Porozmawiajmy z rosyjskimi świeckimi humanistami

 

RacjonalistaTV po raz pierwszy gości Rosjan. Są to przedstawiciele Rosyjskiego Stowarzyszenia Humanistów. Z rozmowy z nimi możemy się dowiedzieć o rosyjskich problemach z definicją świeckiego humanizmu. Są w Rosji tacy, którzy wykluczają LGBT i nazywają się humanistami. Są też tacy, którzy wiążą humanizm z Marksem i Leninem, lub współczesnym nacjonalizmem. Nasi goście należą jednak do humanistów chcących budowania dialogu ze wszystkimi ludźmi dobrej woli na świecie i są szczęścili, że włączają się w międzynarodową społeczność świeckich humanistów. Humanizm świecki, ich zdaniem, powinien stać się bazą dla dialogu między wszystkimi grupami społecznymi, dla dialogu, którego tak bardzo wszędzie brakuje.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

7 Odpowiedź na “Porozmawiajmy z rosyjskimi świeckimi humanistami”

    1. Panie Bogdanie, tez mnie to trochę bawiło, ale po prostu angielski wszyscy znali dość dobrze, polskiego nie znali Rosjanie, a mój rosyjski zardzewiał okropnie.

  1. Polacy są już przyzwyczajeni do dyskutowania wprost i na temat.Rosjanie kryją się za okrągłymi zdaniami, które jakby tak nie do końca wyrażają ich samych. Dobrze jest zobaczyć na ile się jednak w ostatnim czasie zmieniliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − cztery =