Piotr Szumlewicz „Ateizm, lewica dialog”

 

Podczas prelekcji w olsztyńskim ośrodku PSR Piotr Szumlewicz broni lewicowych i ateistycznych racji, nie szczędzi też krytyki Kościołowi, oraz jego ikonie, Janowi Pawłowi II.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Model liberalny dzieli się na neoliberalny i socjalliberalny. Model soc-dem ma wiele zalet, ale jest po prostu niewydolny gospodarczo, więc nawet Skandynawowie odmawiają już płacenia gigantycznych podatków, i przechodzi się na soc-lib. Model chadecki jest oczywiście najgorszy, i w krytyce jego zgadzam się z P.SZ. Podoba mi sie bardzo fragment wysyłający Tuska na wywiad do Trwam, a Kaczora do np. Lisa, bo nawet w tak spolaryzowanych USA, Clinton czy Maher jednak przychodzili do FOX, a np. Cheney do MCNBC.

  1. Tusk do „Trwam” to by się pewnie wybrał, ale zostałby psami poszczuty. Oni odmienne poglądy traktują jak zarazę.
   .
   A swoją droga ciekawe, czy z racjonalista.tv będzie podobnie? …póki co na to wygląda.

 2. Pan się myli lub kłamie Panie Szumlewicz. W miejscach gdzie dominują luteranie lub prawosławni są w szkołach publicznych lekcje religii prawosławnej lub luterańskiej.

  1. oj często jest tak, że jest np. kilku luteran, ale dla nich nic sie nie przewiduje. Dominacja tu jest nie na miejscu chodzi o prawa jednostki, choc najlepiej byloby wywalic rel. ze szkol i po klopocie

    1. Oooo!, nie wiedziałem, ze jestes zwolennikiem czeskich rozwiązan w relacjach panstwo-religianci.
     BRAWO!

     Ciekawie wygląda to w Finlandii. Finowie ostatnio wpadli na pomysł, ze własnie bedą organizowac lekcje religii (=katechezy) w szkołach publicznych. I zatrudniająa roznego rodzaju pastorow, ksiezy, imamow etc.
     Oczywiscie zatrudnia szkoła publiczna, a nie zaden epidiaskop.
     Dlaczego? otoz Finowie myslą, ze w ten sposob bedą miec kontrole nad tym czego sie naucza na tych lekcjach. Lepszy imam pod kontrolą, niz imam poza szkołą, gdzie oprocz religijnych bzdur wciska inne karygodne poglądy i spojrzenie na swiat.
     Moze to jest metoda na wyprowadzenie katechezy z polskich publicznych szkoł? panstwo przejmuje kontrole, a wtedy niezadowolony ze sposobu prowadzenia nauki religii KrK wraca do sal przykoscielnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *