Terytorializm człowieka. Dr inż. Maciej Szarejko

 

Człowiek – jako gatunek – niemal cały czas swojego ewolucyjnego dojrzewania spędził we wspólnotach łowiecko-zbierackich. Kolonizując najróżniejsze środowiska przyrodnicze, odtwarzał podobne środowiska społeczne. Czy również dziś – we współczesnych miastach – człowiek próbuje zachowywać się jak łowca-zbieracz? Co dziś oznacza łowiectwo? Czy konkurencję ekonomiczną? Czy odpowiednikiem zbieractwa jest dziś ochrona prywatności? A co dziś oznaczać może życie w zgodzie z własną, ludzką naturą? To tylko kilka z wielu pytań, na które podczas VI Wrocławskich Dni Darwina odpowie dr inż. Maciej Szarejko z Laboratorium Cybernetyki Jakości Życia (Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe, Politechnika Wrocławska) podczas wykładu zatytułowanego "Terytorializm człowieka – archaizm czy klucz do zrozumienia życia we współczesnym mieście?".

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

2 Odpowiedzi na “Terytorializm człowieka. Dr inż. Maciej Szarejko”

  1. Ten człowiek może i coś wie i ma do przekazania, ale wykład to kompletny chaos. Zbiór luźno i intuicyjnie powiązanych ze sobą refleksji i ciekawostek. Skróty myślowe zrozumiałe chyba tylko dla wykładowcy. Zgadzam się z potrzebą integracji wiedzy z nauk społecznych, przyrodniczych, inżynierskich co jak mniemam jest intencją wypowiadającego się, ale ten wykład nic nie wnosi w tym względzie.

  2. Zgadzam się z wyżej zamieszczonym komentarzem. Wykładowca zachwycony – przede wszystkim sobą – facet zapewne ma jakąś wiedzę, ale nie ogarnia tej interdyscyplinarności z powodu braków merytorycznych. Wykład chaotyczny i nie wnoszący niczego nowego. Po namyśle: nie polecam.  Słaby wykładowca po prostu, niekontaktowy, mówi cicho, skacze z tematu na temat, nie jest zainteresowany tym, czy treści prekazywane przez niego docierają do słuchacza. Wrażenie- za przeproszeniem – jakby przyszlo się na wykład osoby nie do końca zdrowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *