Philippe Jaroussky i arcydzieła muzyki XVII wieku

[youtube youtubeurl=”LCCkHj5Wlxo” ][/youtube]

 

Po raz pierwszy RacjonalistaTV relacjonuje Wratislavię Cantans, legendarny festiwal muzyki klasycznej. Zaczynamy bardzo mocno, bo od jednego z najbardziej cenionych i sławnych kontratenorów. Philippe Jaroussky to prawdziwa legenda, a płyty z jego sztuką wokalną osiągają rekordy sprzedaży w czasach płytom nieprzychylnych. We Wrocławiu zaprezentował on publiczności wczesnobarokową operę. W naszej opowieści skupimy się więc i na niej, jednocześnie przedstawiając Wam kilka fragmentów z wrocławskiego koncertu, w tym genialne pieśni Cestiego i Monteverdiego.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

3 Odpowiedzi na “Philippe Jaroussky i arcydzieła muzyki XVII wieku”

  1. Gość jest wyjątkowy – kubłami można czerpać satysfakcję, także zarówno z pieszczonych uszu, jak też patrząc na tę rozśpiewaną, zawodzącą arcydzielne trele, papuchę – mocarz. Ciekawe czy prywatnie rzuci czasem grubym słowem – nie to nie może być, toż to cherubin wcielony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *