Polska państwem upadłym. Co robić? Waldemar Sadowski i Andrzej Dominiczak

 

Waldemar Sadowski jest prawnikiem, filozofem i osobą związaną z Obywatelami RP. Wraz z Andrzejem Dominiczakiem uważa, że za sprawą PiS, który podważył państwo prawa w Polsce, nasz kraj stał się państwem upadłym i upada coraz bardziej. Obydwaj rozmówcy uważają, że w zasadzie Unia Europejska powinna usunąć Polskę ze swojego klubu z uwagi na coraz silniejsze w naszym kraju bezprawie i pogardę dla mechanizmów demokracji wyrażaną przez rząd i popierającą go część społeczeństwa. Jednocześnie proponują rozwiązania, takie jak alternatywny Trybunał Konstytucyjny działający poza rządem jako instytucja doradcza. Mimo surowej oceny PiS Waldemar Sadowski wzywa też do zaprzestania ciskania obelg na linii opozycja – PiS i szukania tematów wspólnych, takich jak wolność od inwigilacji przez rząd. Te tematy mogłyby zasypać podziały między Polakami i pozwolić zrozumieć zwolennikom PiS, że może trochę przesadzają w swoim zauroczeniu działając na własną szkodę. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

13 Odpowiedź na “Polska państwem upadłym. Co robić? Waldemar Sadowski i Andrzej Dominiczak”

    1. Też bym nie chciał usunięcia z UE, rzecz jasna, ale Traktat powinna uwzględniać taką możliwość. Poza wszystkim nieprzyzwoite jest korzystanie z wielomiliardowej pomocy i tak chamskie lekceważenie zasad i ludzi, na jakie pozwalają sobie rządzący menele.

  1. Państwo upadłe to termin politologiczny stosowany wobec takich państw jak Libia Somalia i Afganistan. Polska absolutnie NIE jest państwem upadłym. Jak zwykle Andrzeju przypomnam, że słów politologicznych nie używa się dowolnie.

    1. Piotrek, ta czesc tytułu to akurat nie mój pomysł, ale wydaje mi się, że mój rozmówca użył tego określenia, wiec jest to jak najbardziej do obrony.  

    1. Mnie się tytuł podoba, choc rozumiem twoje zastrzeżenia, ale, ale to nie mohje dzieło, jak już pisałem. Myślę, że w publicystyce politycznej, bo rozmowa ma taki charakter, można sobie pozwolić na taką swobodę w posługowaniu się terminami, które mają trochę inne ściśle techniczne znaczenie.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − sześć =