Światopogląd czy władza? O co toczy się wojna? Obirek, Kobyliński i Dominiczak

Ksiądz Kobyliński powiedział niedawno publicznie, że „w Polsce toczy się wojna światopoglądowa i że jedyne, co możemy zrobić, to spróbować ją ucywilizować”. Czy rzeczywiście? Czy biskup Jędraszewski nazywa osoby LGBT “tęczową zarazą” lub porównuje je do nazistów w obronie jakiegoś światopoglądu, czy raczej w walce o zachowanie słabnącej władzy Kościoła. Dlaczego spór jest tak żarliwy, a biskup tak nieprzejednany?! Czy konflikt można ucywilizować, gdy tak naprawdę – jak sugeruje Andrzej Dominiczak – jednym chodzi o władzę, a drugim o pełne wyzwolenie spod tej władzy?!

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

40 Odpowiedź na “Światopogląd czy władza? O co toczy się wojna? Obirek, Kobyliński i Dominiczak”

 1. Swiatopoglad nie jest tak wazny dla biskupa jak utrzemanie wladzy i funduszy. Wladza i stolek  przy rzadowym zlobie zawsze bedzie koscielnym priorytetem. 

  1. Też tak sądzę. Co gorsza myślę, że w POlsce dotyczy to nie tylko biskupów. Rzadko kto w ogole ma światopogląd i system wartości, i rzadko kto nim sie kieruje.  Wojna jaka sie toczy to wojna charakterów: autorytarnego z liberalnym,   człowieka plemiennego z ludźmi upodmiotowownymi i refleksyjnymi.   

   1. Czyli  "oni", to plemienni a "my" jesteśmy ludźmi "upodmiotowownymi i refleksyjnymi".? Czy też w lewicy też Pan widzi plemienność a po przeciwnej stronie dostrzega Pan jakieś zalety, np. upodmiotowienie i refleksję?

 2. jak ja kocham te lewicowe naiwne pytania. Chodzi o jedno i drugie oczywiście i są one połączone. Ideologia służy jako spoiwo własnych szeregów i jednocześnie materiał propagandy tak więc nie da się tego oddzielić niezależnie czy ugrupowanie ma rzeczywiście jakieś poglądy czy tylko udaje bo są one popularne. Skutki są zwykle podobne.

  1. Skutki są niepododbne na ogół. Jeśli jakies rzekome poglądy sa tylko lub głownie instruemntem w walce o wplywy i wladze, staa sie dogmatyczne – pełnią funkcję pałki do okładania przeciwnika, czyli kazdego kto tej wladzy zagraza. Dlatego wojna idelogiczna to zupelnie co innego niż spór śwuatpoglądowy między światpoglądami, ktory nie dżą do wladzy nad ludzmi o innych światpoglądach.   

   1. nie zrozumiałeś rozróżnienia. Dotyczyło nie światopoglądu vs ideologii ale ideologii udawanej i świadomie kreowanej. Dogmatyzm to śliskie słowo tak samo jak skrajny i radykalny. To są emocjonalne niewiele wnoszące subiektywne z definicji słowa. Tak naprawdę poglądy mogą być sztywne lub kompromisowe. To jest język politologii panie Freud: )

 3. Ojej, ojej WOJNA! Dzieki postepowi cywilizacyjnemu Europa od 70 lat nie prowadzi spektakularnych wojen, nawet Kocioł Bałkanski się uspokoił, a tu WOJNA w POLSCE!

  Bo grupy o sprzecznych interesach, o te własnie interesy zabiegając, grabią co się da pod siebie, tak jak od zarania czynia ludzie na całym świecie i jak będą czynić, póki entropia ich nie uspokoi…

  Moze to i dobrze, że współczesnie "wojna" znaczy, że wystrojony we wspaniałe  szaty dziadyga coś bredzi na kazalnicy, albo że armie po 11 chłopa każda, czynia tumult na zielonej murawie…

  Ale znajmy umiar, mociumpanie…

   

  1. Określenia "wojna światpoglądowa" uzył ksiądz Kobyliński, moim  zdaniem wojna jest idelogiczna, o władzę, jaką kościół chce nadal sprawować nad wszystkimi, również tymi, którzy nie uznają jego rzekomo metafizycznych racji.  To dlatego sporo jest tak gorący, a strona koscielna, przerażona, że władza słabnie, jest lub bywa tak agresywna. 

 4. Jedraszewski mowi to gawiedz chce uslyszec, ma sluchaczy wiec eksploatuje ich i ich kieszenie. Nie trzeba byc katolikiem zeby wyrazac anty-hgbt poglady, w ateistycznym post ZSRR tez przeciez nie ma jakiegos aplauzu ani praw dla hgbt. Jedraszewski wie ze najlepszym miejscem dla geja jest organizacja koscielna, pod warunkim ze zachowuja dyskrecje. Kosciol krl i hgbt to nierozwiazywalny problem, jawne zaaprobowanie gejow/lesbijek przez krk znaczylo by ukrocenie bogactwa i przywilejow krk. Jedrazewski jest stary, to ostatnia jego szansa zeby przezyc dostatnio. Polak sovjeto-katolikus musi wymrzec, tego nie da sie zmienic. 

 5. Co ten Obirek bajdurzy, Paetz o ile wiem nikogo nie zgwalcil ani nie dopuscil sie pedofilii. Tylko obiecywal DOROSLYM klerykom jakies nagrody za amory. A oni sie dawali piescic i jego piescic.  A ze potem nie spelnial obietnic? Ale to jest przeciez normalne, facet jest sklonny wszystko obiecac kobiecie, jak go najdzie ochota na amory. Obiecanki-cacanki nie sa karalne.

  Dlaczego parafianie mieliby protestowac? Skoro oni nawet bronia gwalcicieli i pedofilow.

 6. Dla mnie to nie tyle wojna światopoglądowa co konflikt pomiędzy tym co stare i tym co nowe, tym co skostniałe i tym, co otwarte. To konflikt nawyków i przyzwyczajeń ze zmieniającą się rzeczywistością, za którą niektórym coraz ciężej nadążać. Kiedy przychodzą kłopoty, tak zwany konserwatysta szuka schronienia w tym co znane, co według niego się sprawdziło, w czym czuł się kiedyś bezpiecznie. Nie jest to typ wizjonera, raczej narzekającego tradycjonalisty, to główna cecha człowieka osadzonego mentalnie w przeszłości – narzekać. Kiedy jedni pchają ten wózek do przodu, inni stają po drugiej stronie próbując go zatrzymać i cofnąć. 

   

  Przyglądając się Pisowi trudno określić o co im chodzi i do czego zmierzają, bo kogo nie lubią lub nienawidzą wiadomo, ale czego chcą w istocie nie sposób się domyślić. Oczywiście mówią, że chcą sprawiedliwego i prawego państwa, dobrobytu, porządnej edukacji, ale tylko mówią, bo żadnych działań w tym kierunku nie podejmują, takich, które byłyby skuteczne, takich, po których widać z dnia na dzień, że coś się poprawia, staje lepsze, wygodniejsze itd. Nawet więcej dzieci nie chce się im rodzić, a tyle się nagadali. Nie ma tu mowy o wojnie światopoglądowej, bo niby jaki jest ten światopogląd Pisowców? Elektorat Pisu także jakiś bardzo światopoglądowy nie jest, tzn. jego większość, bo jak tłumaczy ona głosowanie na PiS? Wszyscy kradną, ale ci przynajmniej coś dają. Raczej licha to konstrukcja pod tworzenie jakiegoś państwa o wyrazistym światopoglądzie; nawet ich własny elektorat nie ma dla nich szacunku i nazywa  złodziejami – znaczna jego część. Dzielą się łupem – ot i cały światopogląd. 

  1. " Nie jest to typ wizjonera, raczej narzekającego tradycjonalisty, to główna cecha człowieka osadzonego mentalnie w przeszłości – narzekać. Kiedy jedni pchają ten wózek do przodu, inni stają po drugiej stronie próbując go zatrzymać i cofnąć.  "

   To czemu Panowie narzekacie, kiedy nadchodzi konserwatyzm aby pchać do przodu ten wózek, który popsuliście?

   Czemu chcecie go zatrzymać i cofnać? Aby było tak jak było, tylko może jeszcze gorzej?

   1. Proszę Pani, nikt tu nie narzeka, w szczególności n konserwatyzm, bo przeciez konserwatyzm moze być i bywa wzglednie cywilizowany. Rozmawiamy o tym, co ksidz nazwał wojną swiatpoflądową, o agreshi idelogicznej, przde wszytskim autorytarnej. Gdby kosciol ograniczal sie do glosznia, nawte bardzo aktywnego, swoich przrkonań,  a nie organizowal senasow nienawici do "tęczowej zrazy" i nie staral sie narzua swojej idelogii – spor swiatpoglądowy mialby zuplenie innych charakter i na pewno niższą temperaturę. WE (ludzie kosciola) naprawde uwazacie, ze macie prawo narucac nam, niewirzacym, swoją idelogię. To nie jest konserwatyzm, ale tylko jego autorytarna odmiana. My wam nieczego nie narzucamy.      

    1. "WE (ludzie kosciola) naprawde uwazacie, ze macie prawo narucac nam, niewirzacym, swoją idelogię"

     A skąd taka podwójna insynuacja? Gdzie refleksja nad wystukiwanymi słowami? Pan jest czyim człowiekiem i co Pan innym narzuca?

     1. Szanowna Pani, to że kosciól narzuca lub pronuje narzucać swoja idelogię jest najzupelniej oczywiste: tak jest z aborcją, eutanacją, zwizakmi partnerskimi, wolniścią słowa, edukacją itp. Humaniści wierzacym NIC nie narzucają: jak potępiacie przerywanie ciąży, to nie przerywajcie, nie chcecie umierac swiadomie w grocnie bliskich, to umierjacie tak jak wam sie podoba, chcecie uczestniczyc w jakich soich szkoleniach (np. przedmalzenskich) to proszę bardzo. Jak Pani tego nie rozumie albo rola, jak pani pełni, nie pozwala Pani tego przyznać, rozmowa nie ma sensu. taki skrajny dogatyzm jest wlasnie glowna prztyczyną tego, ze ml;odziez w Polsce odchodzi od religii najszybciej na swiecie.  Za 20 lat kosciol w POlsce bedzie malenska sektą, raczej śmieszną niż groźną. Radzę wam pojsc raczej za przykladem koscioła w Zachodniej Europie.     

     2. Szanowny Panie, to że lewica narzucała, narzuca lub próbuje narzucać swoja idelogię jest najzupelniej oczywiste: tak jest z aborcją, eutanacją, związkmi partnerskimi, wolniścią słowa, edukacją itp. Humaniści wierzacy NIC  WAM nie narzucają: jak propagujecie – coraz aktywniej zresztą – przerywanie ciąży, to sobie sami przerywajcie swoje ciąże w swoich gabinetach za granicą, nie "chcecie umierac swiadomie w grocnie bliskich, to umierjacie tak jak wam sie podoba", chcecie uczestniczyc w jakich soich szkoleniach (np. seksedukacynych lub zoopolistycznych) to proszę bardzo ale sami. Jak Pan tego nie rozumie albo rola, jak pan pełni, nie pozwala Panu tego przyznać, rozmowa nie ma sensu.

      PS

      To z umieraniem, co Pan napisał, to jest podłe Ale takiej refleksji i humanizmu można się spodziwać po lewicy.

     3. A dlaczego Pani pozwala usuwac ciaze za granica? Czy to nie hipokryzja? Przeciez nie moge wyjachac za granice z kolega i sobie go zamordowac i wrocic. Norwegowie ustanowili karac za pedofilie poza granicami Norwegii, jak mnich wroci z sex-pedofilskiej wycieczki to go w ukarza. Jak juz nikt nie widzi to mozna zabijac dzieciatka? to ze trudno wylapac czy udowodnic to zaden argument.

     4. To, co napisalem o umieraniu jest podłę? jakas groteska. Napisalem, ze kazdy powinien miec prawo umierac, jak chce – np. przy pomocy przyjaciół (jeśli się zgadzają), a jak wy  autanzje popieracie, to przeciez my wam nic nie narzucamy ani nawet nie przekonujemy. Do aborcji tez nikogo nie namawiamy, a juz na pewno nie grozimy sądem nikomu za decyzję w tej sprawie, jsli nastąpi w rzsadnym czasie. Czy to możliwe, zeby Pani tego nie rozumiala? czy udaje pani sama przed sobą? Zdumiewające!   

 7. Andrzej15 grudnia 2019 at 01:33

  "To, co napisalem o umieraniu jest podłę? jakas groteska. Napisalem, ze kazdy powinien miec prawo umierac, jak chce – np. przy pomocy przyjaciół (jeśli się zgadzają), a jak wy  autanzje popieracie, to przeciez my wam nic nie narzucamy ani nawet nie przekonujemy."

