Świątynia Opatrzności Bożej. Dlaczego za nasze pieniądze?

 

Ile rzeczywiście przekazano pieniędzy na Świątynię Opatrzności Bożej? Czy próby bezpośredniego finansowania jej przez rząd są zgodne z polską konstytucją? Czemu kardynał Glemp zainicjował ten pomysł? Czy Świątynia Opatrzności Bożej pierwotnie miała być kościołem katolickim? Skąd w Muzeum Czartoryskich wzięła się złota kielnia i dlaczego Stanisław August Poniatowski użył jej do wmurowania kamienia węgielnego pod pierwotną świątynię, kamienia, który nadal się znajduje w Warszawie, na miejscu wmurowania, ale nie w Wilanowie? Na te wszystkie pytania w rozmowie z Jackiem Tabiszem stara się odpowiedzieć Marek Pawłowski.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

16 Odpowiedź na “Świątynia Opatrzności Bożej. Dlaczego za nasze pieniądze?”

 1. Bardzo dobre porównanie w dyskusji z Muzeum Historii Żydów Polskich. Jakiś prawicowiec chciał nawet wyskoczyć z asem pik, że jeśli ktoś jest przeciwko dotowaniu Muzeum Jana Pawła II to tak jakby był przeciwko temu drugiemu. Okazuje się, że to porównanie jest właśnie kołkiem osikowym dla Muzeum JP2. Po pierwsze jest to po prostu muzeum a ŚOB to świątynia z wydzielonym miejscem na pielęgnowanie kultu jednostki żeby można wyszarpywać na nią kasę z budżetu. Już samo to jest grzechem pierworodnym całego tego pomysłu. Wszędzie na świecie są albo świątynie albo muzea. Jest na świecie jedno kościołomuzeum i nazywa się ŚOB – po prostu sacro-profanowy kogel-mogel. Po drugie właśnie struktura wpływów – głównie sponsorzy i darczyńcy plus mały wkład państwa. A tu żenada – skoro wierni (naród??) nie dają to niech da państwo. I wychodzi z tego koronny argument Kalisza „bo brzydko wygląda”. No więc po to żeby nie było brzydko Ministerstwo Kultury uczy rzesze ludzi, że wszystkie te projekty i wnioski to zwykła ściema dla naiwnych, bo nie liczą się żadne punkty, bo minister i tak da kasę komu chce jak ze swojego. Czyli demoralizacja społeczeństwa i patologia urzędowa w imię budowy świątyni a la narodowej. Nic dziwnego, że Pan Bóg nie chce mieć z tym nic wspólnego.

 2. Dla mnie protest tzw. lewicy przeciwko finansowaniu tej świątyni jest ilustracją hipokryzji tej grupy. Z jednej strony zadają pytanie dlaczego za nasze pieniądze, a z drugiej strony nie mają problemu by zaspokajać swoje zachcianki za czyjeś pieniądze.
  Trochę jak wiele feministek, które promując legalizacje aborcji krzyczą „nasz brzuch, nasza sprawa” ale nie maja problemów z sięganiem po cudze pieniądze by refundować aborcję, o których legalizacje zabiegają.

  1. Panie Tomaszu – tak to nie podyskutujemy, bo zbyt szeroko czesze pan rynek. To nie jakaś tam lewica, ani broń boże te straszne feministki (tylko) – ze zdumieniem patrzą, jak pieniądze budżetowe w sposób niezgodny z prawem wpływają do betoniarki na budowie ŚOB. To dotyczy każdej myślącej zdroworozsądkowo osoby, do której zapewne i pan się zalicza.

   1. Szanowny Panie Marku. Ja zastosowałem jedynie porównania, które, w mojej ocenie, są adekwatne do problemu. Nie uważam więc, że napisałem o zbyt szerokiej gamie zjawisk.
    Co do legalności omawianego procederu… doskonale Pan zapewne wie, że mając mętne prawo, ciężko orzec co jest zgodne z prawem np. według wielu prawników zapis o ochronie uczuć religijnych jest niezgodny z zapisem o świeckości państwa, a TK ma to w nosie i uważa inaczej. Podobnie pewnie jest i w tym przypadku. Ilu prawników, tyle ocen.

 3. Jak brzydko wygląda,to podłożyć bombę i będzie z nimi spokój!Kler niech tę kupę gruzu wywiezie. A muzeum dla tego popaprańca bożego,co to Polaków ujajił w konkordat i w te żydowskie bożki,to nam nie potrzeba,bo to będzie muzeum hańby narodowej!!!!

 4. :))))) taka przenośnia .Czy Wy Panowie zdajecie sobie sprawę z tego,ze to jest taki sarkofag jak nie przymierzając elektrownia jądrowa,albo schron na wypadek wojny atomowej,koszty niebywałe, a skorzysta ewentualnie czarna mafia, a nie naród,więc dlaczego naród ma to finansować!!!! Niech budują na swój własny koszt,a nie żerują wiecznie na nas!!:)))

 5. Ta czarna zaraza watykańska, organizacja pogańska podszywająca się pod chrześcijaństwo łupie Polskę już ponad 1000 lat.

 6. Pomimo nawet tego, że Platforma Obywatelska ewidentnie „gra” Kościołem i niektórymi katolikami (ja się nie daję!), to jednak popieram wsparcie tej budowy przez Państwo, na którego utrzymanie łożą przecież głównie … katolicy. Gdzieś przeczytałem, że kupno 8 czy 10 rakiet norweskich kosztowało Polskę … 800 milionów złotych! Czy trzeba więc czegoś więcej, aby nie mieć już żadnych wątpliwości, że protesty są wyłącznie z przyczyn ideologicznych, a nie „racjonalnych” czy „konstytucyjnych”? Ja ich nie mam.

 7. @Cichociemny, zgadza sie. Zamiast wydawac 800 milionow na rakiety i 8 -16 mln na te wstretna budowle, to panstwo powinno przejąc budowe tej swiątyni. Wybudowac cos gustownego, a zamiast tej wyciskarki cytryn to dac porządną kopułe z obserwatorium astronomicznym, a na dole niech Rydzyk sobie odprawia czary-mary. Byłby z tego pozytek, i młodziez by waliła do swiatyni. Koscioł by dostawał wtedy dotacje na „nauke astronomii”. Najlepiej wybudowac to oczywiscie poza miastem, bo swiatła miasta utrudniają obserwacje kosmicznych bogow.

 8. No cóż, na leczenie i służbę zdrowia brakuje, a tu rozrzutność na szeroką skalę, aby przypodobać się kościołowi ze względów politycznych. Nie pyta się społeczeństwa w referendach, jak to ma miejsce w Szwajcarii, tylko za nasze zaharowane podatki utrzymuje uprzywilejowaną grupę darmozjadów i pasibrzuchów. Nie mogę zrozumieć tego włazid.pstwa klerowi przez naszych polityków, a zwłaszcza ze strony lewej. Podobno Pan Kalisz także zagłosował za wydatkowanie pieniędzy na tę megalomańską bazylikę, niby na muzeum. Inne muzea wołają o pomoc i muszą czekać. Tymczasem minister zdrowia wykłóca się z lekarzami o pieniądze, szantażuje ich, sprawę załatwia się co roku na ostatnią sekundę i całkowicie lekceważy pacjentów pozostawiając ich bez podstawowej opieki zdrowotnej, albo wysyłając ich od Annasza do Kajfasza, czyli do szpitali, SOR-ów, gdzie już jest tłoczno.

 9. Jest już po demonstracji, na którą przybyło około … 100 osób. Skala sprzeciwu społecznego jest więc zawrotna, stąd można się spodziewać, że ów bunkier / wyciskarka do cytryn dostanie w przyszłości dużo wyższą dotację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 2 =