Polak i Węgier to żadne bratanki. Piotr Napierała

 

Ostatnio przez część polskich polityków i ich zwolenników Węgry są kreowane na największego sojusznika. Przypomina się na tę okazję sławne przysłowie o braterstwie Węgrów i Polaków. A jak było naprawdę? Co nam mówi historia?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

7 Odpowiedź na “Polak i Węgier to żadne bratanki. Piotr Napierała”

  1. Prawdziwym okupantem to byli Niemcy. Czu ruskie zapraszali Polakow na kąpiel pod prysznicem, a potem na urlop do raju (czytaj gazu)? Czy ruskie zakazali mowic po polsku? Czy ruskie  zbombardowali i zniszczyli i wymordowali niemal cały kraj?

   Jak w takim razie nazwac niemiecką okupacje? 

   Bylismy w strefie radzieckiej i tyle. Taki był powojenny podział Europy i Niemcy powinny sie cieszyc ze Niemcy z USA im pomogły. Ruskie sie bardziej bali Niemcow i nazistow niz Polakow. Przeciez całe NRD to była radziecka strefa anty-niemiecko-nazistowka, aby sie Szwabom znow w głowach nie poprzewracało. Mysleli, ze mimo ze wywolali i przegrali wojne, to ziemie chcieli  zachowac, zupełnie jak Araby w Izraelu.   

 1. Pierwszy raz słyszę aby ktoś uznał Stefana Batorego za najgorszego króla Polski. Dotychczas spotykałem sie raczej z bogato argumentowanymi przeciwnymi tezami. Pan Piotr natomiast stawia swój autorytet na szali, szafując tak niepopularną tezą, pozostawiając ją niemalże bez uzasadnienia. Bo czymże jest oddanie głosowania nad wojskiem w ręce sejmu? Wzmacnieniem szlachty na niekorzyść monarchii – co samo w sobie nie musi koniecznie przynieść negatywnych skutków. Ani słowa o polityce zagranicznej, reformie wojska, kwestii zdolnych doradców (po dworze poznasz wartość monarchy) itd. Nie brzmi to poważnie. Raczej jak kiepska propaganda.

  1. też mnie to zaskoczyło, ale słyszałem równie negatywne opinie innych o Kazimierzu Wielkim czy Janie III. Nie wiem, czy któremuś naszemu monarsze "się upiekło"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + dziewięć =