Prof. Jan Woleński przeciwko klerykalizacji kraju

 


Prof. Jan Woleński, jeden z sygnatariuszy apelu przeciwko klerykalizacji kraju, tłumaczy celowość nacisku na władze Polski. Klerykalizacja naszego kraju dosięga coraz szerszych obszarów naszej państwowej rzeczywistości. Edukacja, prawodawstwo czy kultura powinny być wolne od nadmiernych wpływów irracjonalnych ideologii głoszonych przez kapłanów, zwłaszcza katolickich.. Apel skierowany jest do polityków, którzy muszą zaprzestać wynoszenia kościoła katolickiego ponad inne organizacje i odmienne od katolickich przekonania światopoglądowe wielu mieszkańców naszego kraju.

Podajemy link do Apelu naukowców do władz Polski. Prosimy o podpisy http://www.petycje.pl/10877.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “Prof. Jan Woleński przeciwko klerykalizacji kraju”

  1. Akurat tutaj sie zgadzam, dobrze czasami dac sie rozmowcy (aka interlokutorowi) wygadac i wysłowic bez przerywania.
    Sam apel troche dziecinny, spłynie po władzy jak woda po kaczce. Taki apel spłynałby nawet i po L.Millerze, bo dla władzy wspolnie z klerem „warto sie poswiecic”, wg LM.
    Nie zgadzam sie tez, ze koscioł ma prawo wypowiadac sie w kwestiach „ZWłASZCZA MORALNYCH”. Akurat w sprawach moralnych to jest to najwieksza obłuda i zgnilizna.
    Bardzo łagodny apel, ktory w gruncie rzeczy akceptuje, ze Koscioł rz-kat. w Polsce to panstwo w panstwie, a nie rownoprawni obywatele. Ale co zrobic.

  2. @ Tatajarek: czy dziecko odesłane do świetlicy (lub błąkające się po korytarzu – dziedzińcu, szkoły) gdyż lekcja katechizacji – nie religii, bo w Polsce realizuje się nie naukę religii, a katechizację (która jest de facto indoktrynacją) – odbywa się w „środku” dziennych zajęć szkolnych, a nie jak zapowiadano przy wprowadzano ją do szkół, na poczatku lub na końcu owych zajeć – nie jest dla tego dziecka sankcją (we wszytskich mozliwych wymiarach) ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − 6 =