Pamięci prof Stanosz, wybitnej ateistki i działaczki niepodległościowej

Materiał poświęcony pamięci prof. Barbary Stanosz, jednej z najwybitniejszych polskich ateistek, filozofce i działaczce niepodległościowej. Wspominają ją prof. Bohdan Chwedeńczuk, prof. Krzysztof Dołowy, Andrzej Dominiczak i Krzysztof Siemieński. Ze wspomnień maluje się żywy, wielowymiarowy obraz wojowniczki o wolność w czasach PRL i orędowniczki świeckości naszego państwa w czasach niepodległości.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “Pamięci prof Stanosz, wybitnej ateistki i działaczki niepodległościowej”

  1. …i pamiętam to masowe poparcie polskiego środowiska naukowego dla prof. Barbary Stanosz na przełomie XX i XXI wieku. 😀 (Złośliwość zasłużona.) Tylko o samej Pani Barbarze zupełnie nic nie wiedziałem – bo do ciemnego „elektoratu” który każdy „naukowy autorytet” uwielbia pouczać, na Jej temat zupełnie NIC nie docierało. Naukowcy za to z ochotą uczestniczyli w takich przedsięwzięciach, jak np. Spotkania Konwersatoryjne „Bóg i Nauka” na Politechnice Łódzkiej. To pamiętam doskonale – bo o tym wiedziałem i tam byłem. Miałem okazję osobiście obserwować to żałosne, „naukowe” wydarzenie, a nawet w nim uczestniczyć… [Wacław – Furtian]

  2. Ciekawy materiał. Mały komentarz nt. pedofilii. Chec ukarania pedofila jest bardzo silnym uczuciem od wiekow wiekow. Nic dziwnego, ze w Kongresie USA 100% jest za, a w Polsce natychmiastowa kastracja albo ukrzyzowanie. Zreszta literacki Jezus został ukrzyżowny własnie za męską pedofilie. Zydzi kochali Jezusa, byli oczarowani jego intelektem, ale wszystko prysło w 3 dni, gdy wyszła na jaw pedofilia. Wtedy wszyscy byli zgodni, ze należy go ukrzyżowac, i miał w ten sposob odkupic swoj grzech, wg literackiej wersji zdarzen. Zgadzam sie też ze Stanosz, że mowienie w polskiej konstytucji o żydowskim bogu to nieporozumienie i zakrawa na żart.
    Nie zgadzam sie jednak, ze zdanie „bog instnieje” czy „bog nie istnieje” jest bez sensu. (Trzeba by jednak zdefiniowac co mamy na mysli mowiac „sens”). Zdanie „krasnoludki istnieją” ma sens wiec i „zydowski bog istnieje” tez ma sens.
    A tak nb nic nie słyszałem o Stanosz, człowiek widac musi opuscic ten swiat aby szeroki swiat sie dowiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *