Serial Trocki

Netflix to nie tylko "Domek z kart" jeśli chodzi o mroki polityki. W tym serwisie znajdziemy też znakomity rosyjski serial "Trocki". To dzieło ważne, pokazujące, jak z ideałów równości i chęci dowartościowania wykluczonych rodzi się polityka owocująca dziesiątkami milionów niewinnych ofiar i totalitarnym zniewoleniem. Serial "Trocki" jest ważny także i w XXI wieku, gdy stykamy się często ze śmiałymi idealistami, którzy dla większego dobra chcą wykluczać, cenzurować i ograniczać. Co ciekawe hasło o Trockim w polskiej Wikipedii mówi tylko o jego mordzie w Kronsztadzie, pomijając zupełnie to, że Trocki wprowadził karę śmierci, czystki, że – z polskiej perspektywy – był głównym autorem najazdu na Polskę w okresie międzywojennym. Tego na polskiej wiki nie ma. Jak myślicie, dlaczego? Więcej na filmie: 

 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1.  
  W tejże "Wikipedii": 
  "Według Lwa Trockiego jego myśl polityczną można odróżnić od innych teorii marksistowskich poprzez pięć kluczowych elementów:
  Wsparcie dla strategii rewolucji permanentnej, w opozycji do dwóch przeciwnych jej teorii[2];
  Krytyka kierownictwa w ZSRR po 1924 roku, analiza jego funkcji, a od 1933 roku wsparcie dla rewolucji politycznej w ZSRR, które było przez trockistów określane jako zdeformowane państwo robotnicze;
  Wsparcie dla rewolucji społecznej w rozwiniętych krajach kapitalistycznych poprzez wspieranie masowych akcji klasy pracowniczej;
  Wsparcie dla proletariackiego internacjonalizmu[3];
  Zastosowanie „przejściowego” programu żądań między codziennymi problemami klasy robotniczej a „maksymalnym” wdrażaniem idei socjalistycznej transformacji społeczeństwa[4]"
  Bez trudu znajdziemy nieco uwspółcześniony trockizm w polskich realiach, w postaci ideologii i działalności Obywateli RP, KODu, OKO.Press i "Gazety Wyborczej". Trockizm niestety nie umarł, nadal żyje i ma się wcale dobrze.
   

 2. Komunizm jest dosyć jasno zdefiniowany i praktycznie jedynym takim w pełni komunistycznym krajem jest Korea Północna. Chiny nie są już nawet atrapą komunizmu, pozostała im tylko nazwa przewodniej partii, to trochę tak, jakby naturyści postanowili, że na plażach należy przebywać w stroju plażowym, ale nadal nazywali swoją organizację stowarzyszeniem naturystów. I to rodzi zamieszanie, a nie to, że komuniści zajęli się kapitalizmem – bo w chwili, kiedy się tym zajęli słowo komunizm straciło treść, przestało w tym wypadku cokolwiek znaczyć. Chiny obecnie  przypominają nieco Chile Pinocheta, ale ze znacznie lepszą kontrolą społeczną. Podobnie zresztą Wietnam.
   
  Co innego Korea Północna, można ją nazwać ostatnim bastionem komunizmu, bo jakiś zawsze musi ostatni kiedy wszystko wokół upadło. Czy Korea stanowi jakieś zagrożenie dla świata w sensie ideologicznym, czy jej system wartości ma szansę rozlać się na świat tak jak to było w początkach powstawania idei komunistycznych? Nie mają żadnych szans na to, nie są wzorem dla nikogo, to jedynie ostatnia komunistyczna przystań, która dogorywa. Pan Dominiczak jak najbardziej ma rację, że komunizm to przeszłość, został przetestowany przez dziesięciolecia i odrzucili go nawet najwięksi jego zwolennicy. Pozostały nazwy, które nic już nie znaczą. Jeśli ktoś chce dzisiaj walczyć z komuną to powinien udać się na granicę z Koreą Północną i coś tam sobie kombinować, bo gdzie indziej po prostu walczy z wiatrakami, z czymś czego nie ma i nawet się nie zanosi, aby miało wrócić.
   