  Lewicowa może być nie tylko refleksja, lewicowa może być jak widać i logika. Lewicowe są wartości wywrotowe. Pan nie rozumie czego ja nie rozumiem ale ja rozumiem czego Pan nie rozumie. Swojej śmierci nie można ustawić, ludzie umierają nagle, w wypadku, z powodu nagłej niewydolności organizmu, lub z powodu ciężkiej choroby, której chyba żaden człowiek sobie nie życzy. Ale lewica chce śmierć człowieka ustawiać za pomocą eutanazji. Co to w ogóle znaczy "a jak wy  autanzje popieracie"? Tam gdzie dominują lewicowe wartości, tam jest ustawianie śmieci człowieka, bo lewica jest sobie bogiem.

  1. Ha, ha. ha, hi, hi, hi. Panie naprawde myśli, że ja nie wiem, ze wiele osob ginie w wypadkach. Po co pleść takie nonsensy?! Oczywiscie posze o tych, ktorzy moga wybrać w jakims zakresie. Wy zakzujecie np. eutanazji, my – tak jak wszyscy – uwazaamy, ze oczywiscie nie mozna robic nic w brew woli umieraacego, ale ani eutanazji, a ni nizcego innego nie narzucamu. Zakazujecie aborcji nawet kilku komorek, a my niczego nie zakaujemy, ohranacie wolnosc slowa i wyrazu artsytycznego, a my niczego nie narzucamy. Jak mozna cale zycie udawac, ze jest inaczej. na tym koncze te nieszcesna wymianę.  

   1. No i tak jak pisałam, nic Pan nie rozumie i jeszcze Pana bawi problem eutanazji i śmierci. Nic dziwnego, że tam gdzie dominyją lewicowe "wartości" przeprowadza się już eutanazję na dzieciach bez zgody rodziców a na dorosłych mawet bez ich świadomej zgody. Ale po co ja to tłumaczę osobie, która na śmierć reaguje śmiechem.

 8. Lucyan14 grudnia 2019 at 22:47

  "A dlaczego Pani pozwala usuwac ciaze za granica? Czy to nie hipokryzja?"

  Pan, nie wie co to jest wolna wola? Gdzie napisałam, że na coś zezwalam lub nie zezwalam? I niby w jaki sposób miałabym to wykonać? Tak, jak za rządów lewicy, która urządzała pokazowe procesy nawet za brak aplauzu dla lewicowej ideologii? Nawet za pochodzenie.  Pan może robić co chce, nawet poza granicami prawa. Tylko potem za swoje czyny musi odpowiadać.

  1. Pani powinna żądać zakazu mordowania za granicą, i Polki ktore dopusciły sie morderstwa za granicą, karac. Wystarczy postawic na granicach policje maciczną, i wyłapywac morderczynie, w chwili powrotu do Polski. Tak było podobno w latach 1960-70 w Szwecji, policja szwedzka czekała w Ystad na szwedzkie morderczynie wracające promem z Polski. Można? można. Dosc hipokryzji.

   1. Jak Pan innych chce pouczać, czego mają żądać i co robić, to proszę wypróbować sowieckie gułagi i ubeckie katownie.  I nie byłoby warchołów. Wszyscy by chodzili, myśleli i żądali jak towarzysze by chcieli.

    Lucyan13 grudnia 2016 at 07:42

    Jaruzelski wprowadzil stan wojenny dosc sprawnie, i całkiem sensownie. Spacyfikował warchołow, uniknał wielu ofiar, …

     

 9. Dwie drobne uwagi:

  Do Dominiczaka te chłopsko autorytarne to po  bardziej po prostu prostu parobki czy proletaryat (albo parobasy i prolety).

  Do Ksieńciunia prof. – istnieją owe fizyko-matematyczne wyliczenia wskazujace że brzoza niszczy(unielatnia) samolot. Załgaństwo smoleńszczaków polegją również na kwestionowaniu m. inn. praw fizyki, ich dewiacja antynaukowa jest analogiczna do płaskoziemców.

  1. To jest ciekawe, bo ja myślałam, że jest spór między naukowcami. Nie śledzę tej sprawy od dawna. Ale skoro " istnieją owe fizyko-matematyczne wyliczenia wskazujace że brzoza niszczy(unielatnia) samolot. ", to bardzo proszę o ich prezentację lub podanie dostępnego w sieci źródła.

    1. Pierwsze co rzuca się w oczy w Pana komentarzu, to niska kultura wypowiedzi, na którą po prostu należało by odpowiedzieć EOT i już

     Po drugie:

     :Jedyny link, który wart jest uwagi to odnośnik do: "REKONSTRUKCJA OSTATNIEJ FAZY LOTU SAMOLOTU TU-154M Opracował:prof. dr hab. inż. Grzegorz Kowaleczko"

     Tam autor napisał: "Z powodu ograniczonego dostępu do materiałów źródłowych,model numeryczny ma jedynie charakter przybliżony. W szczególności z ograniczoną dokładnością udało się odtworzyć charakterystyki aerodynamiczne i masowe samolotu. Należy podkreślić, że w pełni wiarygodny model symulacyjny wymagałby wykorzystania zapisów z wielu lotów testowych w celu "dostrojenia" go."

     Po trzecie o innych linkach i autorach:

     Artymowicz napisał o Biniendzie: " że przy wsparciu "machiny propagandowej klubu sejmowego Macierewicza" wprowadził wielu Polaków w błąd, "nie zna się na aerodynamice", "

     Artymowicz: "polski astrofizyk, doktor habilitowany nauk fizycznych w zakresie astronomii"

     "W 1990 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk fizycznych w zakresie astronomii ze specjalnością astronomia za rozprawę Fale gęstości w galaktykach"

     "w 1996 roku stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie astronomii ze specjalnością astrofizyka za rozprawę Oddziaływania dysków astrofizycznych z układami gwiazdowymi i planetarnymi przygotowaną"

     "zajmuje się badaniami nad pochodzeniem i ewolucją gwiazd podwójnych i układów planetarnych, dynamiką dysków astrofizycznych, fizyką pyłu międzygwiazdowego, częściowo również podwójnymi czarnymi dziurami i galaktykami aktywnymi"

     Binienda:" specjalizuje się w inżynierii materiałowej, metodach obliczeniowych w fizyce ciała stałego i ich zastosowaniach w lotnictwie i astronautyce (mechanika pękania materiałów złożonych, analiza elementów skończonych, analiza dynamiczna problemów udarowych, analiza zmęczeniowa, analiza związana z płynięciem materiałów""

     Po czwarte: Już i tak za dużo czasu poświęciłam na odowiedź. EOT

 10. Czy coś takiego zostało wypowiedziane, czy mi się tylko wydaje, że lewica ma lęk przed prawicą i dlatego jej nienawidzi? No bo ja obserwuję inne zjawisko. Ludzie boją się powrotu lewicy do władzy i dlatego głosują na prawicę.

   

 11. Już stawiając tak pytanie jak w tytule można analizować postawę tego który takie pytanie w ogóle zadaje. Chyba naiwnie wiele osób uwieżyło że liberalny światopogląd "wolnego wyboru" powoduje pustkę w którą wlewają się różnego rodzaju ideologizny.  

  Niektórzy się pewnie żdziwią ale dość powiedzieć że to przecież postmoderniści zdjagnozowali taki stan rzeczy.

 12. ANNA: No i tak jak pisałam, nic Pan nie rozumie i jeszcze Pana bawi problem eutanazji i śmierci. […] Ale po co ja to tłumaczę osobie, która na śmierć reaguje śmiechem.

  ———————————————————————————–

  Śmierć to w Belgii mają. W Polsce zdychać trzeba, żeby Jezusika uradować. 

   

 13. ANNA: skoro " istnieją owe fizyko-matematyczne wyliczenia wskazujace że brzoza niszczy(unielatnia) samolot. ", to bardzo proszę o ich prezentację lub podanie dostępnego w sieci źródła.

  ————————————————————————————–

  Pani Anno, najlepszym źródłem dla Pani będzie, gdy zwróci się Pani frontem do jakiegoś niezbyt odległego drzewa, weźmie porządny rozbieg i… (czysta fizyka).

   

 14. kościół w Polsce ma raczej przywileje niż władzę i wcale nie byłbym pewien czy ma większe przywileje summa summarum niż np norweski kościół państwowy (luterański) oczywiście byłoby fajnie jakby miał mniej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 5 =