W Polsce źle się dzieje. Jacek Żakowski i Andrzej Dominiczak

 

Fascynująca rozmowa Andrzeja Dominiczaka z Jackiem Źakowskim na temat zamachu PiS na mechanizmy demokratycznego państwa, na media i wolność słowa, na Trybunał Konstytucyjny i niezależność sądownictwa. Pojawia się w niej pytanie o to, kiedy Polacy się obudzą, bo obudzą się na pewno.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

7 Odpowiedź na “W Polsce źle się dzieje. Jacek Żakowski i Andrzej Dominiczak”

 1. Wreszcie jakaś odmienność do przynudzającego duetu JT PN
  Niestety ale przeciętni dziennikarze są wręcz symbolami ignorancji. Od lat już nie oglądam żadnych serwisów informacyjnych w TV bo te nie nadają się do oglądania. Prasa drukowana w postaci „tygodników opiniotwórczych” to pornografia okładkowa. Polityka mimo wszystko nadal trzyma poziom.
  Po raz kolejny dochodzimy też to konstatacji, że relacja tzw „władzy” w Polsce do ludzi jest zbudowana na zasadzie feudalnego poddaństwa. Można napisać najświatlejszą konstytucję ale nie znaczy to że zmieni się sposób sprawowania tej władzy. Do tego potrzeba jest zmiana mentalności. Dlatego Żakowski nie ma racji, mówiąc że należy zmienić konstytucję.

   1. Dział reportażu Polityki jest nie do doścignięcia dla reszty. Profile osób piszących i ogólnie tematyka zawsze bardzo dobra.

  1. Całkowicie się zgadzam, ze Polityka zdecydowanie wyróżnia się na korzyść na rynku tygodników opinii i w ogóle na rynku informacyjno-publicystcznym.

 2. Wg mnie PiS nie wygrał „innymi waznymi rzeczami” (tozsamosc, wspolnota). Ludzie (wiekszoc) myslą przede wszystkim o pieniądzach i faktycznie mozna ich kupic. Jesli ja mam dostac 500 zl miesiecznie (a moze X razy 500) to co mnie obchodzą inne przepychanki? Drugi głowny element to chec ukarania ekipy rządzącej od koryta (od kradzenia), i tu nie ma znaczenia czy rzeczywiscie kradli czy nie.
  Zaniedbanie jest na poziomie przedszkoli i szkoł, gdzie to kler i kuria wypacza mozgi i myslenie młodych ludzi. W szkołach (nie wszystkich oczywiscie) pociąga za sznurki kuria i to ona decyduje o obsadach nauczycielskich.
  Pozostaje miec nadzieje, ze ludzie sie zmeczą PiSem.
  Opozycja musi jednak przebic oferte finansową PiSu, a do tego wychowac elokwentnych i z prezencją.
  Nie wystarczy miec „dobry program”. I to trzeba zaczac robic juz TERAZ, a nie za dwa/trzy lata.
  Zyjemy w czasach celebryckich i te byc moze decydujące 10% sie zdobywa poprzez prezencje. Nie trzeba byc super-modelem, wystarczy wyglądac lepiej niz konkurenci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × jeden =