyklady 2004. Tłumaczenie Joanna Wajs. Innym bestsellerem jest książka “The Rage and the Pride”. Fallaci mieszkała częściowo oprócz Włoch w USA i uczyła na kilku uniwersytetach: University of Chicago, Yale University, Harvard University oraz Columbia University. Są to najlepsze uczelnie w USA.

[youtube youtubeurl=”tL4-egv1BC8″ ][/youtube]

Książki Fallaci były tłumaczone na 21 języków .W tym prawie na wszystkie języki europejskie oraz na perski. W książkach i wywiadach krytykowała tuż po 9/11 islamizację zachodniej Europy. Jej głównym argumentem nie był terroryzm lecz zagrożenie europejskiej kultury, bezpieczeństwo kobiet oraz obywateli pochodzenia żydowskiego. Za swoją pracę jako dziennikarz i pisarz broniący europejskiej kultury Fallaci otrzymała wiele nagród. We Włoszech otrzymała dwukrotnie nagrodę St.Vincent za dziennikarstwo. W USA nagrodę Anny Taylor za odwagę walki z islamofaszyzmem.

[youtube youtubeurl=”e3c2kWTB3gg” ][/youtube]

Zakończenie

Fallaci była ateistką ale w jednym z wywiadów powiedziała, że jest ateistkę chrześcijańską, to znaczy, że uznała wiele wartości chrześcijaństwa. Miała przyjazne stosunki z papieżem Benedyktem XVI.

Nigdy nie spotkałem Oriany choć bardzo tego chciałem i byłem we Włoszech kilkakrotnie na Universita della Calabria. Kiedy dowiedziałem się o jej śmierci w 2006 roku poczułem ze straciłem potencjalnego przyjaciela. Była to dla mnie osobista niepowetowana strata.

Oriana była dzielną i nadzwyczaj płodną intelektualistką. Oczywiście miała też wrogów. Byli to różnego rodzaju dyktatorzy i politycznie poprawni politycy zachodniej Europy. Nie ma Oriany obecnie wśród kobiet walczących o swoje praw ale pamięć o niej pomoże wszystkim, którzy cenią równouprawnienie, demokracje, laicyzację i wartości zachodniej kultury.

[youtube youtubeurl=”tJdG7lQnevY” ][/youtube]

O autorze wpisu:

Janusz Kowalik jest emerytowanym profesorem matematyki i informatyki na Washington State University oraz byłym kierownikiem organizacji badań informatyki w firmie lotniczej Boeing Company w Seattle. Adres internetowy Janusza: j.kowalik@comcast.net

13 Odpowiedź na “Oriana Fallaci”

 1. Jeśli chodzi o krytykę islamu to wolę Hitchensa i Hirsi Ali, Oriana była bez wątpienia świetną dziennikarką ale z drugiej strony wypromowała fałszywą panikę „eurabią” w którą i pan niestety uwierzył w komentarzu pod artykułem o Hirsi Ali i islamizacji całych krajów w 15 lat.

 2. to ciekawe ze wspomina się Ją aktualnie głownie za sprawą „Siły rozumu” oraz „Wściekłości i dumy” a nie wywiadów.

 3. >>W książkach i wywiadach krytykowała tuż po 9/11 islamizację zachodniej Europy. Jej głównym argumentem nie był terroryzm lecz zagrożenie europejskiej kultury, bezpieczeństwo kobiet oraz obywateli pochodzenia żydowskiego.
  -I tak trudno przyjąć ten argument do wiadomości wielu lewicowym humanistom, którzy bronią islam przed krytyką, a ludzi broniących się przed islamem nazywają islamofobami. „Argument” ostateczny – przecież nie każdy muzułmanin to terrorysta, ekstremiści to znikomy procent, itp. itd.

 4. Zgodnie z ocena ONZ „tylko”3% Muzulmanow to czynni terorysci. Czyli „tylko”40 milionow.
  Procent uznajacy zamachy na cywilna ludnosc za dopuszczalne wacha sie w roznych krtajach pomiedzy 15 a 60% ludnosci muzulmanskiej.
  Masz racje Krzysztof jej ksiazki sa lepiej znane ale wsrod politykow jej wywiady robily duze wrazenie. Wywiad z Ajatolla Komeni byl jedynym z tym dyktatorem. A w dodatku Oriana byla kobieta co czyni jej wtwiad dosc niezwyklym.
  PEPESZA Ja nie opieram swoich pogladow na wierzeniach ale na dostepnej informacji i wlasnej obserwacji zachodniej Europy.Islamizacja zrobila powazny postep w ciagu zeszlej dekady.

  1. „Ja nie opieram swoich pogladow na wierzeniach ale na dostepnej informacji i wlasnej obserwacji zachodniej Europy”
   Sądząc po tym co pan głosi o tejże islamizacji to w tej kwestii wątpię. Do roku 2030 ich populacja w skali całej europy(w tym również Rosji) oczywiście wzrośnie ale z 5% do 8%.
   http://www.pewresearch.org/fact-tank/2016/07/19/5-facts-about-the-muslim-population-in-europe/
   Kolejny fakt pomijany przez głosicieli apokaliptycznej wizji eurabii to założenie że imigracja będzie trwała ciągle bez reakcji ze strony europejskiej ludności co jest nieprawdą bo w całej europie rosną ruchy antyimigranckie(nawet w Szwecji uznawanej za raj dla zwolenników otwartych granic sondaże prognozują jej Szwedzkich Demokratów), zaś ich siła sprawi że mainstream doprowadzi do stworzenia „kordonu sanitarnego” i przejęcia części z ich umiarkowanych postulatów jak ograniczenie rocznej migracji. To już dzieje się we Francji gdzie przeciw imigracji są oprócz Frontu Narodowego również coraz szersza liczba polityków z partii Sarkozego a nawet Malechon z uznawany za skrajną lewicę, to samo w Niemczech gdzie oprócz coraz CSU która odgraża się CDU również ta druga daje się porwać antyimigracyjnej retoryce a postulat kwot imigrantów proponowanej przez Pegidę(której postulaty popiera 45% wyborców SPD) poparła… Partia Zielonych.
   Kolejną kwestią jest naiwna wiara w to że ludność ta pozostanie konserwatywnie nastawionymi muzułmanami, choć co ciekawe we Francji rocznie 15 000 muzułmanów decyduje się na nawrócenie się na chrześcijaństwo.
   https://www.jihadwatch.org/2007/02/muslims-converting-to-christianity-by-the-thousands-in-france
   Ok, powstają społeczeństwa alternatywne(wynik m.in. gettoizacji) a w najgorszym wypadku wojen domowych(między ultranacjonalistami z prowincji i imigrantami z metropolii oraz rządami które będą próbowały miedzy nimi lawirować) ale w świetle podanych danych wiara w to że kraje zachodnie będą muzułmańskie jest mało prawdopodobna a wiara w to że stanie się to w 15-20 lat śmieszna bo zakładając że nawet jeśli imigranci którzy teraz przybyli do europy zostaną(co jest mało prawdopodobne biorąc pod uwagę że się ich deportuje już nawet w Szwecji a wpływu na politykę nie mają bo mało kto z nich dostanie obywatelstwo) to ten apokaliptyczny scenariusz będzie się spełniać dopiero w XXII wieku.

 5. Czy nie martwi liberalow i demokratow bylego PRLu
  ze w Europie znika wolnosc slowa.Ze wybrany przez narod
  posel do parlamentu moze byc ukarany za politycznie niepoprawna wypowiedz.

 6. -Ten typ liberałów niczym się nie martwi. Nic się nie dzieje, a pilnować trzeba islamofobów.
  „Najnowsza książka Abdel-Samada, Der Islamische Faschismus: Eine Analyse, właśnie została spalona, ale nie w Kairze przez islamistów, a we Francji przez pewnych przekonanych o swojej nieomylności Francuzów.”
  „Za krytykowanie islamu Abdel-Samad jest zmuszony mieszkać pod ochroną policyjną w Niemczech i, podobnie jak w przypadku Rushdiego, jest obłożony fatwą. Za fatwą pojawiają się obelgi i cenzurowanie przez wolne wydawnictwo”.
  „We Francji słynny pisarz Renaud Camus stracił swojego wydawcę, Instytut Fayard, za krytykę islamu w felietonie zatytułowanym „Stawiamy weto zmianie cywilizacji”, który ukazał się w dzienniku Le Monde.”
  „Wkrótce potem sąd paryski skazał Camusa za „islamofobię” (grzywną w wysokości 4 tysięcy euro) rzekomo zawartą w przemówieniu, które wygłosił 18 grudnia 2010 roku i w którym mówił o „Wielkim Zastąpieniu”, zastąpieniu rdzennych Francuzów przy pomocy trojańskiego konia wielokulturowości. Wtedy właśnie Camus stał się persona non grata we Francji”.
  https://euroislam.pl/odwazne-ksiazki-tchorzliwi-wydawcy-zwycieski-islam/

