Pakiety światopogladowe czyli nowy dogmatyzm. Piotr Napierała

 

Żyjemy w czasach pakietów światopogląwych. Prawicowiec w ich świetle musi być homofobem, lewicowiec musi przyjąć każdego przybysza z Afryki, dać mu socjal i nie przeszkadzać w islamizacji Europy. Feministka może krytykować kościół, ale musi bronić znacznie brutalniejszego od kościoła meczetu. Sklejki ideologiczne sprawiają, że coraz więcej osób musi dbać o swoją bezmyślność. Pozostaje tylko dogmatyzm, gdyż racjonalna dyskusja nie pasuje do pakietów światopoglądowych.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

8 Odpowiedź na “Pakiety światopogladowe czyli nowy dogmatyzm. Piotr Napierała”

 1. Myślę, że warto pilnować rozróżnienia na uchodźców i imigrantów, bo to przecież nie to samo! Pozwolić komuś schronić się przed wojną, a pozwolić komuś sie osiedlić i dać obywatelstwo to nie ten sam proces i nie ten sam problem. O tym wczoraj wspomniał Jacek Tabisz w rozmowie o granicach.

  To, że to jedno i to samo, to też jest jakiś taki maly jakby pakiecik poglądowy fałszujący prawdziwą sytuację.

   

  A tak w ogóle, to oczywiście, że tak jest, pakiety, stereotypy, uproszczenia, na każdym kroku, bo nikomu nie chce się poświęcić chwili czasu i okruszka energii, by się przyjrzeć i zastanowić, choćby przez trzy minuty. Z tej nadmiernej prostoty najchętniej korzystaja ci, którzy chcą manipulować.

  Czy można ludziom jeszcze coś wytlumaczyć..? Mam nadzieje, że tak. Myślę, że uparcie trzeba tlumaczyć.

  Chociaż rozumiem zniechęcenie i przygnębienie, bo ja też to mam. No, bo ile można powtarzać, skoro widać, że do nikogo nie dociera i człowiek zdziera sobie gardło (czy pióro) na darmo..?  Już sam fakt, że demokracja zamiast iść do przodu, to sie cofa jest "dobijający"… 

  Wydaje mi się, że z tego wszystkiego płynie taki ogólniejszy wniosek, że procesy cywilizacyjne chyba mają to do siebie, że wbrew wcześniejsdzym nadziejom i przewidywaniom, prowadzą do podziału na pewnego typu "klasy" pod względem poznawczym. Gdzieś, w którymś miejscu szeroko rozumianej edukacji "coś" sie załamuje na wielka skalę, jak fala załamuje się i cofa… Dziś nikt nie wie, co się dzieje, coś sie wyłania, ale nie wiadomo, co to jest. Mam nadzieję, że to nie jest zwykły, prosty powrót do średniowiecza tylko ze smartfonami w dłoni zamiast motyki!

  1. Nielegalnych imigrantów należy odstawiać do miejsca, z którego wypłynęli i obarczać ich kosztem tej operacji. Przydałyby się umowy z ich bankami, aby móc zająć ich konta na poczet kosztów deportacji

   1. Nie zgadzam się Panie Jacku. Nie można odstawiać imigrantów z Syrii do Syrii gdzie zginą od bomb Putina.

     

 2. Ja poproszę jeszcze, jeśli można, wersję po angielsku. Przez jakiś czas robił Pan po dwie wersje na swoim kanale, teraz możnaby do tego wrócić. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − jeden =