Prof. Jan Hartman i głupie pytania

Prof. Jan Hartman i głupie pytania. Pytanie nie byle jakie, bo profesor napisał na ich temat całą książkę, licząc na to, że „Głupie pytania” dotrą do tych, którzy nigdy by się nie przyznali do tego, że mogą istnieć inne odpowiedzi na głupie pytania od tych, które już znają, dzięki przyjętym przez siebie dogmatom. Z prof. Hartmanem rozmawia dziennikarz i filozof, Julian Jeliński.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “Prof. Jan Hartman i głupie pytania”

  1. Pytanie: dlaczego nagrywacie uliczny hałas? To jest bardzo męczące i niszczy całą rozmowe. Zyjemy w ciągłym hałasie a wy jeszcze do tego dajecie hałas jako efekt specjalny, pewnie ma dawac poczucie obecnosci, ale tak nie jest. Pokazuje jedynie nieprofesjonalnosc waszego warsztatu.
    Ja chcę słuchac Hartmana, a nie hałas z ulicy.

  2. Hałas samochodow (jak i dzwony koscielne) to nie jest łono natury. Pytania wcale nie są głupie, pewnie wydawca chciał miec interesujacy tytuł i wymyslił „głupi” tutuł. Zapewne przeczytam. Ale z tego wywiadu wynika, ze ksiązka jest poteznie skatolona, tzn. ma trafic do polskich katolickich mozgow. Jest to problem lokalny, zapoznionej umysłowo Polski.
    Mnie zaciekawiło co jest teraz awangardą w filozofii, jakiez to tematy są na czasie i nurtują myslące głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 3 =