Telefon z kosmosu. Piotr Napierała i Jacek Tabisz

[youtube youtubeurl=”GnmW7LZnF8Q” ][/youtube]

 

Odkrywane są coraz to nowe egzoplanety. Niektóre z nich są całkiem blisko Układu Słonecznego. Czy ludzkość kiedyś zamieszka na planetach pozasłonecznych? Jakie kłopoty będą związane z podróżą? Czy uda się pokonać ograniczenia związane z prędkością światła choćby dla wymiany informacji między planetami? A może po prostu z naszą ciocią mieszkającą na Proxima Centauri będziemy plotkować z czteroletnim opóźnieniem?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

18 Odpowiedź na “Telefon z kosmosu. Piotr Napierała i Jacek Tabisz”

 1. Jakie kłopoty będą związane z podróżą? Czy uda się pokonać ograniczenia związane z prędkością światła choćby dla wymiany informacji między planetami?

  Gdyby nie pewna religia , to te problemy już dawno zostałyby rozwiązane.

  1. ciekawe o jaka religię chodzi…
   zapewne o tą, której nie znali w tych szczęśliwych krajach, które te wszystkie problemy już rozwiązały

 2. Odnośnie eksploracji kosmosu to na początek najlepiej bezzałogowe sondy. Wysłać takowe ustrojstwo do Proximy. Napęd 1/4 prędkości światła i to już ma sens.

 3. Podroze kosmiczne sa bardzo ciekawe ale ja wolalbym abysmy rozwiazali trudne problemy na ziemi zanim wydamy miliardy na wizyty Proxima Centauri.
  Wiekszosc planet naszego ukladu slonecznego nie ma warunkow do wizyty. Do gwiazd daleko. Nasza technologia rakietowa jest zbyt prymitywna .Mars jest blisko i moze byc rozsadnym celem wyprawy .Dalsze miejsca musza poczekac.

  1. zbadajmy np. głębie oceanów i wnętrze ziemi
   nasza wiedza o nich jest znacznie uboższa niż wiedza o kosmosie
   a tam są nasze rezerwy surowcowe i energetyczne

 4. A jak już wykonamy ten telefon do cioci , lub raczej do późnej siostrzenicy na Proximę b , to gdy stwierdzimy że błądzi … , że szatan dobiera się do jej duszyczki nieśmiertelnej … , czy będziemy mogli nie odkładając słuchawki natychmiast zadzwonić do miejscowego proboszcza i zamówić gówniarze egzorcyzmy ? ( opłaciwszy kartą miejscowe ” co łaska ” )
  Czyli mówiąc wprost . Czy homo sapiens nie powinien najpierw uporać się z zarazą religii jako z pierwszą przeszkodą do osiągania ambitnych celów wspólnych ?

 5. Z całym szacunkiem, Panie Napierała, ale uważam, że nie powinien był Pan przyjmować propozycji wzięcia udziału w tym programie, bo jednak nie ma Pan nic od siebie do powiedzenia.

   1. Pan to lubi wszystko nazywać bzdurą, a gdy tak ktoś się odezwie do Pana, to nagle wielki problem. Co jest takiego bzdurnego w tym, co napisałam? Wiedział Pan to samo co pan Jacek Tabisz, ale jednak to on mówił, a nie Pan. Jeszcze od razu wymazywać by Pan chciał.

   1. Ale każda rozmowa powinna w przynajmniej podobnym stopniu angażować obu rozmówców, chyba że właśnie kasy dyskusją eksperta z laikiem.

   1. Dlatego właśnie, że jeśli dwie osoby wiedzą to samo, to wystarczy wykład, a nie dyskusja. Skrytykowałam Pana, bo to pan Tabisz przede wszystkim zajmuje się tą tematyką i to on prawie wszystko na filmie powiedział.

  1. Bardzo interesująca rozmowa . Pani Katarzyno … . Pani „wrzutka ” ni przypiął … . Morze chociaż słówko na temat prosimy … .

 6. Czy można prosić jakiś link do tematu „ruskiej teleportacji kwantowej”? Czy chodzi po prostu o efekt splątania związany z klasyczną interpretacją równania falowego Schrodingera ? – czyli że jeżeli rozważać układ WIELU cząstek to zależności, rozumie się jako długo zasięgowe łańcuchy korelacyjne, /../ itd. Pozdro ,dla panów redaktorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × pięć =