  Komunizm współcześnie spełnia jedynie rolę bicza, dowolić komuś, że jest komunistą, bo ten czy inny komunista kiedyś jadał grochówkę, a więc jeśli też ją wsuwasz masz coś z komunisty.  Nie przesadzam, bo argumenty, których się używa, aby kogoś wyzywać od komunistów są żałosne. Nie wiem ile już się naczytałem o komunistycznej UE, bo jak komuniści coś tam próbują kontrolować, regulować, rozbudowują socjal itd. Same bzdury, ale nośne medialnie, bo komunizm to jeszcze całkiem świeża sprawa, nadal żyje miliony ludzi, którzy go doświadczyli, więc używa się tych tanich sztuczek, aby straszyć.
   
  Inaczej natomiast rzecz ma się z faszyzmem, bo dla wielu ten system nadal jest wzorcowy i nietrudno wyobrazić sobie, że mógłby się gdzieś odbudować, w najgorszym wariancie mogłoby to się zdarzyć w jakimś mocarstwie. Wyższość rasy, wyższość narodu, itd. krwawe zwalczanie przeciwników, własnych obywateli, którzy się z tym nie zgadzają to nadal jest zagrożeniem dla świata. O Chiny bardziej się martwię, że mogą stawać się krajem faszyzującym niż, że kiedykolwiek jeszcze wrócą do idei komunistycznych, z gospadarką planowaną centralnie i tym podobnymi bzdetami.
   
  Szkoda czasu na komunizm. Umarł śmiercią naturalną a ostatnie jego bastiony dogorywają.
   

  1. Generalnie się zgadzam. Metafora "naturystyczna" przypadła mi do gustu:). Komunizm to zresztą od dawna ideologia fasadowa, legitymizująca rozmaite reżimy wyrosłe z lewicowych przekonań, ale szybko stające się zwykłymi partiami władzy. Anegdotycznie przypomnę postać Stefana Olszowskiego, który uważany był swego czasu za wzorcowego przedstawiciela tzw. betonu partyjnego. W 1986, gdy przegrał wewnętrzną rywalizację o wpływy, wyjechał do…nie, nie do Moskwy. Do Nowego Jorku:).

  2. Istotą komunizmu, jak i wszystkich innych totalitaryzmów [faszyzmu, chrześcijaństwa, islamu, radykalego feminizmu czy ''progresywizmu''] jest tożsamość zbiorowa – my, kontra oni; kto nie z nami, ten przeciw nam. Jesteś tym kim jesteś i należy cię w stosowny sposób traktować, bo należysz do ściśle zdefiniowanej grupy, a twoje indywidualne cechy, przekonania i działania nie mają znaczenia. Demokracja, wolność sumienia i słowa, autonomia jednostki, prawa człowieka, tolerancja dla odmienności, wreszcie równość szans i statusu prawnego [niezależnie od płci, pochodzenia, orientacji seksualnej, narodowości, rasy itp.] –  to wartości które są dla totalitaryzmu nie do zniesienia. Reszta, to akcydensy.

 3. Cud! 20 lat szukałem i właśnie znalazłem. Just Your Luck. Just Your Luck!
  PS. Nie czytać opisu – oglądać z marszu.

 4. BARDZO CIEKAWA RZECZA – ZWIAZANA Z POCIAGAMI PANCERBYMI -W ROSJI —ZUPELNIE NIEPRZYDATNE WOJSKOWO /RZADKA SIEC KOLEJOWA – – ŁATWO JE ZATRZYMAC – /NISZCZAC TORY – MOSTY /— ZOSTAŁE  URZYTE DO PROPAGANDY KOMUNISTYCZNEJ I JEZDZIŁY PO ROSJI POMALOWANE W HASŁA KOMUNISTYCZNE I OBRAZY – I SA  PIERWSZYMI GRAFILI – NA SWIECIE – GENIALNIE WYKOZYSTANE PRZEZ KOMUNISTOW – ŚWIETNIE ODZIAŁYWAŁY NA CHŁOPOW – PODOBNIE JAK WIELKIE MURALE DIEGO DE RIWERY/KOCHANEK FRIDY RÓWNIEŻ /– JAK  ROWNIESZ FILM /EINSENSTEIN NP/— HITLER RADIO—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *