Umberto Eco, Wieczny faszyzm

 

Dr. Józef Pinior przedstawia ocenę faszyzmu w oparciu o esej Umberto Eco "Wieczny faszyzm".
Jest to relacja z debaty prowadzonej przez Społeczne Forum Wymiany myśli.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

  1. Umberto Eco był genialnym pisarzem i arcyciekawym myślicielem. Z faszyzmem i kościołem mial do czynienia od najmłodszych lat. Esej pt. Odwieczny faszyzm ma w duzej mierze charkater autobiograficzny.  Większosc ateistów cieszy się, ze pisal krytycznie o religii, ale okazuje się, że według naszego miłośnika Trumpa, każdy kto pisze źle o inkwizacji, ma obowiązek pisać o łagrach – inaczej jest moralnym bankrutem. Czy każdy, kto nie pisał o łagrach (nie jestem pewien czy Eco nie pisał), to moralny bankrut? Co za nonsens!     

   1. Andrzeju, absolutna racja. Obsesje i fobie mają się tak do rzeczywistości, jak fast foody do zdrowej żywności, nie toksycznej z racji użytej do ich produkcji "chemii" i konserwantów (na prawdę zdrowej, nie tej reklamowanej "jako zdrowa" przez mainsteramowe media, ciągnące z owych reklam bez względu na efekty nim ulegania, zyski). Pozdarwiam.  

   2. Ja od dziecka czytam Umberto Eco. Już w początkach liceum miałem spór z przyjaciółmi o postmodernizm z Eco w tle. Wykładająca obecnie w Waszyngtonie Magda zawsze broniła Eco i postmodernizmu. I pod wpływem Eco wykłada postmodernistyczną literaturę. Moją ulubioną książką Eco jest pardoksalnie „Wahadło Foucaulta”, najbardziej chyba postmodernistyczna jego powieść. Ale o postmodernizm spieraliśmy się nie tylko w wymiarze artystycznym (tu nie podważam), ale w szerszym kontekście. Ogólnie lubiłem niektóre dzieła Eco w innych dostrzegałem jednak pewną słabość – na przykład w powieści Baudolino. Dla moich przyjaciół zakochanych w twórczości Eco był on genialnym pisarzem i sądziłem, że jest to dominująca opinia o jego prozie. Tymczasem obecnie podważa się w literackich salonach jakość prozy Eco. Pojawiają się opine, że „w zasadzie wogóle nie umiał pisać książek beletrystycznych”. Moim zdaniem to przesada w drugą stronę. A co Wy, Andrzeju, Piotrze i Radku sądzicie o obecnych opiniach na temat Eco, na przykład dotyczących jego ostatnich książek? Jakie Waszym zdaniem są mocne strony twórczości Eco? Jakie, ewentualnie, dostrzegacie słabe strony? 

    1. Pierwszą książką Eco, którą przeczytałem, było «Imię róży». Bardzo mi się ta książka spodobała, Zarówno forma, jak i treść. Bardzo zgrabna literatura.  Poszedłem za ciosem i przeczytałem «Wahadło Foucaulta». Książka dobrze się zaczyna, jest wciągająca, ale od pewnego momentu „ciekawość” książki gwałtownie spada i trochę skończyłem ją czytać na siłę. Z beletrystyki Eco przeczytałem jeszcze «Numer zerowy» (chyba ostatnia książka beletrystyczna Eco). Na szczęście jest to książeczka krótka, więc jakoś ją zmęczyłem. Nie bardzo mnie pociągają teorie spiskowe w tych książkach. Eco lubuje się też w „światach wymyślonych”, a mnie to nudzi, bo prawdziwy świat jest na tyle interesujący, że żal mi czasu na zajmowanie się światami urojonymi – no chyba, że dla zabawy intelektualnej, ale nie na taką skalę jak proponuje Eco. Czytałem jeszcze jakieś zbiory felietonów – jeden z nich był poświęcony też światom wymyślonym, więc mimo że początek był nawet interesujący, to końcówkę już raczej przekarktowałem.

     1. Ja też przeczytałem jako pierwsze „Imię róży”. Są w niej piękne opisy sztuki średniowiecza świadczące o mediawistycznym wyrobieniu Umberto Eco. Moim zdaniem szkoda, że Eco poszedł dalej w stronę posrmodernizmu rezygnując po części z klasycznych opisów, do których miał talent. 

     2. Tak, to samo mnie ujęło w «Imieniu róży». Ta książka mi się bardzo spodobała. Świetny moim zdaniem jest chwyt z początku książki, o którym pisze sam Eco. Mianowicie początkowe 100 stron toczy się może nawet zbyt leniwie i wysycony jest różnymi rozważaniami. Eco tłumaczy to tym, że trzeba czytelnika wprowadzić w rytmiczny, ale spokojny tryb życia w klasztorze.

     3. Śmiałe panowanie nad czasem to ważna cecha prozy, o której niestety często się zapomina. 

  2. Chodzi ci o „Umberto Eco Mój 1968Po drugiej stronie muru. Wydawnictwo Literackie, Kraków 2008″ czy możesz przytoczyć inne wypowidzi Eco świadczące o tym, że niektórych totalitaryzmów nie chciał potępiać? Jeśli rzeczywiście nie chciał, to jest rzeczywiście wątpliwe moralnie. 

   Tu znalazłem recenzję „Mojego 1968” i cytat z niej:

   Uderzające jest to, że autor traktuje lewicę, w tym komunistów w państwach bloku wschodniego, jako ?swoich?. Nawet interwencja sowiecka w Czechosłowacji jawi się jako spór w obrębie lewicy. Opisując sytuację w Polsce, upatruje zagrożenia (sam nie bardzo wiem dla kogo) w organizacji PAX, bo to katolicy i faszyśchttp://www.opcjanaprawo.pl/index.php/item/585-lenin-partia-umberto-ecoi. Ale ani słowa o totalitaryzmie, esbecji, braku niepodległości państwa, wolności. Przepraszam, wolność gdzieś się tam pojawia, ale raczej jako wolność rozumiana lewicowo, może jakaś demokracja wewnątrzpartyjna czy coś podobnego.

  3. Napisał człowiek, który popiera zniszczenie islamu przez jego (muzułmanów) niekrytykowanie, a niszczenie życia Polakom i innym obywatelom UE w wyniku odbierania im praw i przyszłości, utrzymywania ich w zacofaniu jakby islam wyznawał, popierania prezydenta USA, który ma putinowski pomysł na UE, a Trumpa nikt w UE nie wybrał, nie jest on obywatelem, nie powinien mieć takiego samego głosu i wpływu na to czego chcę ja — obywatel Polski / UE. To jest dopiero bankructwo moralne i karłowatość oraz zachwyt amerykańską antyeuropejskością i amerykańskim nacjonalizmem, który jest oparty na antyeuropejskości, ojkofobia. Napierała równie dobrze mógłby się jarać Putinem, jego planem przywrócenia strefy wpływu ZSRR i skutecznością  w eksporcie chaosu.

 1. Film dokładnie wyraża wszystkie uczucia, pragnienia i ciągniąty Pisu oraz podobnych mu organizacji, w tym jeszcze gorszy. Od razu można sobie wybobrazić jak na przykład ziobro się usmiecha do siebie i puchnie z samodumy, i myśląc hłe, hłe, jestem zajebisty, bo chcę tego wszystkiego.

 2. wolę 3 i faszyzm i inkwizycję od komunizmu któremu hołdował Eco . Komunizm kazał dzieciom donosić na rodziców i zabił około 120 mln ludzi tworząc ekonomię tak durną że zabił głodem kolejne 200 mln. Tak każdy kto pisze tony papieru o Mussolinim który zabił kilkaset osób i inkwizycji która wykończyła 10.000 może , i jednocześnie popiera komunizm i socjalizm jest moralnym bankrutem. Wy którzy bronicie tej postawy też jesteście bankrutami

  1. @Piotr Napierała
   Po Twoim komentarzach nie dziwię się, że prawicowi faszyści z Isis palili ludzi w klatkach.
   Twoje poglądy są tak kiepskie, że potrzebujesz Stalina i zarzucania wszystkim komunizmu, żeby je obronić.

    1. wolę 3 i faszyzm i inkwizycję
     ===
     Nie jesteś żadnym liberałem.
     Co najwyżej jesteś mieszanką korwinizmu i prawicowego konserwatyzmu. 
     Lajtową wersją muzułmanina, z którym należysz do tej samej prawicowej rodziny.
     Zwolennikiem wolności dla siebie kosztem praw, wolności i ochrony innych ludzi. 
     Zwolennikiem odbierania Polakom obywatelstwa unijnego i wynikających z tego przywilejów.
     Prezesem Lot.

    2. Piotrek pizesz, że „moje poglądy to liberalizm i prawa człowieka”. W warstwie deklaratywnej może tak, ale fakty mówią zupełnie co innego. Już ty wiesz co. I my też.

     1. Wow panowie telepaci jestem pod wrażeniem. Otóż zwalczanie lewactwa jest bardzo liberalne podobnie jak ochrona Europy i USA przed nielegalną imigracją. Podważanie nieuzasadnionych zachwytów nad grafomanami propagandystami jak Eco i nad nadmuchanymi wydmuszkami jak twój bóg wałęsa też. Skończyłem z dyskusją z niehistorykami o historii dzisiaj bo nie ma to sensu. Przeczytajcie coś na boga o cccp

       

     2. W Polsce jest wielu historyków, którzy nie rozumieją historii. Dowód powyżej. Krytykujesz CCCP, ale jednocześnie popierasz PiS, najbardziej bolszewicką partię w Polsce.

     3. @ Piotr Napierała
      Człowiek broniący faszyzmu i inkwizycji przy użyciu zsrr jest tak samo śmieszny jak muzułmanin broniący islamy przy użyciu słów: "Wow panowie telepaci jestem pod wrażeniem. Otóż zwalczanie lewactwa jest bardzo liberalne.  Przeczytajcie coś na boga o cccp."
      Pewnie tak samo by zacytował liczbę ofiar, wskazując na niewielką liczbę ludzi spalonych w klatkach i pozbawianych głowy przez prawicowy faszyzm islamski w porównaniu z ofiarami komunizmu.
      Pewnie tak samo by uciekł potem. 🙂

  2. > Komunizm …zabił około 120 mln ludzi tworząc ekonomię tak durną że zabił głodem kolejne 200 mln.

   Dostępne powszechnie żródła podają, że Ludność ZSSR liczyła ok. 250 mln ( w tym Rosja ok. 140 mln, Ukraina 70 mln.) Wielki hołodomor zabił 8 do 10 mln. ludzi. II WŚ zabiła ok. 25 mln.

   Jakim cudem ZSSR stracił – wdg ciebie – skutkiem komunizmu 320 mln. ludzi ?

 3. 3 rzesza zabila okolo 8 milionów cywilów zlo jak cholera ale przy Stalinie i Mao to dziecinada. Jakby na świecie istniały tylko 3 rzesza i cccp stalinowski to nazizm reprezentowalby normalność. W 3 rzeszy nie można było znaleźć agentów którzy byli w stanie żyć w tym burdelu i gownie jakim był cccp. Ruscy czuli się w Berlinie 1940 jak w sanatorium!!!

 4. ale wybaczam Ci Andrzeju nie jesteś historykiem więc nie wiesz szkoda tylko że nie pozostajesz przy psychologii na której się znasz. Ja nie jestem psychologiem i nie piszę o niej. Radkowi już nie wybaczam bo jego mózg to produkt antykapitalistycznego resentymentu i indoktrynacji. Śmieszni jesteście z tym antyklerykalizmem kiedy komuniści zabili dziesiątki milionów ludzi a islam czyni to nadal. Nieumiejętność identyfikacji wrogów cywilizacji skreśla was jako intelektualistów też. Nie tylko więc moralne bankructwo wam grozi ale i intelektualne

  1. Bardzo dziekuje za wybaczenie, ale ciekawe, co mi wybaczasz. Ze jestem antyfaszystą? To czy komunizm w wersji ZSRR był bardziej czy mniej zabójczy nie ma nic do rzeczy. Takie porónwania są dziecinne. Oczywiiscie oba systemy były zbrodnicze lub wręćz ludoibójcze. Myślisz że Eco popierał ludobójstwo, czy ze tutaj ktoś popioera. Nonsens, tym bardziej ze komunizmu w praktyce już nie ma, a faszyzm jest a nawet rośnie w siłę. Jako historyk nie potrafisz sie oderwac od perpsketywy historycznej i nie rozumiesz a nawet nie dpostezgasz zjawisk, ktore przyjmuja nową, nieznaną w historii, forme. Twoj atak na Eco jest zupelnie absurdalny a nawet żałosny – sprowadza sie przecież do samych inwektyw, ktore nie maja nic wspolnego z jego charakterystyką faszyzmu. A o faszyzmie i nazizmie pisali i piszą nie tylko historycy na szczeście. Pisali rowniez, m.in. psycholodzy i filozofowie, dzieki czemu nasza wiedza nie ogranicza sie do opisu wydarezń, ale siega głębiej, do istoty ztyucj zjawisk. Problem w tym, ze ty nie chcesz tego rozumieć, a nie chcesz, bo ewidentnie pod wieloma wzgkledami ci sie podoba.         

   1. Andrzeju, piszesz:

    Nonsens, tym bardziej ze komunizmu w praktyce już nie ma, a faszyzm jest a nawet rośnie w siłę.

    Tymczasem masz państwa, które są oficjalnie komunistyczne i przez to autorytarne i monopartyjne. Ile masz państw oficjalnie faszystowskich i przez to autorytarnych i monopartyjnych? Jeśli chodzi o Zachód, to na cenzurę, ograniczenie praw obywatela do wolności słowa wpływają raczej utopijne ideologie lewicowe a nie prawicowe. Syci to opór ze strony prawicy, zgoda, ale nie ma tak, że za wychwalanie radykalnego islamu idzie się do więzienia czy traci pracę, natomiast można stracić pracę i pójść do więzienia za krytykę islamu, na przykład za przypomnienie, że część muzułmanów z Palestyny z muftim Jerozolimy na czele popierała Hitlera. 

     

    Z komunistycznymi Chinami, Koreą Północną czy Kubą (są też takie państwa w Afryce) – można oczywiście zauważyć, że te państwa nie są w pełni komunistyczne, ale jednak powołują się na tę ideologię i nadal zachowują jej elemnty, które ograniczają prawa jednostki w znaczący i niezgodny z prawami człowieka sposób. Ale masz gdzieś, w oficjalnym nazewnictwie, „Faszystowską Rzeszę Argentyny” czy „Nazistowskie Chile”?  Nie podoba mi się język, jakiego używa w dyskusji Piotr, jeszcze mniej podoba mi się wyzywanie niewinnych ludzi od faszystów czy komunistów. Piotr, nie formułując pełnych zdań opartych o normalne, w miarę kulturalne słowa traci możliwość zwrócenia uwagi na to, że komunizmu w 2018 roku jest na świecie w oficjalnym i będącym u władzy wymiarze więcej niż faszyzmu. Na ile zaś Eco był taki jak Sartre czy Show w ocenach politycznych, tego nie wiem. Nie interesowały mnie do tej pory poglądy polityczne Eco. Jeśli zaszła z Eco podobna sytuacja, jak ta opisana w „Herbatce u Stalina” – był moralnym bankrutem. Ale nie wiem, myślę, że więcej by się o tym mówiło, gdyby zaszła. W waszej dyskusji Piotr wyraźnie napisał, że Hitler był zły, zwrócił jednak uwagę, że Stalin był – jego zdaniem – jeszcze gorszy. Nie róbcie z tego popierania faszyzmu, bo to nieuczciwe i służy czemuś innemu niż dyskusja. Ale niepotrzebnie ostry język też dyskusji nie służy, co niestety ma miejsce we wpisach Piotra.

    1. Lol, chiny to republika korwinistyczno-zamordystyczna. Mokry sen Napierały. Komunizm jest z nazwy. Większego kapitalizmu niż tam nie ma. Mokry sen nieliberalnych prawicowców zakochanych w wooooolnosci rynkowej i konserwatyźmie. Ludzi, którzy kochają i pis i korwina i nienawidzą ue. KP to też nie jest komunistyczny kraj tylko nacjonalistyczno-prawicowy. 

    2. raczej utopijne ideologie lewicowe a nie prawicowe.

     ========

     Lol, jakby nie opór ludzi to by się nie kryli pod innymi nazwami i małbym pan najpierw w nazwie kraju, a potem kraju słowo faszyzm. Ale kiedyś Pana mokry sen się spełni, bo Pan broni tych ludzi, gadając takie bzdury jak powyższa. I kiedyś w ten sam usprawiedliwi Pan na przykład morderstwo, mówiąc „nie mieli wyjścia, to przez opór wobec utopijnych lewicowych ideologii”, lewica im kazała” Tak, jak teraz Pan pisze, że istnienie lewicy usprawiedliwia faszyzm. To przecież Napierała też napisał. Specjalnie Pan pomija abw u operatora tvn, bo też by Pan napisał, że Pis jest niewinny, tylko ta zła lewica mu kazała. A to o czym mowa na filmue też ma nagle przestać być prawdą z jakiegoś wymyślonego powodu z dupy. I nagle ważne jest pisarstwo, a nie wymienione punkty. 🙂

     1. Tak samo jak to, że Pis w Polsce jeszcze wszystkiego nie zniszczył, to nie zasługa pisu i jego dobroci i troski o kraj, ale ludzi którzy zaprotestowali przeciwko pisowi. Polska jest silna siłą ludzi, którzy nie są z Pis i innych podobnych prawic. To oni od zawsze ciągną ten kraj, nawet teraz, walcząc o niego. Ludźmi, którymi Pan gardzi, btw, i którym Pan wmawia miłość do Islamu. Wszystko co sprawiało, że w Polsce się wielu ludziom podobało, z czego ludzie byli dumni, to od zawsze wszystko to, co Pis i podobna niecentrowa prawica chce zniszczyć, zabrać ludziom. Wszystko co powstało obok niej. Muzyka, filmy, Woodstock. Tam, gdzie nie ma prawicowej pisowsko-podobnej sztuczności i nachalności, to jest to o czym ludzie myślą, gdy myślą Polska. Zawsze tak było. Cały czas Pan bzdury gada o tożsamości, a udaje Pan, że nie widzi jak pisowsko podobna prawica chce odebrać tożsamość Polakom. Wykasować ich, zniszczyć, bo Pis itp. zawsze uważali, że Polacy to mogą być tylko oni, a reszta to są podludzie. Zawsze się tak można było poczuć, szczególnie na prawicy. Że nie można samemu decydować kim chce się być, tylko oni mają prawo mi to mówić. O to zawsze chodziło. Tylko, że jako mieszkaniec prowincji nie pasuję Panu do narracji, pasowałbym, gdybym był muzułmaninem z kraju muzułmańskiego, który nie lubi konserwatywnej prawicy rządzącej jego krajem, ale że jestem z Polski; jak jestem z Polski to Pan by chciał wprowadzić uzyskanie przeze mnie praw człowieka po wcześniejszym udowodnieniu, że mam poprawnie polityczne prawicowe poglądy w wersji pisowskiej najlepiej. Tak, jak dziecko Przyłębskich, jest poprawnie politycznie przez urodzenie się w odpowiedniej rodzinie i ma z tego powodu profity. Pan jest mega fałszywy.

     2. Jak jestem z Polskiej prowincji, to oczywiście można mnie poświęcić. Gdybym był z muzułmańskiej, to oczywiście można by mnie było użyć jako rekwizytu i narzędzia wymierzonego w Polaków, by odebrać im prawa i wolność. Mówić: „jacy jesteście źli Polacy, nie interesujecie się tym człowiekiem z muzułmańskiej prowincji”.

    3. A zdejmowanie odpowiedzialności z rządu i partii, która ma wszystkie możliwości i władzę, za rozwiązywanie problemów, w tym z imigracją, bez niszczenia życia innym ludziom i bez niszczenia kraju / UE, i przerzucanie tej odpowiedzialności na zwykłych ludzi, którym ta partia niszczy kraj i UE, przy użyciu jakiś z dupy oskarżeń i doszukiwaniu się lewackich spisków, przy jednoczesnym unikaniu krytyki islamu, co Pan i reszta „zatroskanej” prawicy robicie ciągle, to czyste kurestwo i draństwo.

     1. Ja nie spamuję, ja mówię jak jest. 
      Prawdę piszę.
      Dokładnie tak to się odbywa od 3 lat.
      Nagłe pisanie o komunistach, abw u operatora i inne podobne sztuczki mają ten sam cel: zdejmowanie odpowiedzialności z silnego prawicowego rządu i przerzucanie jej na zwykłych ludzi. To jest dopiero wymysł utopistów, szaleństwo i stawianie świata na głowie. To jak twierdzić, że pijany ojciec bijący dzieci jest ich ofiarą albo to jest jak pewien ksiądz mówił kiedyś, że to do niego dzieci lgną czy coś takiego. Ten sam myk, ta sama sztuczka cały czas. Biedny partia monowładzy, normalni ludzie potwory.

      ===
      Z komentarza poniżej…
      „Nie oznacza to oczywiście z drugiej strony, że taka krytyka faszyzmu staje się przez to bezwartościowa i nie należy o niej programów robić. ”
      —-
      Dokładnie o to chodzi. Żeby taka się stała. I żeby tak było.
      ====
      Piotr otrzymał za to znowu łatkę faszysty
      —-
      Nie otrzymał. To on zawsze wszystkich od komunistów wyzywa.
      Może sobie wyzywać, mnie tam to obojętne.
      Niech tylko idzie pod meczet, krytykować muzułmanów, a mi życia nie niszczy i niech się w nie nie wtrąca ten psedoliberał. Sąd to nie meczet, a breivikizm to zło.
      ====
      Też mam prawo zaprotestować, gdy ktoś, udając że robi coś w szczytnych celach, jak na przykład krytyka islamu, w rzeczywistości robi wszystko na szkodę ludzi, którzy nie są muzułmanami. To że nie jestem z kraju muzułmańskiego, nie oznacza, że nie mam prawa chcieć być wolny od negatywnych skutków rządów oszalałej niecentrowej prawicy i powiedzieć "idźcie pod meczet, jedźcie do Mekki, jak nie lubicie muzułmanów, mnie zostawcie w spokoju. Zajmujcie się kontrolą granic zewnętrznych UE, ale nie niszczcie mi przy tym mi życia". Trzy lata miał ten rząd. Zajmuje się tylko niszczeniem kraju. Kradzieżą i zawłaszczaniem. Zdejmowaniem odpowiedzialności z siebie i przerzucaniem ich na normlanych, zwykłych ludzi. A Wy mu w tym pomagacie.

    4. Jacku, Chiny od dosc dawna nie maja nic wspolengo z kkomunizmem. Jest to autorytarna dyktatura bez wyraznego oblicza idelogicznego, ale nacjonalistyczna, wiec z tego powodu przez wielu tez oskarżana o proyo-faszyzm – i nie chodzi wcale o ludzi lewicy. . Komusnityczna w jakims sensie jest juz tylko Korea i Kuba moze. W naszym kręgu cywlizacyjnym komunizmu nie ma ani na jotę. Nie ma tez krajow faszystwoskich, ale wplywy faszystów osna w wielu karach naszego kręgu wlasnie, dlatego zagraza nam postepujaca faszyzacja. 

     A dla mnie jeszcze ważnieszy niż bełkot intelektualny, jest rozpoaczliwei niski poziom kultyry wypowiedzi – w tym przypadku wobec Eco. Jak ktos w reakcji na te pogadankę, ogranicza się do obrzucenia autora eseuju stekiem obelg, to nie można wdawac sie z nim w meyyrtoryczna polemike i np. rozwazanie, na jakich warunkach mozna by uznać, że ECo był moralnym bankrutem itd. Pisze to członek redakcji, i to bardzo aktywny, wiec jakos nas wszytskich reprezentuje. To jest dno po prostu i zapewne długo już tego nie wytrzymam. Mam nadzieje,z e sie wkrotce spotkamy i to nie na godzine i być moze uzgodnimy wspolprace na jakichs nowych warunkach.  

     1. Ja też jestem redaktorem i odnoszę wrażenie, że prawie nikt nie ma ochoty pisać w tym wątku o Umberto Eco. Piotr nie za często cokolwiek komentuje,  zwróciłem mu uwagę na potrzebę rozbudowania komentarzy i większą ich kulturę. Teraz zaś chciałbym Cię prosić, abyś rozwinął tezę o „genialnym pisarstwie Eco”. Ja naprawdę odbyłem sporo rozmów o jego twórczości i intryguje mnie, że trafiłem na tak wielkiego miłośnika dzieł Eco. Zazwyczaj taki podziw był ze strony osób zajmujących się sztuką, a Ty wobec niej jesteś dość nieufny.

     2. Ja też jestem redaktorem i odnoszę wrażenie, że prawie nikt nie ma ochoty pisać w tym wątku o Umberto Eco.
      ===
      Ten film nie jest o UE, a o prawicowych ciągotach / prawicowej utopijnej (dystopijnej) ideologii. 

     3. Dlatego się tak obraził Napierała. I razem nawijacie o komunistach.
      I nagle ważna jest twórczość UE, może być chujowa, to bez znaczenia, ważne że film dobrze oddaje ciągoty części prawicowców.

     4. Może te komentarze zostały wszystkie wyedytowane, bo ja steku inwektyw nie widzę (w razie czego poproszę o cytaty). Nie uważam za naganne, że jeśli pojawia się film, w którym ktoś relacjonuje opinie pisarza, którego nie lubię, wyrażam swoje negatywne zdanie. Nie uważam też, że nawet powszechne uznanie kogoś za geniusza (którym mimo wszystko Eco raczej nie jest) odbiera mi prawo do jego krytyki. 

      Pomimo całej skrótowości pierwsza wypowiedź Piotra była w moim odczuciu merytoryczna. Krytyka faszyzmu przy równoczesnej ślepocie na błędy komunizmu (pamiętajmy, że to są lata dziewięćdziesiąte w wydaniu Eco, nie dzisiejsze, więc temat komunizmu był jak najbardziej świeży i aktualny wtedy) nie świadczy wspaniale o Eco jako o myślicielu politycznym. Nie oznacza to oczywiście z drugiej strony, że taka krytyka faszyzmu staje się przez to bezwartościowa i nie należy o niej programów robić. Ale problem jest wart zauważenia. Nie rozumiem zatem, dlaczego Piotr otrzymał za to znowu łatkę faszysty a rozmowa potoczyła się jak jakaś kuriozalna karuzela. Jeśli ktoś jest zainteresowany rozmową merytoryczną, zapraszam.

 5. Jacek jest kulturoznawcą więc rozumie. Socjo i psycho najczęściej nic nie wiedzą o historii . Jeszcze nigdy nie widziałem by po tych kierunkach coś kumali. Stąd łatwo ulegają indoktrynacji a że najgłośniej beczy lewica to lewicowej

  1. Ja też nie cenię Baudolino. A co na to inni? Jakie mocne strony widzicie w tej książce? Ja z Eco lubię Wahadło f. Wartościowa jest Historia piękna

   1. Jacku, tutaj nie dyksutujemy przeciez o literackich walorach pisarstwa Eco. Mowa jest glownie o kulturze dyskusji i to bez zadnego zwiazku z tematem prelekcji, bo stek aburdalnych inwektyw naszego kolegi redakcyjnego uniemożliwił merytoryczną i wzglednie racjonalną  dyskusję na temat. Piotrek twierdzi, ze ECo to moralny bankrut, za Hitler nie był wcale najgorszy. No i co niby ma z tego wynikać? Szkoda slow na dalszą dyskuję. 

    1. Nigdy nie zajmowałem się Eco od strony politycznej. Interesował mnie jako pisarz i badacz tematów związanych z estetyką (nie z etyką). Dlatego nie wiem, jakie są jego poglądy na temat ZSRR czy maoistowskich Chin. Jeśli sympatyzował z jednym totalitaryzmem potępiając inny to rzeczywiście jest conajmniej moralnie wątpliwe. Znalazłem „Mój 1968”, gdzie coś jest być może na rzeczy,. Ale ani w „Imieniu Róży”, ani w „Zapiskach na pudełkach od zapałek” Eco nie porusza zbyt mocno tematyki politycznej. 

      

     Jeśli chodzi o literackie walory, to użyłeś określenia „genialny pisarz”. Zatem zwróciłem uwagę, że jest to obecnie dość osamotniony pogląd i zaciekawiłem się jak oceniasz najbardziej kontrowersyjne estetycznie powieści Eco, zwłaszcza te z ostatnich lat. Ja osobiście uważam, że Eco bywał ciekawym i momentami ważnym pisarzem, napisał też sporo słabej beletrystyki, zwłaszcza w ostatnich latach. 

     1. Usprawiedliwianie, relatywizowanie pidowskiej prawicy i tego jak traktuje zwykłych ludzi oraz sympatyzowanie z nim, bo islam,  jest wątpliwe, a to Pan robi ciągle. Tak jak teraz. Chcecie na siłę zmienić temat ze względu na swoje uczucia polityczne.

     2. Tak samo jak abw u człowieka było wynikiem próby zmiany tematu i wmawiania ludziom, że w Polsce nie ma żadnych faszystów, są tylko biedni ludzie bez mózgu, którym „lewica kazała” między innymi przez Pana, a jak nie ma to ten operator jest winny. To ustawka tvnu była. Wystarczy spojrzeć na bzdurny i breivikowy komentarz Darka, który naśladuje Pana wypowiedzi. 

     3. https://wpolityce.pl/polityka/423014-kasta-bedzie-sie-szkolic-z-anarchizacji-sadownictwa-w-polin 
      NASZ NEWS. Kasta będzie się szkolić z anarchizacji sądownictwa w Muzeum POLIN! W tle Adam Bodnar i fundacja finansowana przez Sorosa!
      ====
      Lewica im kazała, sami nie mogli na to wpaść, takie biedactwa atakowane przez TVN, który nie przeprosił za Merkel. Gdyby nie tvn, w Polsce nigdy nie niszczone byłyby sądy. Gdyby tylko przeprosili za Merkel. 
      ====
      Sąd: Monika Żelazik bezprawnie zwolniona. LOT ma zapłacić 25 tys. zł

      Gdyby tylko miała pewne preferowane poglądy albo krzyczała "jebać tvn". 
      Mogłaby zajść jak syn rodziców. O ten tutaj:

      Marcin Przyłębski, syn prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej i ambasadora RP w Berlinie prof. Andrzeja Przyłębskiego, pracuje dla państwowego giganta PZU – ustaliła Gazeta.pl.
      Pracę zaczął już kilka miesięcy temu jako dyrektor i zajmuje się wizerunkiem spółki.

      Marcin Przyłębski z wykształcenia jest germanistą. Przez sześć lat mieszkał w Niemczech. Zna – jak wynika z deklaracji na portalu LinkedIn – język angielski i niemiecki.

      Praca dla czempiona wśród polskich ubezpieczycieli to ruch w górę. Wcześniej pracował dla banku Pekao. Obie te spółki są finansowo powiązane. W minionym roku ubezpieczeniowy gigant zrepolonizował bankowego giganta, kupując od włoskiego UniCredit 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł. Władze PZU oceniały, że to "wyjątkowa okazja przy atrakcyjnej cenie". Ogłoszono też sukces polityki przejmowania na powrót banków przez polski kapitał.

      ——
      Rodzice chłopaka bardzo się wykazali w walce z Islamem, więc mu się po prostu należy (copyright by Premier Beata Szydło). Nie to co tym kochającym islam nie-Polakom, którzy nawet nie przeprosili za Merkel. 

 6. Zamiast sie przekomarzac z Napierałą, ciekawsze jest popatrzenie na cechy faszyzmu wg Eco, czy to wszystko, czegos moze brakuje, a cos dzisiaj niepotrzebne?

  1) Kult tradycji
  2) Odrzucenie nowoczesności i irracjonalizm
  3) Kult działania dla samego działania. Nie musi ono być poprzedzone refleksją. Zbytnie rozważanie spraw jest wyrazem niemęskiej słabości. Kultura jest podejrzana, środowiska intelektualne traktowane z podejrzliwością.
  4) Uznawanie odmiennych poglądów za przejaw zdrady.
  5) Strach przed innymi, przed odmiennością.
  6) Faszyzm, bierze się z frustracji. Indywidualnej lub społecznej. Szukanie poparcia przede wszystkim u sfrustrowanych klas średnich.
  7) Obsesje spiskowe.
  8) Postrzeganie wrogów jednocześnie jako nadzwyczajnie silnych i nadzwyczajnie słabych.
  9) Życie jest uznawane za permanentną wojnę, a pacyfizm za paktowanie z wrogiem.
  10) Charakterystyczna jest też pogarda dla słabszych, połączona z elitarnością mas.
  11) Kult bohaterstwa i śmierci.
  12) Kult męskości, czyli lekceważący stosunek do kobiet i bezwzględne prześladowanie wszelkich niekonformistycznych skłonności seksualnych.
  13) Inną cechą jest wybiórczy populizm. Prawa jednostek nie są istotne, ważny jest głos Ludu.
  14) Posługiwanie się nowomową
  —-

  Ile kryteriow Eco spełnia PiS, ile ONR, a ile eco-faszysci, a ile "wstrętne femiministki dążące do zniszczenia cywilizacji łacinskiej"?

  1. Oto sześć kryteriów pasujących mi do tefałenu. Punkcie 3 to kryterium mydła z powidłem dzięki temu trafniej i wymowniej oddaje oblicze tefałenu. 
   3) Kult działania dla samego działania. Nie musi ono być poprzedzone refleksją. Zbytnie rozważanie spraw jest wyrazem niemęskiej słabości. Kultura jest podejrzana, środowiska intelektualne traktowane z podejrzliwością.  – Mydło z powidłem.

   6) Faszyzm, bierze się z frustracji. Indywidualnej lub społecznej. Szukanie poparcia przede wszystkim u sfrustrowanych klas średnich.  -Tefałen wypisz wymaluj.

   8) Postrzeganie wrogów jednocześnie jako nadzwyczajnie silnych i nadzwyczajnie słabych.

   10) Charakterystyczna jest też pogarda dla słabszych, połączona z elitarnością mas.

   13) Inną cechą jest wybiórczy populizm. Prawa jednostek nie są istotne, ważny jest głos Ludu.

   14) Posługiwanie się nowomową. – /Charakteryzuje się tendencją do eliminacji jak największej liczby "niepotrzebnych" lub niekorzystnie (z punktu widzenia ideologii) nacechowanych wyrazów przez zastąpienie ich sztucznymi, ale poprawnymi ekwiwalentami, w celu strywializowania języka (ogłupienie ludności/  – Całkiem jak w jednej telewizji, zamiast mówić o inwazji hord młodych mężczyzn pochodzących z kręgów muzułmańskiej kultury, w tefałenie   mówią  o uchodzących przed wojną kobietach z dziećmi. Katów nazywa się ofiarami (jak wtedy gdy po islamskich zamachach tłumaczy się masie średniej  jak to do zdarzenia nie doszło by gdyby ci biedni muzułmanie byli jeszcze lepiej traktowani w Europie. Wmawiają iż  krew na europejskich ulicach bierze się z tego pokrzywdzenia muzumanów. Jest to nowomowa polegająca na wymazywaniu z użycia  słów jak "nachodzenie", "inwazja" i nie tyle zastępowanie ich takimi jak łagodnymi jak "migracja", co na zupełnym wykolejaniu opisu świata nazywając nachodzących uchodzącymi. 

  2. Dzięki, Lucyanie, za ten komentarz!

   Tak sobie myślę, że nie jest jednak ten Eco aż tak wnikliwy i nie dosięga sedna, bo przecież większość z tych zasad mogłaby się równie dobrze odnosić do totalitarnego komunizmu… I w ogóle do każdego systemu, który za podstawę ma dogmatycznie traktowaną ideologię, np. totalitaryzmów opartych na religii. Wydaje mi się dość arbitralne przypisanie tych cech akurat do faszyzmu.

   Po drugie, "odrzucenie nowoczesności" raczej nie było cechą ani nazizmu, ani faszyzmu włoskiego. Czy się mylę?

   1. Faszyzm włoski miał pewien związek z futuryzmem, więc po części lubił nowoczesność. Nazizm był bardziej konserwatywny – choćby powrót do spadzistych dachów w architekturze i „sztuka zdegenerowana” z uwagi na je nowoczesność. W dziedzinie zbrojeń naziści nie powrócili niestety do kusz i trebuszów, a szkoda, bo szybko by przegrali i nie zginęłyby miliony ludzi. 

 7. Ponieważ Pan Napierała nie raczy mi w swej liberalnej łaskawości wybaczyc to przy jego faszystowskich i autorytarnych (by nie rzec – totalitarnych) ciągotach, osobowosci przepełnionej nienawiścią i pogardą do INNYCH,  mogę zapewne po dojściu takiej opcji do władzy w Polsce – co nie jest sprawą nierealna – spodziewać się zemsty. Tacy osobnicy nigdy nie odpuszczaj. Karmiacy się wewnętrznie jadem, pogardą, nienawiścią etc.. są doskonałym materiałem na różnego rodzaju oprawców w rodzaju dr. Mengele  (był kulturalnym, konserwatywnym, wykształconym obywatelem, koneserem sztuki, muzyki klasycznej – nomen omen Haendla – gral sam doskonale na fortepianie gdy obok dymiły kominy KL Auschwitz). Nie dopuszczaj Doktorze Napierała, świat czeka na Twoje działania w celu jego zbawienia. Biczuj, moralizuj, piętnuje i rzadaj zemsty…….Choć Sokrates prawił, że wpierw trzeba zacząć od siebie ! Czyli  od swego życia i od swojego podwórka, a potem naśladować Katona.  

  Ale wrocmy do wloskiego intelektualisty, przedmiotu tej gorącej dyskusji.  Jest tylko jeden szkopul. Za sto, dwieście lat,  jeśli świat przetrwa (bo dzięki takim osobnikom jak szalejący na tym Portalu Pan Piotr N  moze autentycznie zakonczyc swoj byt), o hauptsturmfuererze Napierale nawet nie pozostanie śladu, a o Eco …….. I to jest wymiar historii Panie Historyku. Psy szczekają, kąsają po nogawkach, a karawana idzie dalej. I w tym tylko nadzieja. 

   1. Pisze to jak odbieram PN i jak on (gdy jeszcze byłem czlonkiem redakcji) mnie traktował, co pisał, jak sie wyrazal na moj temat.  Wtedy nie byłaś zdziwiona ani zaskoczona. Tak, tak sądzę i takie mam mjoemanie o osobnikach takich jak PN. On tu jest tylko egzemplfikacja problemu znanego pod nazwą prześladowań INNEGO, jego stygmatyzacji, wykluczenia itd. I ważne, z punktu widzenia racjonalności, jest pokazanie źródeł takich postaw, takiej mentalności, takich zachowań. Wartościowanie jest ozdobnikiem, kwiatkiem do kozucha, dotknięciem – a nie odsłonięciem istoty – problemu. Żegnam, swoje napisałem, znów ewakuuje sie. Te moje wpisy były tylko chwilowym pobytem – ponownym i jak widzę sprawiającym dysonans – epizodem. Dobrej zabawy we własnym gronie Kaju !

   1. @PN, z dn. 1.12.2018 h 15.23.

    – Artykuł 190 kodeksu karnego. § 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  1. Hollywood w swej "mądrości" stworzyło typ czarnego charakteru, który słucha np. Beethovena czy Bacha a potem idzie mordować, tak jak niby robili naziści… Bzdura naziści mieli gdzieś muzykę klasyczną. Słuchali jej z narodowego snobizmu jako "wielką muzykę narodową", i bo było to dobrze widziane. Vivadiego i Haendla już nie słuchali bo nie dość "niemieccy" a untermenschowskiego Czajkowskiego to już na pewno nie. Fuj! SNOB NIE JEST MELOMANEM tylko wazeliniarzem i oszustem.

 8. Z historykami ten problem czasem bywa, że zamiast skupiać się na faktach skupiają się na ich interpretacji. Interpretacje nie są złe, o ile serwowane teorie, podobnie jak to ma miejsce w naukach ścisłych przyczyniają się do odkrywania kolejnych faktów. Poglądy Napierały ani trochę nie przybliżają do odkrycia czegokolwiek, więc nieuzasadnione jest jego domaganie się, aby zaliczyć je do obszaru historii, w którym to czuje się specjalistą. Z twierdzenia, że faszyzm był lepszy od komunizmu nic nie wynika, żadna nauka, nic co mogłoby jakiegokolwiek historyka naukowca naprowadzić na jakiś nowy ślad. To tylko przekonanie Napierały, które wyrosło na poznanych już faktach, a któremu inni historycy mogliby przeciwstawić własne przekonania, ale nie tylko oni, gdyż w kwestii poglądów specjalizacje jak wspomniałem mają znaczenie tylko wtedy, kiedy są w stanie wskazać nowe tropy. Napierała jest jak informatyk, który prowadzi spór z innymi na temat dalszego rozwoju informatyki, ale niestety wiedza jaką posiada nie czyni z niego autorytetu w tych domysłach. Poza tym historia nie jest wiedzą tajemną, tak samo jak nie jest nią informatyka – dzidzina raczej nieco bardziej skomplikowana jeśli chodzi o intelektualne predyspozycje, a pomimo tego otwarta dla każdego chętnego, niekoniecznie kształcącego się w tym kierunku na uczelni. To małe forum, więc Napierała nie spotyka tutaj innych historyków, a szkoda, bo szybko przestałby robić za naczelnego historyka racjonalizmu i zawłaszczał sobie prawa do interpretowania historii. Znacznie lepiej z interpretacją historii poradzili sobie niektórzy politycy choćby zabraniając szerzenia faszyzmu. Skup się więc Panie Napierała na faktach historycznych, a ich interpretowanie zostaw historykom z zacięciem naukowym, bo w ogóle Ci to nie wychodzi.

   1. Jakie znowu przykłady? Czego? Że kiedy nie potrafisz nic sensownego wykrztusić to mówisz o innych lewicowiec lub komunista? Napisz to sobie 100 razy na tablicy za karę, lub w nagrodę – jak Ci tam lepiej pasuje historyku 🙂

   2. Brakuje Panu argumentów. Dlatego Pan agresywnie reaguje. Jest Pan historykiem, wydawałoby się że osobą wykształconą i inteligentną, a w żadnej Pana  wypowiedzi tego nie widać. 

 9. Długo zastanawiałem się czy coś tutaj napisać. Ale myślę, że trzeba, Najpierw tak ogólnie, potem odniosę się do tematu wątku. Ogólnie en portal ma problem – a w zasadzie dwa poważne problemy. Pierwszym jest jakiś kompletnie antyintelektualny antyislamski szał. Rzecz jasna islam należy krytykować za wiele rzeczy, ale ten portal jest najlepszym przykładem na to, jak tego nie należy robić. Drugim natomiast problemem jest Napierała. I to problem znacznie starszy, Jego język, który tu prezentuje, to jest język chuligana, na pewno nie jest to język intelektualisty, racjonalisty. Wiedzę historyczną Napierały zweryfiwkował tu kiedyś w artykule użytkownik Quetzalcoatl. Bardzo dobrze pamiętam, jak bardzo bolesna dla PN była to weryfikacja i jakie cyrki były.
   

  Dziwi mnie też to przedziwne nagłe obudzenie się Dominiczaka. Nie jest tu on od wczoraj i widział od dawna co Napierała wyprawia. Nagle już ''nie wytrzymuje'' przez lata Napierałowy wandalizm w tym miejscu mu nie przeszkadzał?? To jest kolejna kpina.

   

  I to by było tyle w tym temacie. Teraz coś do Umberto Eco. 

  Bez wątpienia cechy o których pisał, można przyłożyć do tego, co teraz się dzieje w Polsce pod rządami PiS. Kult tradycji, pogarda dla jednostki, ''innego'', zamordyzm, wrogie nastawienie do świata zewnętrznego.

  1. też Ci przypomnę gościu cos tu wyprawiał  m.in. wklejałeś propagandowe fotki moje gdzie jestem jako żołnierz jakoby bym był militarystą itd. Pierzasty wąż mógł mieć w czymś tam rację, ale przykro mi Eco to zwykły lizus lewackich salonów i hagiografie tego typka są niesmaczne. Napisał jedną dobrą powieść wiadomo którą niestety kłamliwą historycznie. Nawet lewicowi historycy go nie lubią, i ubolewają, że ludzie czerpią z niego "wiedzę" o średniowieczu. A reszta to grafomania Baudolino usypia po 15 stronach

   1. Panie doktorze Napierało, ale się pan denerwuje. Wykorzystanie pana zdjęcią powszechnie dostępnego z pańskiego teatru miało charakter satyryczny (czy pan doktor wie czym jest satyra?) Wykorzystanie zdjęcia tym bardziej miało sens, gdyż sam tekst, którym był oznaczony, miał charakter polemiki z panem,panie doktorze Naperało. Jednak pana narcystyczne ego tego nie wytrzymało- po prosty wyj…bało. Tak samo jak nie wytrzymało, gdy pan Q ukazał faktyczny poziom pańskiej wiedzy historycznej.

     

    Tak to widzę panie doktorze.

    1. nie pamiętam już o co chodziło. zapewne pan Q był dość niegrzeczny a ja nie jestem nieomylny i zawsze może się zdarzyć błąd. Z litości nie podejmę tu wątku Pana wiedzy historycznej. Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

     1. Panie szanowny Napierało, ja historykiem nie jestem i w wielu sprawach mogę się mylić. Natomiast twoja wiedza historyczna była tu wielokrotnie weryfikowana. Pan Q między innymi to robił. Ale pan jest powszechnie znany jako ignorant historyczny tropiący wszędzie ''komuchów'' i ''lewaków''. Pozdrawiam

     2. może ze 3-4 razy faktycznie się pomyliłem ale ja tu mam z tysiąć artykułów i tak nieźle. Na następny komentarz odpowiem jak będzie elementarny szacunek panie piotrze browarskowo : )

  1. Kasowanie postów, to na tym portalu wieloletnia tradycja. Oczywiście, tylko tych niesłusznych, niezgodnych  z  zadufaniem  duumwiratu Tabisza i Napierały.

   1. Ten portal wyróżnia się na tle innych tym, że przykłady skasowanych postów są prawie zerowe i nigdy nie dotyczą poglądów na dany temat. Proszę podać przykład portalu, gdzie na 10000 postów kasuje się może jeden. Jeśli nie znajdzie Pan takiego portalu, poczucie własnej godności sugerowałoby przeprosiny z Pana strony. Swoją drogą cieszę się, że mimo braku cenzorskich nożyc uczestnicy dyskusji zachowują przeważnie jednak większą kulturę wypowiedzi niż na portalach, gdzie cenzorskie nożyce brzmią non stop. Pokazuje to chyba, że cenzorskie nożyce niczemu nie służą, gdyż zwiększają agresję u komentujących. 

    1. Napierała, na pewno byś skasował wiele więcej, ale możesz, wystarczy wykonać ostatni krok i zostać prezesem, będziesz rządzić – na pustym forum 🙂

     1. Piotr nie może kasować komentarzy pod tym artykułem, Następny wpis nie na temat ja osobiście skasuję. Ma Pan to jak w banku. (już to zrobiłem, jakieś dziwne impresje na temat nocnego życia, w tym mojego…). Temat – Umberto Eco, jego ocena faszyzmu etc. Zachęcam do pisania lub milczenia na temat.

  2. Nie kasują. Przynajmniej moich komentarzy nie kasują. 
   Czasem są problemy z zaliczeniem komentarza do spamu. 
   Trzeba poczekać. Po jakimś czasie się pojawią.

  3. Swoją drogą nie zgadzam się z Panem, jakoby historycy piszący o historii najnowszej nie wyciągali wniosków z przedstawianych faktów. Zarzucając to jednemu z nich przedstawia się Pan jako osoba, która nie za często ma doczynienia z tekstami historyków piszących o XXI wieku. Bardzo egzotyczne i na swój sposób intrygujące jest czynienie takiego zarzutu. Sugerowałbym jednak rozszerzenie pola tejże krytyki na kilku znanych historyków parających się podobnym "procederem", inaczej Pana wpis może wydać się czytelnikowi chęcią zaatakowania nielubianego publicysty pod byle pretekstem. 

 10. Jeżeli wpis jest skasowany dobrym obyczajem winnna być informacja kto z Redakcji – personalnie – i dlaczego tak uczynił. Anonimowość takich decyzji/czynów jest groteskowa, nie moralna i po prostu nie uczciwa. Zwłaszcza w kontekscie mającej przyświecać Portalowi racjonalnsci. Patrząc na hasanie od lat Pana P.Napieraly po swoich adwersarzach i nie kasowania jego często haniebnych i obrazliwych ad personam wpisow to jest to praktyka rodem z Orwella i ulicy Mysiej (choć tam zawsze zostawiano notkę o zastosowaniu cenzury). 

  1. Czasem działa zapora antyspamowa. Czasem kasowane są reklamy lub propozycje dotyczące wykluczania osób na portalu czynione przez osoby, które wpisały się niedawno i mają tylko 2-3 wpisy. Radku – podaj mi proszę nazwę portalu, gdzie informuje się kto usunął dany wpis, 

  2. a to dopiero komuch dumny z bycia komuchem (Radek się tego wcale nie wypiera!) i pomocnik towarzyszki H w pórbach zaprowadzania cenzury na tym portalu pontyfikuje tu o Orwellu Hipokryzja kosmiczna

 11. Tak to jest jak się nie potrafi odróżnić twórcy od jego dzieła w obszarze fikcji. Napierała wspiera tradycje do jakich odwołuje się wojujący islam. Oburzony karykaturą, gardzi karykaturzystą i wszystkim z czym ten karykaturzysta mu się kojarzy. Może karykaturzysta jest żydem? Albo gejem? Na pewno jest komunistą. To identity politics w najczystszym wydaniu. 

  Jakim to racjonalnym "argumentem" jest wyższość "historyka" ponad innymi zawodami. No chyba że jest się "historianinem" czyli klasą albo kastą która zjednoczyła się wokół tożsamości niż wokół rozumu. 

  1. To identity politics w najczystszym wydaniu. 
   ====
   To nie jest identity politics.
   Bycie pisowcem i wiara w partię i prezesa Kaczyńskiego jako tożsamość przesłaniająca bycie Polakiem, mówienie że tylko ludzie o pewnych poglądach mogą być Polakami, dzielenie w ten sposób społeczeństwa to polityka tożsamości.

   1. To właśnie przez taką tożsamość na przykład taki Radowid tutaj widzi wszystkie wady Trumpa, prawicy, chrześcijaństwa, ale nie potrafi tych samych wad dostrzec w Pisie i Kaczyńskim, chociaż głupi nie jest. 

  2. to nie była karykatura ale zwykłe zdjęcie teatralne mnie w stroju. Przypisanie komuś ideologii która nawiązuje do stroju epoką itd, jest propagandą. Nie czepiam się karykatury lecz propagandy na mój temat. Zostałem tam przedstawiony jako militarysta, którym nie jestem. I kolonialista, którym też nie jestem, chociaż kolonializmy były różne 

 12. @J.Tabisz – nie podam Ci. Ale zainteresowany, komu usunięto wpis, jest o tym poinformowany mailem. Przed 1989 rokiem w tekście gdzie była ingerencja cenzury, a ten akurat przykład jest cenzura, pojawiała się stosowny zapis, ze fragment zgodnie z ustawa …. etc.etc. Tego wymaga nie tylko dobry obyczaj co i wspomniana przeze mnie racjonalność patronująca Portalowi. 

  1. Zdaj sobie sprawę Radku, że atakujesz jeden z najbardziej liberalnych jeśli chodzi o wolność opinii portali w sieci. „Portale” lewicowe są znacznie bardziej cenzorskie. Przez pluralizm i otwartość mamy tu czasem problemy, agresywnych hejterów etc. Ale ja jakoś próbuję z tym żyć. Mało kto akceptuje, że obok jego lewicowych treści może pojawić się głos prawicowca, że obok jego krytyki na przykład Trumpa może pojawić się pochwała tego polityka etc. 

   1. Przez pluralizm i otwartość

    Przez nagonkę na wszystkich, którzy nie są jak Pis, Trump i tak dalej. 
    Przez zdejmowanie odpowiedzialności z ludzi, którzy są od 3 lat u władzy w Polsce.
    I sugerowanie, że na przykład kobiety ​ nie musiałby rodzić martwych dzieci, gdyby nie kochały islamu. Albo ludzie u mnie na prowincji nie musieliby tracić szpitala, gdyby nie kochali islamu. Sami są sobie winni.
    ===
    mamy tu czasem problemy, agresywnych hejterów etc.
    —-
    To o Napierale i Kordze (Harpunie). 🙂
    ====
    obok jego krytyki na przykład Trumpa może pojawić się pochwała tego polityka etc. 
    —-
    Jest tylko pochwała. Cała reszta jest traktowana przez was jak naruszenie poprawności politycznej, którą tworzycie. Najbardziej był Pan zmartwiony tym, że ktoś powiedział „Fuck Trump”, ale jak ludzie krzyczą „jebać tvn” to już spoko, ci ludzie są poprawnie polityczni, więc mogą.

    Przypominam w Polsce, którą według waszej zasady wrzucania wszystkich ludzi do jednego worka, którą uprawia Pan od wieków na filmach, rządzą ludzie o Pana poglądach, dostaje się awanse i stołki dla siebie i dzieci za poprawność polityczną.

    1. Na tym portalu można dowolnie krytycznie pisać o na przykład Trumpie. Są tu też moje krytyczne wobec niego artykuły. Zatem stuknij się w czoło. 

     1. Pan mówił na filmie, że nie można, że to złe było jak aktor tak powiedział. 

   2. Jacku otwórz oczy komuch ma albo po swojemu albo krzyczy "cenzura" najzabawniejsze że sam popiera cenzurę wobec mnie, ja faktycznie raz nawoływałem do cenzury proputinowskich wypowiedzi Radka, ale teraz myślę, że każda cenzura jest zła.

    1. Piotr Napierała 1 grudnia o 15:28 napisał:

     Ja bym skasował o wiele więcej, ale Jacek ma świętą cierpliwość dla kmiotów i bzdur i złote serce. 

     1. Napierała. Większość komentarzy do Ciebie jest całkiem obszerna, więc nie pitol, że to kwestia hejtu. To nie są komentarze w Twoim stylu, czyli komuch itp. ale rzeczowe uwagi, w całkiem rozwiniętej formie, do której potrafisz się ustosunkować w jedyny znany Tobie sposób, czyli mówiąc o kimś komuch :). Taki z Ciebie bystrzak 🙂

  2. A Radku – i jeszcze jedno. Ty pewnie uważasz, że nie możesz tu pisać, bo spotykasz się z krytycznymi i niesprawiedliwymi komentarzami. Ja też się z nimi spotykam, ostatnio zaś napisałeś rekordowo hejterski komentarz adresowany do Piotra Napierały (nadal wisi). Zasugerowałeś mu, że jest potencjalnym masowym mordercą. Pewnie w ramach rewanżu, ale zrównałeś się z tym, co uznałeś za materiał do rewanżu. Tym niemniej w każdej chwili możesz zalać to medium morzem swoich komentarzy, tekstów. Nie dotyka Cię żadna cenzura. Jedynym cenzorem tutaj jesteś Ty sam – nie możesz znieść głupiej bądź zasadnej krytyki i unosząc się dumą milczysz. Każdy inny publicysta miewa w pluralistycznym medium podobne dylematy. Piszemy i narażamy się na ostrą krytykę, czasem uczciwą, czasem nieuczciwą. Ja do tego nie mam czasu odnosić się do oceanu często niesłusznej (przynajmniej moim zdaniem) krytyki ze strony choćby Vernona_Roche’a. Pozostaje mi wiara w mądrość moich widzów i czytelników, że uporczywie powtarzane zarzuty pod moim adresem, nie prostowane przeze mnie (gdyż nie mam czasu) zetkną się czasem ze sceptycyzmem odbiorców, mimo braku odporu z mojej strony wymuszonego brakiem czasu.  

   1. niesłusznej (przynajmniej moim zdaniem) krytyki ze strony choćby Vernona_Roche’a
    ===
    Absolutnie słusznej. 🙂
    Wy tutaj islamu nie krytykujecie przecież. 
    Korga się wykręca non stop.

    1. Piotr Korga ewidentnie krytykuje islam, co każdy czytelnik może sprawdzić. Ale oczywiście domyślam się, że Twoim zdaniem Twoja krytyka jest słuszna. Nie jest to dziwne.

     1. KIedy skrytykował muzułmanina? Kiedy zrobił chociaż coś takiego https://youtu.be/yVgdnLgslXA ? Z iloma muzułmanami się pokłócił? Jak może krytykować islam, skoro wyraźnie napisał, że „nie chce ich nawracać”. On się takiej krytyki wyrzekł. On wkłada głowę pod kołdręi. Krzyczy „islam to gówno”, a potem chodzi dumny jak paw i opowiada wszystkim jak to islam krytykuje. To pozer jest. 

     2. Sarah hader tak. Armin navabi z atheist republic tak. Korga nigdy, bo to pozer. 

     3. Poza tym Istnieje moda na pozerskie krzyczenie „jebać tvn” , odbieranie ludziom gwarancji praw , niszczenie sądów, szukanie spusków i krzyczenie, że to „krytyka islamu”.

     4. Tak jak Napierała używał słowa dzicz, żeby nie musiał nic robić. Dziczy się nie krytykuje, nie rozmawia się z nią ani do niej się nie mówi, bo to dzicz, zwierzęta, nie warto, szkoda czasu, bo trzeba wtedy jakiś wysiłek włożyć, a niszczenie własnego kraju i prawicowy bolszewizm są łatwiejsze. Można milion takich wymówek ułożyć, gdy się jest pozerem, a chce się sobie przypisywać wszelkie zasługi.

     5. tylko, że obecnie niszczenie Europy polega na wpuszczaniu dziczy : ) Tu nawet nie chodzi, że to wszyscy są źli ludzie, bo nie są, ale że są niekompatybilni.

     6. Nie, muzułmanie nie są usprawiedliwieniem dla Pisu i prawicowego bolszewizmu niszczącego wszystko. To nie są bezmózgi, którym muzułmanin kazał wymyślić plan przejmowania banków za złotówkę. Takie podejście to Breivikizm.
      Wasz uporczywe twierdzenie, że islam jest powodem, by zniszczyć mi życie, jest fałszywe.
      Całe to pierdolenie, że trzeba wielu Polakom życie, bo to jest sposób na "pokonanie islamu" jest z dupy. To jest dopiero dzicz. Wiara w składanie ofiar z ludzi i magiczne myślenie, że odpowiednia liczba ofiar magicznie zmieni świat.
      Znajdźcie sobie innych frajerów, którzy dadzą się poświęcić i złożyć w ofierze.
      Idź pod meczet, zajmuj się granicami UE. Wiadomo, że muszą być 2. Jedna na granicy UE, a druga w Afryce. Mogliście to zrobić, a wybraliście breivikizm i niszczenie ludziom życia, odbierania im praw, niszczenie sądów, a potem kłamiecie ludziom prosto w twarz, że to przez ich miłość do islamu mają stracić prawo do niezależnego sądownictwa (tak Jacek Tabisz mówił). Jesteście pozerami krzyczącymi pod kołderką, że islam to gówno, a nic nie potraficie zrobić, tylko zabierać i niszczyć.
      Ludzie nikogo nie wpuszczają, , ja nikogo nie wpuszczam, mój sąsiad nikogo nie wpuszcza, gadanie, że ludzie mają stracić obywatelstwo UE, prawa, oszczędności, wolne media i tak dalej, bo są zakochani w Islamie, to breivikizm i kurestwo. Niby bycie przeciw islamowi to ma być, ale w rzeczywistości przeciw ludziom, którzy z islamem nie mają nic wspólnego to fałsz, breivikizm i kurestwo.
      Zdejmowanie odpowiedzialności z Pisu i prawicowych bolszewików i przerzucanie jej na zwykłych ludzi to breivikizm i kurestwo.
      Przypominam, że breivik podziwiał muzułmanów, chciał ich naśladować i działał całkowicie na szkodę ludzi, którzy nie mają nic wspólnego z Islamem. To oni byli jego przeciwnikami, nie islam. To im chciał zniszczyć życie. Także nie chciał nawracać jak Korga. Jego marzeniem nie było przecież to, żeby ludzie masowo zaczęli rzucać islam. To w tradycje jego myśli się wpisujecie swoimi działaniami. I mnie za to nie wińcie. Tylko siebie.

     7. Wy chcecie ukarać mnie, człowieka z Polskiej prowincji, za to, że istnieje islam, a następnie udawać, że jesteście „krytykami islamu”.  Pojebało was kompletnie.
      Francuzi protestują przeciwko obciążaniu ich kosztami reform związanych ze zmianą klimatu.
      Ja mam prawo zaprotestować przeciwko obciążaniu mnie i wielu innych ludzi kosztami i debilnymi pomysłami, jak przejmowanie banków za zeta. Mam prawo zaprotestować przeciwko Breivikizmowi.
      Tak samo jak miliony innych ludzi. I to wcale nie znaczy, ze są jakimiś miłośnikami islamu i chcą sprowadzać dzicz. Tak, jak chcecie zrobić żeby było, że jak ktoś się zmartwi tym, że straci na przykład oszczędności, to żeby mu można było zamknąć usta tekstem o miłości do islamu.

     8. VR – kieruj proszę swoje wypowiedzi do właściwych osób. Nie mam pojęcia, kto Cię chce karać, ja na pewno nie. Coraz więcej osób zwraca mi uwagę, że piszesz tu jakieś dziwne rzeczy. Wymyślasz sobie jakichś alternatywnych rozmówców z dziwnymi poglądami. I OK, nie nadawaj im tylko nazwisk i imion istniejących osób. 

     9. Wymyślasz sobie jakichś alternatywnych rozmówców z dziwnymi poglądami. 
      ====
      To Wy to robicie, nazywając ludzi zbiorowo "miłośnikami islamu".
      Pan w szczególności to robi. To jest Pana metoda. Na każdym filmie Pan tak robi.
      Tak, jak wtedy, gdy mówił Pan na filmie, że ludzie, którzy protestują przeciwko rządzącej partii popierają islam czy coś podobnego i są sobie sami winni. 
      Niech sobie Szaniawska kieruje żale do konkretnych osób. A nie wypisuje jakiś dziwnych rzeczy.
      Pan nazwał kobietę z natemat ideolożką, tylko dlatego że nie napisała o islamie. 
      Czemu Pan wtedy wymyślił sobie alternatywną rozmówczynię i nadał jej prawdziwe imię i nazwisko
      ====
      Oczywiście, że Pan, tą swoją breivikową ideologią, usprawiedliwianiem prawicowego rządu, byleby tylko prawdy o nim nie powiedzieć, że niszczą kraj, zamiast zajmować się na przykład budową zewnętrznych granic UE, bo w rzeczywistości chce Pan w Polsce takiej partii, bo uważa Pan że miliony ludzi to miłośnicy islamu, których trzeba trzymać pod butem. Tak jak mi Pan napisał, że nawet rząd nazistów by się Panu podobał. 

     10.  kieruj proszę swoje wypowiedzi do właściwych osób
      ====
      Kierujcie swoje wypowiedzi i żale DO WŁAŚCIWYCH OSÓB, CZYLI DO MUZUŁMANÓW. 
      ŁAŹCIE POD MECZET, NIE POD SĄD JAK ROBINSON, KTÓREGO UDAWANYM PŁACZEM PAN BRONIŁ.
      Od ludzi się odpieprzcie, nie wpieprzajcie im się w życie.

     11. Nie moja wina, że szczytną ideę krytyki islamu zniszczyła ideologia breivikizmu, która jest jak zatruwający wszystko rak.

     12. Coraz więcej osób zwraca mi uwagę, że piszesz tu jakieś dziwne rzeczy. 
      —-
      W ogóle co za dziwna próba manipulacji drugim człowiekiem. 
      Wynikająca pewnie z niechęci do przyznania, że ludzie mają prawo protestować, by reformy imigracji do UE nie wiązały się z niszczeniem im życia. Albo w ogóle że mają prawo protestować, by rząd (a także inni ludzi) zajmował się imigracją i krytyką islamu bez niszczenia ludziom życia, bez działań, przez które byliby stratni.
      To jest w ogóle próba budowania poprawności politycznej, bym nie mógł napisać tego co powyżej, bo to odsłania ściemę tej całej pseudo-krytyki islamu.

     13. Albo że to nic, są usprawiedliwieni, bo Berkeley. 
      Napierała tak samo.
      Jesteście mega fałszywi.
       

     14. Swoją drogą to zabawne, że jak już Pan nie może i nie potraili dalej robić ze mnie miłośnika islamu, to wymyślił Pan inny sposób. 

 13. @ Jacek, rozwadniasz temat. Chodzi o zasadę i racjonalność, a nie kto jest bardziej taki czy siaki. Jakie ma znaczenie w świetle tego o czym pisze, że inne lewicowe portale…….i coś tam coś tam. Wygląda na to, że idziesz tropem Napierały piętnując przy okazji moje "lewactwo" czy lewicowość; bo wy tacy piękni jak my tu nie jesteście.  Tak to  odbierać można.  Absolutnie to o czym napisales nie dotyka meritum zagadnienia i nie jest odpowiedzia na postawiony dylemat. To metoda dyskusji jak w dawnym Radio Erewan "….a u was biją Murzynow". Czy choć raz nie potrafisz ustosunkować się konkretnie – albo nic nie mowic – i "wąsko" do problemu a nie zjeżdżać "na boki". Pozdrawiam.

  1. To metoda dyskusji jak w dawnym Radio Erewan "….a u was biją Murzynow". 
   ====
   Na bank napisze za chwile o Berkeley. 🙂

 14. .@J.Tabisz – PN oraz przykład Mengele to skróty myślowe i retoryka. Nie przypisuje PN morderstw ale pokazuje – fakt, w sposób drastyczny – źródła pewnych działań w oparciu o auto-prezentacje. Oczywiście w określonych warunkach bo to one uwalniają z nas zwierzę, tkwiące w każdym człowieku. Tak, to marksizm, determinizm i materializm historyczny. Ale to metoda uniwersalna i nader podręczna do opisu wielu zagadnień tak z nauk społecznych jak i humanistyki en bloc. I moralność, etyka, przekonania polityczne, autodeklatacje, wykształcenie etc.nie mają tu absolutnie nic do rzeczy. Odsyłam tylko do debaty (i konkluzji) w Valladolid;  Sepulveda vs de las Casas. Tzw.liberal pozbawiając adwersarza człowieczeństwa, dehumanizujac go, stygmatyzujac będzie tak samo mordował jak jakobin, bolszewik czy SS-man. Przypominam o czynach liberalnych, wyksztalconych i kulturalnych absolwentów Eaton, Cambridge czy Oxfordu w wojnach Burskich (bo to ci dzentelmeni wynaleźli coś co nazywa się obozami koncentracyjnymi i jeszcze te praktyki na masowa skalę stosowano w latach 50-tych w Kenii podczas powstania Mau-Mau). A co do mej obecnosci tu w wymiarze jak dawniej – "unmoeglich" jak mówią Niemcy. I nie tylko z bojaźni przed krytyka ale absmaku………Etykietka islamofoba, redaktora akceptujacego kolonializm – o takich interpretacjach jak PN wobec Eco nie wspominając – jest "obciachem". I z takimi opiniami się spotkałem nie tylko ja.  Racjonalnośc i intelektualizm, do którego Portal miał w założeniach dążyć to nie wydawanie laurek lub anatem wedle upodobań redaktorów czy uczestników tego gremium, a odsłaniania źródeł i próby zrozumienia dzisiejszego świata. Dlaczego – to zasadnicze zadanie (odpowiedz na to pytanie) wg mnie tego co się nazywa  racjonalnoscia. Nie dawanie recept, ocen czy traktowanie swego przekazu jako jedynie słusznej recepty. Bo to wtedy jest przekaz religijnego wymiaru. Ja wiem, ja wam powiem w co i jak wierzyć. IIjaka jest prawda.  Tyle.  Pozdrawiam bo autentycznie zakończyłem dyskurs.

  1. "…Etykietka islamofoba, redaktora akceptujacego kolonializm – o takich interpretacjach jak PN wobec Eco nie wspominając – jest "obciachem"…". – krytyka islamu jest uzasadniona natomiast kolonializmy były różne. Leopold II Belgijski to chyba najgorszy , a np. brytyjski w Indiach nie był taki zły, coś zabrali ale też dużo dali

 15. AZ SIE DZIWIE PIOTRZE N. MIEJSCAMI JESTES WULGARNY – INNI TEZ – POCO –  ZE RÓZNYM WOLNO SIE TU WYPOWIADĆ DOCENIAJCIE TEN PORTAL-EKO PISARZ FAJNY FILOZOF MIERNY – POLITYK ŻADEN —WIELU INTELEKTUALISTOM NA ZACHODZIE IMPONOWAŁ KOMUNIZM – MAOIZM — NIE ZYLI TAM ZNALI Z DEKLARACJI PROPAGANDY-,,WIOSEK PATIOMKINOWSKICH,,-/ ZWIEDZANIA – PODZIWIALI FERMENT I SIŁE REWOLUCJI -ALE OSTATIO WPADŁY MI LICZBY – CCCP PRODUKCJA ZYWNOSCI – ZROWNAŁA SIE Z 1913 /CAR/W 1953 – A NA GŁOWE W SZESCIESATYM KTORYMS /WIEM BYŁY WOJNY REWOLUCJE – LUDOBUJSTWA /POLSKA SANACYJNA – W 1938 ZROWNAŁA SIE Z 1913 – PO WOJNIE TEZ DOPIERO W LATACH SZESDZIESIATYCH — ILOSCI KTORZY ZGINELI ZA STALINA SA SZACUKOWE I PRZESADZONE – MIEDZY INNYMI BYŁA LEGALNA ABORCJA -KIEDYS LICZYLEM ILU GINEŁU ZA NIEMCA HITLERA W POLSCE 6000 DZIENNIE PRZEZ CAŁA WOJNE CODZIENNIE /WIECEJ NIZ W DWOCH WIERZACH JEDNEGO DNIA —ZA DOMINACJ ROSJIW POLSCE  ŁACZNIE ZE STALINIZMEM —/ ZA STALINIZMU ROCZNIE 3000 —NA CAŁE 50 LAT 1000 ROCZNIE –PRZEZYC ZA STALINA W POLSCE BYŁOŁATWIEJ OKOŁO 1000 RAZY—–/ — W ROSJI REWOLUCJA – KONTR REWOLUCJA – WALKA Z INTERWENTAMI – POLAKAMI – WIELKIE STRATY — ALE WIELKIE ZSYLKI 20MILIONOW LUDZI ZMARŁO PONAD 20% – GŁOD NA UKRAINIE 5-8 MILIONÓW — NO CHYBA ZE DODAC STRATY WOJENNE – TOTALNIE GŁUPIE 20-25 MILIONOW —-MOGŁO BYC 10 MILIONOW – PODBNIE JAK NIEMCY —-DZIADEK – UCIEKŁ Z TRASPORTU DO KATYNIA ZAWODOWY WOJSKOWY – WUJKA ZABILI /SPALILI W WIEZIENIU ROSJANIE JAK UCIEKALI Z LWOWA W 1941 —DRUGI WUJEK ZOŁNIERZ WYKLETY -WIEZIEN ZA STALINIZMU WYSZEDŁ W1955 / NA POCZATKU COS WALCZYLI A POZNIEJ -TYLKO SIE UKRYWALI – ZŁAPALI GO PO SMIERCI STALINA – I CHYBA TO GO URATOWAŁO – —A PROPO SRONICZOSCI —-ZNACZNIE ŁATWIEJ BYŁO PRZEZYC ZA STALINA /ZA ,,KOMUNY,,NAWETW ROSJI – WEDŁUG MNIE PÓŁ MILIONA ROCZNIE /HITLER W SAMEJ POLSCE 6 MILIONOW ROCZNIE — WRACAJAC DO EKO — 68 TO JEGO MŁODOSC /SENTYMENT / MIAŁEM SASIADKE KTORA UWAZAŁA ZE NAJLEPSZY JEJ OKRES ZYCIA TO POWSTANIE WARSZAWSKIE —MIAŁA WTEDY NAJWIECEJ WSPANIAŁYCH CHŁOPCOW W LÓZKU – TAKIE BYŁY CZASY – NIKT NIE ODMAWIAŁ BO JUTRO MÓGŁ ZGINAC — MOZE BIORAC TAKA PERESPEKTYWE TO REWOLUCJE I WOJNY NIE SA TAKIE ZŁE 

 16. WPUSZCZANIE DO UNNI EUROPEJSKIEJ BEZ ŁADU SKŁADU – TO PARANOJA – PRZYMUSOWA RELOKACJA – TO CHAMSTWO I NIESKUTECZNE -PRAKTYCZNIE WSZYSCY 50TYS CZECZENOW – POZNIEJ UCIEKŁO Z POLSKI — TRZYMANIE OSZUSTOW MIGRACYJNYCH /ZANIZAJA WIEK – KŁAMIA ZE SA PRZESLADOWANI A NIEZATKO SAMI PRZESLADOWALI – PRZESTEMCOW MAŁYCH / KILKA KRADZIEZY – KILKA ZATRZYMAN Z NARKOTYKAMI /I DUZYCH — DOWIDZENIA — ALE NIEMA JAK – NIEMA DOKAD — SAME ZABOJSTWA MUZUŁMANOW TO MARGINES JAK ZAMACH BASKÓW I IRA /ZAWIESILI AKIE DZIALANIA – BY NIEBYC W JEDNYM  WORZEZE Z ISIS / TO NIEBEZPIECZENSTWO JAK OD  TAMTYCH TERRORYZMOW  JAK OD TRAFIENIA METEREOREM – 100- NA 500 MILIONOW — ALE SA KLASY W NORWEGII SZWECJI- NIEMCZECH ANGLI W SZKOŁACH PUBLICZNYCH ZE TUZIEMIEC JEST PRZESLADOWANY ZA TO ZE JEST TUZIEMCEM – POTEZNE KARY DLA RODZICOW PIENIEZNE DEPORTACJE /POCHOPNE DANIE OBYWATELSTWA /PAMIETAM W HISZPANII JAK BYLEM IMIGRANTEM ZAROBKOWYM – ZEO PRAW – NIELEGALNI MIELI PRAWO DO LEKARZA – ZASIŁKU — WIEC UDAWAŁEM NIELEGALNEGO –HISZPANIE TO WIDZIELI ALE PRZYMYKALI NA TO OKO -BO WIDZIELI PARANOJE TAKIEJ POSTAWY UNII EUROPEJSKIEJ      — OCZYWISCIE ZARZUCAM EKO ZE NIE ZYŁ W KRAJACH SOCJALISTYCZNYCH — JA NIE ZYŁEM WE WŁOSZECH FASZYSTOWSKICH – ALE ELEMENTY FASZYZMU WŁOSKIEGO — JAKBY ZAJOŁ SIE SWOIMKRAJEM BEZ AGRESJI NA SASIADOW – NIE  WSZYSTKIE SA ZŁE -ALE LATWIEJ LUDZI ZJEDNOCZYC PRZECIW CZEMUS NIZ DO CZEGOSC 

  1. @Bogdan Wojak

   Powinieneś wiedzieć, że zgodnie z zasadami netykiety, pisanie wypowiedzi wersalikami (wielkimi literami) jest odpowiednikiem wrzasku w rozmowie. Myślisz, że jak krzyczysz, to jesteś bardziej wiarygodny i przekonywujący? 🙂

 17. Ciekawe, czy wykasują. Napisałem w tym wykasowym pościę, że jedyną osobą, która może coś zainicjować w kwestii racjonalizmu jest Pan Dominiczak, że powinien się odciąć od tego co tu się dzieje, no coś w tym stylu. Cenię go za jego sposób rozumowania, sposób w jaki prowadzi rozmowy i nie rozumiem co tutaj jeszcze robi. Czas pomyśleć o forum, prawdziwym forum racjonalistów. Mógłbym rzecz jasna sam się tym zająć, ale do tego potrzeba kogoś wyjątkowego jak Pan Domiczak, który jest fantastycznym moderatorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *