Trumpizm: niezwykły styl rządzenia mocarstwem

 

 

Czytelnik tego eseju może nie wierzyć, że na szczycie władzy największego mocarstwa jest człowiek, którego styl rządu opisuje ten esej. Nawet wiele osób śledzących politykę w USA też wątpi w realność wydarzeń, które miały miejsce w ciągu dwóch ostatnich lat w USA., Ale przejdźmy do konkretnych kilku wybranych spraw. Cytaty wypowiedzi i tweedów Trumpa są napisane w cudzysłowie “…………….”

 

 

W dalszej części eseju główny bohaterem jest boss.

 

Kto zostaje członkiem rządu, doradcą i prawnikiem?

 

Najważniejszym wymaganiem jest lojalność wobec bossa.

 

Podwładny lub prawnik bossa może na polecenie bossa łamać prawo i wejść na przestępcza drogę, ale nie wolno mu zdradzić tajemnic przestępstw. W wypadku odkrycia nielegalnych poczynań doradca lub prawnik bossa powinien spokojnie pójść do więzienia i nie narzekać na bossa ani nie oskarżać go o łamanie prawa, bo boss jest niewinny. Godnym pochwały jest osobnik, który razem z bossem popełnił przestępstwo, ale nie ujawnia całej prawdy nawet pod groźbą długoletniego więzienia. Takim człowiekiem jest Manafort były menadżer kampanii wyborczej bossa.  Niestety prywatny prawnik bossa Cohen okazał się slaby i wyjawił cala prawdę współpracując z prokuratorami. “Tacy zasługują na pełny wymiar kary”.

 

Nie ma granicy dzielącej prawdę od kłamstwa

 

Już znany polityk Józef Goebbels uważał, że kłamstwo powtórzone wiele razy staje się prawdą. Obecny szef rządu USA prawdopodobnie nie wie, kim był Goebbels, ale zaakceptował i praktykuje jego motto. Przykładem kłamstwa może być sprawa dwóch kobiet, które otrzymały ponad sto tysięcy dolarów, aby milczały przed wyborami w 2016 roku na temat romantycznych stosunków z bossem. Początkowo boss twierdził, że nie zna tych kobiet. Później, że nie wie, dlaczego jego adwokat zapłacił kobietom tyle pieniędzy. Następnie stwierdził, że zapłacono, ale pieniądze były jego a nie z funduszy kampanii wyborczej. W końcu redaktor pisma Enquirer zeznał, że był pośrednikiem w wypłacie pieniędzy w zamian za milczenie. Tak wiec boss skłamał potrójnie tylko w jednej sprawie. Poważniejsze kłamstwa dotyczyły kosztów budowy parkanu na granicy z Meksykiem oraz bezsensownego spotkania z Kim Jong Un w Singapurze.

 

 Rola prasy i mediów w oczach bossa

 

Nie ma żadnej wątpliwości ze “prasa i media to wrodzy ludu” (enemies of the people). Według bossa” prasa i telewizja rozpowszechniają fałszywe wiadomości (“fake news”). Wolność słowa jest OK pod warunkiem, że są to dobre słowa o bossie i jego polityce.

 

Emigracja

 

“Nie potrzebujemy emigrantów z Ameryki Środkowej przynoszących kryminalną przemoc i różne zabójcze choroby”. Boss chce emigrantów z Norwegii, ale Norwedzy uważają, że mają lepsze życie w Norwegii.

 

“Jeśli kongres nie da mi 5 miliardów dolarów na parkan na granicy z Meksykiem to nie podpiszę zgody na pieniądze dla pracowników federalnego rządu”. Praktycznie ta decyzja oznacza częściowy paraliż rządu.

 

 

Podziwiani przeciwnicy i krytykowani sojusznicy

 

Boss odróżnia silnych i ważnych przywódców świata takich jak Putin i Kim od przywódców państw NATO, którzy nie chcą finansować zbrojeń kupując w USA militarny sprzęt.  “W imię, czego USA ma bronić Estonii”. “NATO jest przestarzale”

 

“Z Kimem możemy się porozumieć, bo ja lubię Kima a on lubi mnie. Kiedy Kim mówi to jego obywatele go słuchają? Chciałbym, aby tak było u nas”.

 

Rozwiązanie charytatywnej Fundacji (Trump Foundation)

 

Członkowie rodziny bossa używali charytatywną fundację w różny sposób z wyjątkiem działalności charytatywnej.  Organizacja miała dwie opcje, albo stanąć przed sądem Nowego Jorku albo rozwiązać się bez procesu.  Zarząd organizacji wybrał drugą opcję unikając skandalu i publicznego procesu, w którym wyszłyby na jaw szczegóły nielegalnych operacji.

 

Megalomania i decyzje bez porozumienia z podwładnymi

 

Boss uważa, że jest najlepszym prezydentem w historii USA oraz niezrównanym militarnie dowódcą, choć nie był w wojsku jednego dnia. Ta megalomania ma poważne konsekwencje. Boss podejmuje decyzje bez porozumienia się z podwładnymi i doradcami. Prawie każda decyzja jest zaskoczeniem dla członków rządu i zwiększa chaos w rządzie.

 

Rezygnacje Department Secretary (ministrów)

 

Secretary of State (minister spraw zagranicznych) Rex Tillerson zrezygnował w 2017. Rezygnacja nastąpiła po kilku gwałtownych nieporozumieniach Tillersona z bossem. W grudniu 2018 zrezygnował James Mattis, secretary of Defense. W liście rezygnacyjnym Mattis skrytykował bossa, który nie ceni sprzymierzeńców i nie ma pojęcia, kim są przeciwnicy.

 

Trzecią poważną rezygnację złożył w 2018 generał John Kelly, szef grupy osób pracujących w Białym Domu.

 

Jak napisał boss w tweedzie 24 grudnia ”jestem w Białym Domu sam”. Taki jest los bossa ignorującego podwładnych, ich radę i wiedzę. Wysoka cena megalomanii i niekompetencji.  Chaos i kryzys na najwyższym szczeblu władzy wykonawczej. W rządzie zostali tylko przytakiwacze.

 

Trzy opcje bossa

 

1.Zrezydnować z urzędu szefa rządu

 

2.Impeachment, usuniecie z prezydenckiego fotela przez Kongres

 

3. Kandydować i przegrać wybory w 2020.

 

W obecnej chwili najbardziej prawdopodobna opcja jest numer 3.

 

Podsumowanie

 

Po dwóch latach w Białym Domu jego główny mieszkaniec nie ma żadnego sukcesu. Chaos w ekonomii skutkiem taryf, pogróżek usunięcia Jeroma Powella szefa Federal Reserve Bank i paraliż federalnego rządu bez budżetu. Najgorszy spadek wartości akcji Wall Street od 2008 roku. Wielu szefów dużych firm przestrzegało bossa przed wojną taryf. Boss nie posłuchał I rezultatem jest chaos w międzynarodowym handlu i negatywny wpływ na amerykański przemysł;.

 

W polityce zagranicznej nastąpiło osłabienie NATO, zniszczenie zaufania do USA, jako przywódcy zachodniego świata, duży niewypał z Północną Koreą pomimo “przyjaźni” bossa z Kimem.

 

Katastrofalny przykład korupcji (Trump Foundation) i braku etyki. Współpracownicy i podwładni rezygnują (Tillerson, Mattis) lub lądują w więzieniu (Cohen, Manafort). 

 

 

O autorze wpisu:

Janusz Kowalik jest emerytowanym profesorem matematyki i informatyki na Washington State University oraz byłym kierownikiem organizacji badań informatyki w firmie lotniczej Boeing Company w Seattle. Adres internetowy Janusza: j.kowalik@comcast.net

17 Odpowiedź na “Trumpizm: niezwykły styl rządzenia mocarstwem”

  1. Mówiłem, że kochasz Trumpa i Bannona, a nie Europę.
   To widać.
   Trump powiedział, że nie dba o Europę, a Ty go bronisz.
   Zresztą jesteś agentem wpływu Trumpa, Bannona i antyeuropejskich (antyunijnych) oraz kochających Putina amerykańskich nacjonalistów.
   Więc biorąc to pod uwagę, nie ma nic dziwnego, że go bronisz.
   Jesteś przedstawicielem antyunijnej, a tym samym antypolskiej ojkofobii.