 7. Piotr Korga dzieki za informacje ktorej nie znalem.
  Zaluje ze nie jestes blizej bo bym zaprosil Ciebie na dobry lunch aby porozmawiac . Ale moze w przyszlosci przyjedziesz na West Coast, Dziki Zachod USA zwany tez Amerykanska Szwajcaria.Mamy tu ocean,gory, potezne parki, duze jeziora i male zaludnienie. To jest raj dla narciarzy,jachtingu, himalaistow i rowerzystow jezdzacych po gorach.Rowniez uprawiamu tu wind surfing na rzece Columbia ktora ma runel z szybkim wiatrem .Kwitnie tu azjatycki martial arts(karate, judo i tekwando oraz kick boxing) .Na ulicy widzi sie duzo emigrantow z Azji (Chiny, Tajlandia, Wietnam ,Indie) .
  Sa to pokojowi,pracowici ludzie ktorych cenimy .Moimi znajomymi lekarzami sa Hindus i Tybetanczyk, a fryzjerem czlowiek z Tajlandii. Polakow brdzo malo ale na Uniersytecie w Seattle sa Studia Polskiego Jezyka.
  Mialem w swoim zyciu wielki przywilej spotkania
  rozsadnych ludzi na kilku kontynentach. to jest bezcenny skarb w zyciu czlowieka. Ciagle szukam dookola takie ludzkie rodzynki w duzej masie przecietnosci i intelektualnej slepoty.

 8. We srode zmarl Szymon Perez byly premier i prezydent Izraela. Rodzina pochodzila z Polski .W 1948 roku Egipt, Jordania i Syria napadly na Izrael jeden dzien po ogloszeniu niepodleglosci przez Pereza. Perez bral udzial w obronnej wojnie ktora skonczyla sie sukcesem .
  W 1994 roku Perez ,Arafat i Rabin otrzymali pokojowa nagrode Nobla za uklad w Oslo sponsorowany przez billa Clintona.
  Uklad przewidywal pokojowe wspolistnienie Izraela i Palestyny.Niestety nie doszlo do wprowadzenia ukladu w zycie. Palestynczycy zaczeli atakowac Izrael z Gazy i West Bank.Po 23 latach od podpisania ukladu w Oslo szanse na realizacje sa mizerne poniewaz panstwa Arabskie z wyjatkiem Egiptu i Jordanii nie uznaja istnienia Izraela.Ustepstwa terytorialne Izraela nie daly rezulatatu. Obecny rzad Hamas w Gazie ustalil zasade zniszczenia Izraela jako cel , co jest zaprzeczeniem ukladu w Oslo. Amerykanie ciagle probuja sklonic obydwie strony do porozumienia i wspolistnienia dwoch panstw ale bez uznania Izraela jako panstwa szanse sa minimalne.

 9. Do Piotra Napieraly.
  Slowo rzetelny znaczy uczciwy. Jaka masz podstawe aby oskarzyc Oriane o nieuczciwosc?
  Pytranie drugie.”Do muzułmanów na sali sądowej wrzeszczała: „nie boję się was bo mam raka”.
  Skad pochodzi ekscytujaca informacja na temat Oriany w sadzie?Zakladam ze Ty tam nie byles wiec oszczerstwo musi miec jakies zrodlo chyba ze jest Twoim wymyslem.
  Zrodel takiej informacji moze byc kilka. NP Poznanski Szmatlawiec Codzienny albo Wieczorny Brukowiec
  Poznania .Oba pisma ciesza sie poczytnoscia miejscowych intelektualistow.

 10. Ja juz od wielu lat nie uzywam polskiego jezyka na codzien i czasem pisze lub mowie ” po polskiemu”
  Mowi sie pani premier a nie premierowa. Lub pani profesor a nie profesorowa. Wiec uzylem pisarz i dziennikarz choc
  powinno byc pisarka i dziennikarka.
  W roznych jezyka ch sa rozne praktyki .NP w angielskim
  nie ma roznicy pomiedzy nazwa zawodu kobiety i mezczyzny, A we wloskim jest slowo profesoressa na kobiete profesora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × trzy =