Strategie oporu i przyszłość demokracji. Katarzyna Kasia

 

Dr Katarzyna Kasia, filozofka, publicystka i aktywistka na spotkaniu ObywateliRP omawia strategie oporu i zastanawia się nad przyszłością demokracji. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Wreszcie dobry dzwięk. Nie ma żadnego ryja  w kamerze, ani paskudnych zębów. Ale dlaczego Polacy zawsze spiepszą nagranie? Czy wy nie widzicie tego syfa na suficie? 

 2. W następnym nagraniu na temat "strategii oporu", w rozmowie z dr Kasią, Wojciechem Fuskiem i Waldkiem Sadowskim próbowalismy wyjaśnić, czym jest i czym nie jest przemoc w polskiej polityce, a tym samym, co wolno i co powinniśmy robić, a czego nie robić. Nie wystarczy apelować o działanie bez przemocy, trzeba jeszcze wiedzieć, co to takiego, Czy przemocą byłaby na przykład okupacja sejmu przez tysiące obrońców demokracji?    Piszę o ym, bo to ważne, ale nie wiem jeszcze,, czy tę rozmowę badamy, bo jednak nie bardzo sie udala pod roznymi względami, 

 3.  Chyba szkoda czasu na oglądanie materiału prezentującego jak zwykle bezsensowne i oderwane od rzeczywistości wypowiedzi tak zwanych "Obywateli RP". Ta garstka oszołomów żyje we własnym, iluzorycznym świecie, trochę jak fanatycy określonej gry komputerowej. W tym akurat świecie jest i "faszysta", "dyktator", "liliputin", "zły, wściekły Kaczyński", jest i "broniaca demokracji pani profesor Gersdorf", jest "strach", jest jednak i "milionowy sprzeciw obywatelski", jest "niebezpieczeństwo sfałszowania wyborów", jest "łamanie Konstytucji", jest i "scenariusz wyjścia Polski z UE", trochę też jak w bajce dla dzieci albo w eposie rycerskim. Myślę, że racjonalista powinien żyć realiami, a nie iluzjami. Tak czy owak, akurat ta bajka jest stworzona przez frustratów, alkoholików i degeneratów umysłowych z "Gazety Wyborczej" – nie wróży to dobrze tym, którzy uparcie wierzą w tę bajkę. Są zresztą i lepsze bajki, i lepsi, bardziej pomysłowi autorzy – jeśli już o bajkach mowa.    

  1. Poza faktami, sa jeszcze wartości i koncepcje dzialania nie tylko skutecznego, ale i zgodnego z tymi wartościami. Dr Kasia mowi głownie o nich, choc oczywiscie w oparciu o fakty – wybacz kolokwializm – jak byki. Dr Kasia była zaproszonym gośiem – wydaje mi się, że nie jest członkinią Obywateli.  

 4. Ta pani sie powinna cieszyc, ze zyje w XXI wieku. Kilkadziesiat lat temu zostałaby spacyfikowana (siłą) w trzy sekundy. A sto lat temu by nawet głosu nie miała. Rządzi siła. Dopiero wynalazek rewolweru zachwiał te proporcje, bo wtedy nawet i kobieta mogła nacisnąc na spust z dalekiej odległosci. 

  A z tego działania bezprzemocowego to PiS sie smieje, wazne, ze jest przy władzy i przy korycie. Dzięki 30% bedzie miał nawet i rzad mniejszosciowy. Gdyby jakim cudem przegrał (i oddał władzę)  to dopiero sparalizuje kraj (pokojowo-bojowkowo).  Przy najblizszym (za 20 lat?) dojsciu do władzy trzeba dać ludziom do ręki to co dostaje Koscioł i to co idzie na zbrojenia (Watykan + USA->Izrael). Niestety, nie ma takiej partii i nawet Palikot chciał utrzymywać watykanskie zamczyska. 

 5. PiS ma OGROMNA przewage, mają za sobą adwokatow, prawnikow (w tym zydowskich za 50 mln za sprawe), znają wszystkie sztuczki i obejscia, a druga strona w powijakach. Jak to mowił Stalin, nie wazne kto głosuje, wazne kto liczy głosy. Wybory w Polsce pokazą czy jestesmy Turcja, Iranem. Wiekszosc z nas mysli, ze ho ho, kraj europejski, ale my (Polska) jestesmy na poziomie kraju europejskiego z mentalnoscią z lat 1930.

  PiS ogra reszte jak dzieci, własnie poprzez swoje knajackie cwaniactwo. 

  1. Lucyanie, PiS może wygra, ale nie dlatego, że jest taki demonicznie przeboiegły, tylko dlatego, że większość Polaków to lud ciemy i autorytarny. Sam przeciez napisales, że przeważa mentalność z lat 30. XX wieku. Żeby ich urzec, nie potrzeba żadnej chytrości; wystarczy wojujacy nacjonalizm i demontsracyjna nienawiść.     

   1. Moze nie sa przebiegli, ale maja przebieglych prawnikow, rodem z USA. I oni ci prawnicy na prawde juz wiele takie sutuacje przerabiali. A przeciez wieszco sie w USA dzieje, tam tez sie odwala obecnie szopka.

    Opozycja nie ma prawnikow znajacych wszystkie kruczki, opozycja to amatorzy przekonani o swojej slusznosci i racji. PiS jak zawsze dwa kroki do przodu nie mentalnie, tylko prawnie.

     

 6. jakiego "OPORU" ? skąd ten militaryzm w jezyku polityki. Tak trudno zrozumieć, że progresywiści nie mają w PL większości? Może zamiast oporowac pikietować itd zastanowić się jak PRZEKONAĆ wyborców do głosowania inaczej (osobiście w sumie widze tyle samo głupoty po obu stronach, bo co lewica i liberały nadrabiają w antyklerykalizmie, to pis w antyislamizmie) a nie ciągle gardłować, że świat nie przypomina naszych fantazji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *