Sanal Edamaruku. Rationalism and atheism in Asia. O racjonalizmie i ateizmie w Azji

Sanal Edamaruku, przewodniczący Stowarzyszenia Indyjskich Racjonalistów, wygnany z kraju z uwagi na bluźnierstwo przeciw cudom katolickim, mówi o racjonalizmie i ateizmie w Azji. Tłumaczy Kaja Bryx. W tym ciekawym materiale możemy zapoznać się z walką o racjonalną przyszłość prowadzoną w znacznie trudniejszych warunkach, niż te panujące w naszym kraju.

A lecture of Sanal Edamaruku, the president of Indian Rationalist Association, who was forced to flee from India after having offended a local Catholic community by exposing an alleged miracle. During his visit to Poland he talks about the challenges rationalists and atheists face in Asia and especially in India. The lecture features a consecutive Polish translation by Kaja Bryx.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

One Reply to “Sanal Edamaruku. Rationalism and atheism in Asia. O racjonalizmie i ateizmie w Azji”

  1. Bardzo mądry i smutny wykład. Indie to mój ukochany kraj, w ciągu 20lat w swoich podróżach po świecie odwiedziłam Indie 4 razy. Cieszę się, że są tam ruchy racjonalistyczne i myślę, że są kontynuacją ruchów wolnomularskich z przed lat. Przykre jest to, że pomimo małej ilości katolików, których spotkałam w południowo-wschodnich Indiach występuje fundamentalizm ale myślę, że jest sterowany owymi biskupami o których mówił Pan Sanal. W Polsce też jest fundamentalizm K. bo czym różni się zatrudnianie przez Premiera Astrologa a modlitwą o deszcz w sejmie polskim? oraz wpływem biskupów na rząd polski ?. Życzę Panu Sanalowi powodzenia a polskim racjonalistom dużo takich mądrych wywiadów.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 2 =