   1. Gdy przeczytałem kilka pierwszych zdań tego artykułu, to już byłem pewny, że pod spodem zobaczę komentarz Piotra Napierały broniący Trumpa lub w ogóle USA. Trum zamiast Kaczora? Z tego artykułuwynika, że Trump przypomina właśnie Jarosława Kaczyńskiego.

 1. Timothy Snyder napisał, ze ten buc kłamie w 75 procentach swoich wypowiedzi :).

  Pare lat temu widzialem film dokuentalny o Trumpie jako niznesmenie. Ukryta kamera nagrywano np. jego rozmowy z pracownikami/niewolnikami z jego hoteli. Tylko za to ten prymitywny kabotyn powinien trafić za kratki! Niestety ciemne masy uważają, że wileki Pan nie tylko może, ale wręcz powinien tak traktować ludzi: poniżać ich i w ogole mieszać z błotem. Takiego kochają, nawet jak jest przy tym tak odrażającym i jednocześnie śmiesznym oslem. Groźnym też, Uwagi w stylu tej o Estonii to naprawde zachetra dla Putina, jesli on mysli o odzyksaniu Estonii i inych krajów, a pewnie bierze to pod uwagę. Mam nadzieję, że Kim Estonii nie zaatakuje 🙂

 2. Mnie najbardziej interesuje p. Cejrowski – ultra-supporter of president Trump. 🙂

  Ciekawe jak ten rzekomy mega-katolik reaguje na swojego prezbiteriańskiego idola, którego córka i zięć są żydami…

  Z jednej strony chwali protestanckiego prezydenta (wroga katolickiego Meksyku!!!) a z drugiej strony buczy na protestantów jako heretyków, którzy ponoć muszą w celu zbawienia nawrócić się na katolicyzm…

  Coś tu nie gra.

  1. Cejrowski to jest biznesmen-celebryta. Człowiek, który żyje z celebryctwa. To, co prezentuje światu, to niekoniecznie są jego poglądy. Opowiada to, co opowiada, bo dzięki temu jest popularny (przez jednych kochany, przez innych nienawidzony) i o to mu chodzi, bo on żyje z popularności. To, co widzimy, to po prostu rola, swego rodzaju monodram. Swego czasu chodził bez butów nie dlatego, że lubi tak chodzić albo uważa za lepsze chodzenie boso. To była kampania reklamowa cyklu «Boso przez świat». I tyle. Teraz już nie chodzi boso, bo program się skończył. Tak samo jest z jego katolicyzmem, patriotyzmem, ciemnogrodzianizmem itd. To jest tylko zbudowana postać, teatr jednego aktora. Swego czasu miał program z TVPinfo, gdzie nadawał bezpośrednio z Arizony, ale nawet jego fani się zorientowali, że program idzie ze studia obok.

   1. Swego czasu miał program z TVPinfo, gdzie nadawał bezpośrednio z Arizony, ale nawet jego fani się zorientowali, że program idzie ze studia obok

    ——

    Hahaha 

    Serio? 

    Nie wierzę. To jest przezabawne.

 3. @PIOTR N.

  Jestes zbyt rozsadny i wyksztalcpny aby bronic Trumpa.

  Kaczynski nie jest dobrym przywodca Polski ale nie odgrywa  tak waznej roli w skali  swiata  jaka  musi  spelniac  prezydent USA. Piotrze, przyjrzyj sie blizej postaci Trumpa.

  Jego najblizszy wspolpracownik Secretary of State Rex Tillerson nazwal go idiota. Ja tak nie uwazam ale wiem ze po dwoch latach rzadu niczego nie osiagnal. Ani ekonomicznie ani politycznie.  Jest to czlowiek niekompetentny, warchol, egocentryk i skorumpowany panstwowy urzednik majacy umysl piecioklasisty( to nie moja opinia lecz czlonka rzadu).

  Ja tylko mam nadzieje ze Ameryka wydostanie sie z dna i chaosu i bedzie swiecila przykladem demokracji, tolerancji i etyki . USA ma wewnetrzna sile i tradycje i nawet   Trump nie moze zniszczyc tego kraju. 

  Z Nowym Rokiem pozdrawiam  Ciebie  i   zycze  powodzenia  choc roznimy sie zasadniczo opiniami. Dla dobra Ameryki  wolalbym nie miec racji ale fakty wspieraja moja ocene sytuacji w USA. Kacztnski i Trump przemina, narody zostana

  i bedziemy wspominali obydwu jako historyczne  niewypaly w XXI wieku.. 

   

 4. @JANUSZ

  I dlatego Tillersona juz nie ma. 🙂

  Teraz (już od dawna) jest Mike Pompeo – możliwe że Don lubi to imię, bo otacza się Mike'ami. 😉

  ————-

  DJT to biznesmen a nie polityk. Bawi się w politykę, bo chce pokazać kolegom po fachu, że się jej nie boi.

   

  1. A o to dlaczego nawet Fox News (jak większość głównonurtowych mediów) to normalna wiarygodna telewizja, przynajmniej w części, w której są wiadomości, https://video.foxnews.com/v/5987254469001/?playlist_id=2694949843001#sp=show-clips , a pisowskie media, TVP oraz Karnowscy, Gazeta Polska, Do rzeczy i reszta pisowskich przyległości już nie.
   Jakby było jak w pisowskich czy orbanowskich mediach, to by był przekaz dnia od Trumpa i by o tym nie powiedzieli. Albo by było coś w stylu "PO jest złe, współpracuje z Niemcami…".
   Sieć Sorosa / Po / lewactwo chce sprowadzić miliardy muzułmanów i dlatego atakuje najwyższego przywódce.
    

 5. @RADOWID

  DJT To tez nie businessman . Bankrutowal i oszukiwal w podatkach. Nie placil ludziom ktorych zatrudnial wiec podali go do sadu.

  W polityce otacza sie yesmen ktorzy mu kadza i przytakuja.

  Rzadzi bez kongresu i bez porozumiernia z podwladnymi.

  Jak zauwazyles Tillerson zostal zwolniony bo mial swoje zdanie i krytykowal bossa.

   

 6. @ANDRZEJ

  Twoja uwaga o Trumpie klamcy jest sluszna.  Jeden z

  dziennikarzy zadal sobie trud sprawdzania tego co mowi lub piszew tweetach Trump.Policzyl ze w ciagu  dwoch  ostatnich lat Trump sklamal  ponad 3000  razy. Byly to albo  wyniki ignorancji faktow albo zamierzone falsze .

 7. @ CIAPATY.

  Slusznie piszerz ze Trump przypomina J Kaczynskiego.

  Obaj sa wrogami demokracji , faworyzuja system  jednopartyjny . Obaj uwazaja ze media to tuba rzadowa a Ci ktorzy krytykuja rzad to wrogowie ludu. Trump rzadzi metoda bananowej republiki w Afryce. Corka i ziec sa doradcami (senior advisors). Czlonkami rzadu  zostaja  potakiwacze a nie kompetentni eksperci. Trump ceni tych z ktorymi moze lamac prawo . Oni laduja w wiezieniu a boss jest niewinny.

 8. Kazdy czlowiek z minimalna wiedza o swiecie z wyjatkiem Trumpa rozumie ze Ameryka to kraj emigrantow  z wyjatkiem Indian. W Ameryce  ludzie  mowia  ponad  dwudziestoma jezykami. Bogactwo i ekonomiczno-technmologiczna sila tego kraju jest wynikiem pracy i talentow emigrantow z setek krajow swiata.  Trump bedac rasista i nieukiem tego nie pojmuje. Jego stosunek do emigrantow to wstyd i hanba idioty. 

 9. @RADOWID
  Trump jest odosobniony w sensie kombinacji  wielu wad. 

  Jest nieukiem, egocentrykiem, nalogowym  klamca, podatkowym oszustem, beznadziejnym businessmanem . Tego nie bylo nigdy w historii USA . Inni prezydenci mieli rozne wady ale takiego ananasa nie zna historia. Truman poparl plan Marshalla i popieral NATO. Trump jest  katastrofa ktora bedzie drogo kosztowala USA i  sprzymierzencow. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + jedenaście =