Reforma tak, wypaczenia nie


Unikałem komentowania reformy sądów, bo nie jestem znawcą tematu. Przez całe swoje życie starałem się unikać kontaktów z prokuratorami, sędziami, adwokatami, policjantami, mechanikami samochodowymi i lekarzami, itp. Uważam, że w dobrze funkcjonującym państwie te służby powinny być jak najmniej widoczne, a zarazem obywatel powinien zawsze na nie liczyć. Jak wielu obywateli z niesmakiem obserwowałem jak PiS demoluje po nocach Konstytucję, a ekonomem tej „dobrej zmiany” jest poseł Piotrowicz. Niestety Prezydent Duda pomagał przy tym wszystkim. On, naśladując styl pracy Sejmu także lubił nocą wręczać nominacje i podpisywać ustawy. Jako prawnik musiał wiedzieć, że gwałci obowiązujące prawo i zdawać sobie sprawę, że kiedyś poniesie tego konsekwencje. 

 


Zawetowane ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS, napisane byle jak i przyjęte nocną porą okazały się dla Pana Prezydenta już nie do przyjęcia. Nie chciał więcej podpisywać ustaw łamiących porządek konstytucyjny, rodzących się w głowie prezesa Kaczyńskiego – i za które sam Kaczyński nie ponosi żadnej odpowiedzialności prawnej, a prezydent jak najbardziej. Zszokowany PiS jak mantrę powtarza, że 70 procent obywateli chce reformy sądownictwa. I może tak rzeczywiści jest. Ale obywatele nie chcą tzw. reformy według Kaczyńskiego i Ziobry, w których wydaniu ta reforma jest także zemstą na środowisku prawniczym. Prezydent także dał znać, że jest za reformą sądownictwa, ale nie wedle wizji Kaczyńskiego i Ziobry. 


Na razie sam PiS i jego rozpędzona machina propagandowa zacięła się. Prezydent nasypał piachu w jej tryby. Zagubiona, partyjna TVP INFO zapętliła swój program i na okrągło pokazuje kilka przykładów sędziowskich wpadek, eksploatuje tych samych dziennikarzy i ekspertów swojego chowu. Pokazuje także niby niezależnych polityków spoza PiS, którzy – wylewając łzy nad odrzuconymi ustawami – spełniają rolę tzw. „pożytecznych idiotów”.
Na razie nie wiadomo jak dalej potoczą się sprawy. Jednak jeżeli prezydent chce wreszcie pójść własną drogą to powinien zapowiedzieć w czytelny i jednoznaczny sposób, że wszystkie przyszłe rewolucyjne, niedopracowane ustawy, przyjmowane nocną porą, przez PiS-owską większość i bez społecznych konsultacji, będzie wetował. To powinno znacznie poprawić jakość uchwalanego prawa i dać do myślenia jakobinom z PiS.


Czesław Cyrul

O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

9 Odpowiedź na “Reforma tak, wypaczenia nie”

 1. " obywatel powinien zawsze na nie liczyć "

  na razie to wy w najlepszym razie socjaliści, a nierzadko zwykli komuniści – sprawiliście, że na sądy może liczyć obywatel.. i nie tylko obywatel – przestępca; całe prawo proceduralne zrobiliście,  zeby mógł na system liczyć przestępca, a pokrzywdzony – o ile w ogóle przeżył – i tak nie miał NIC do gadania;

  do tego jeszcze propagandą zrobiliście ludziom z głów kapustę i spora część nich razem z wami bredzi o winach systemu, złego wychowania, złego otoczenia; o bezsensowności karania; o zmniejszaniu represyjności kodeksu karnegol; o kładzeniu nacisku na "resocjalizację" i inne brednie skutkujące wyłącznie bezkarnością i rozpasaniem zwłaszcza młodocianych bandytów

  przy waszej propagandzie żadna reforma się nie powiedzie, a co dopiero przywracanie normalności

  1. ps. to prawda, że to co robi PIS to g… nie radykalna dobra zmiana; z jednego prostego powodu: żeby tylko zacząć przywracać normalność trzeba na starcie wprowadzić 2 rzeczy: karę śmierci dla morderców oraz obozy pracy dla złodziei i oszustów, gdzie mają tyrać tak długo, aż nie spłacą pokrzywdzonych; bez tego to wszystko jest tylko i wyłącznie wciąż lewacką ułudą, która obywatelowi /tj. pokrzywdzonemu nie bandycie/ NIC nie daje

   1. Rosja – jest kara śmierci – 13 000 zabójstw rocznie.

    Teksas – jest kara śmierci – 1300 zabójstw rocznie.

    Francja – nie ma kary śmierci – 780 zabójstw rocznie

    Niemcy – nie ma kary śmierci – 700 zabójstw rocznie

    Polska – nie ma kary śmierci – 300 zabójstw rocznie

    Szwecja – nie ma kary śmierci – 87 zabójstw rocznie.

    Na jakiej podstawie twierdzisz że kara śmierci zmniejsza przestępczość?

    Jesteś o tym głęboko przekonany czy Kolonko ci tak powiedział?

     

 2. Ilosc zabojstw w roznych panstwach jest zwiazana z wieloma czynnikami.Istnienie kary smirci jest tylko jednym z nich.

   1. Kara śmierci nie jest od zmniejszania liczby zabójstw. Skończ z tą komunistyczną propagandą systemu karnego, w którym ma chodzić o coś innego niż sprawiedliwość kary za faktycznie popełnione zbrodnie! Chodzi tylko o sprawiedliwość kary i całkowitą eliminację faktycznych morderców z otoczenia. To są aspekty niezbędne, aby społeczeństwo rozwijało się zdrowo, a nie patologicznie.

 3. "przez PiS-owską większość i bez społecznych konsultacji"

  W jakim kraju prowadzone są konsultacje społeczne nad ustawami?

  W tej demokracji brukselskiej wg E.Broka konsultacje społeczne są szkodliwe i należy ich zabronić. Co przyniosły referenda rozumiane jako konsultacje we Francji i Holandii nad Lizaboną? PIS jest w nalepszym towarzystwie.

  Tytuł komentarza mnie nie dziwi. Dziwiłoby mnie gdyby reprezentant SLD go nie użył.

  1. Skioro demokracja brukselska jest zła to jaką demokrację wolisz?

   Putinowską. chińską, erdoganowską czy może orbanowską?

   Gdzie jest ten ideał państwa który jest lepszy niż ohydna lewacka UE?

    

   1. "...ideał państwa…" 

    Słowo ideał zawiera pojęcie utopii. Nie każ mi wskazywać i bronić utopijnych systemów. Chcesz dyskutować odnieś się do podanych przeze mnie przykładów. Nie są one przykładami lewackiej demokracji tylko totalitaryzmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + 11 =