Penderecki odsłania płytę we Wrocławiu

 

Przed Narodowym Forum Muzycznym powstaje aleja sław. Są już w niej płyty Skrowaczewskiego, Gardinera i Lloyda. Teraz dołączyła do nich inskrypcja poświęcona Krzysztofowi Pendereckiemu, który opowiada o swoich związkach z Wrocławiem, jak i ocenia Wrocławskich Filharmoników bardzo wysoko, podkreślając ogromny postęp w ostatnim czasie. Jest to – zdaniem maestro – jedna z najlepszych orkiestr w kraju.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

2 Odpowiedzi na “Penderecki odsłania płytę we Wrocławiu”

  1. Kompozytor zdolny i kiedyś pomysłowy, ale i zarozumialec totalnie skompromitowany bezgranicznym poparciem dla Bronisława Komorowskiego. Moim zdaniem dyskwalifikuje go to całkowicie jako człowieka, chociaż podejrzewam, że Penderecjusz próbował ukryć jakieś dawne sprawy i że gwarancję dla siebie widział – nie on jeden – w niekończących się rządach PO. Międzynarodowa kariera, swoboda wyjazdów, cieszenie się dewizami itd. musiały przypuszczalnie być okupione znacznymi koncesjami na rzecz ludowej władzy i obronności "Polski ludowej". Część kariery zawdzięcza operatywnej żonie, nader sprawnej we wszechstronnej promocji jego osoby i dzieł. Córka, z której próbował kiedyś zrobić skrzypaczkę, prowadzi elegancką włoską pizzerię przy ul. Królowej Jadwigi w Krakowie.

    1. Ja kiedyś nie ceniłem dzieł Pendereckiego po jego częściowym powrocie do muzyki neoromantycznej. Zawsze uwielbiałem jego atonalne, śmiałe eksperymenty stawiając je wyżej niż nawet twórczość Lutosławskiego. Po jakimś czasie również część późnych dzieł Pendereckiego zaczęła do mnie przemawiać i teraz bardzo Pendereckiego cenię i szanuję. Natomiast poglądy polityczne wielkich artystów nie powinny zbytnio rzutować na nasze sądy o nich. Mnie jak wiesz, poparcie dla prezydenta Komorowskiego nie przeszkadza tak jak Tobie, ale gdyby na przykład Penderecki był zwolennikiem Kaczyńskiego też nie oceniałbym jego twórczości inaczej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − trzy =