Walcząc o świeckość szkoły, Damian Raczkowski

Damian Raczkowski będąc tuż przed maturą w liceum zorganizował akcję przeciwko krzyżom w swojej szkole. Zgromadził wokół siebie 50 zwolenników świeckości. Doprowadził do tego, że w jego szkole zaczęły się odbywać lekcje etyki. O tym wszystkim Damian opowiada dla nas.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

6 Odpowiedź na “Walcząc o świeckość szkoły, Damian Raczkowski”

 1. Brawo! Miejmy nadzieję, że więcej uczniów pójdzie za przykładem odwagi tego młodego człowieka. Absurdalne jest, że trzeba mówić tu o odwadze, ale w społeczeństwie typu „nie wychylaj się” brakuje takich ludzi jak Damian Raczkowski. Czas zmian nadchodzi, ludzie nie bójcie się otwarcie mówić o swoich poglądach, a udowodnimy, że Polska nie jest wcale taka katolicka jak się wydaje. Monopol KK na „prawdę” i jedynie słuszne wartości moralne staje się iluzją dla coraz większej ilości ludzi. Odnoszę wrażenie, że media próbują zasłonić coraz bardziej racjonalny i tolerancyjny obraz Polski, kreując sztuczne podziały i pokazując tylko kontrowersyjne tematy, które mają pokazać jaka ta Polska zacofana i nietolerancyjna. Jeszcze raz brawo za postawę obywatelską i ODWAGĘ!

  1. Do „byłego nauczyciela”:
   Nie zgadzam się z pana opinią, że Polska jest racjonalna i tolerancyjna.
   Moim zdaniem Polska to religijny grajdoł wyznaniowy pod okupacją watykańską gdzie 85% społeczeństwa to tępy, nawiedzony religijnie, homofobiczny, antysemicki, rozpity i okrutny motłoch.
   Motłoch, który spośród siebie wybiera swoich przedstawicieli na wszystkich szczeblach władzy ustawodawczej i wykonawczej od prezydenta do sołtysa. Są to kolaboranci z watykańskim okupantem Polski, jego wasale i lobbyści. Wyjątek stanowi garstka posłanek i posłów Twojego Ruchu.
   Moją opinię potwierdzają rezultaty każdych wyborów w Polsce od 1989 roku.
   Trzeba proszę pana spojrzeć prawdzie w oczy.
   W Polsce rządzi pedofilski, seksistowski, antysemicki, homofobiczny, rasistowski, pasożytniczy, złodziejski, oszukańczy i szkodliwy społecznie kościół.

 2. Ileż krzywdy, szkody i zacofania wyrządził Samsonowicz dzieciom, młodzieży i całemu polskiemu społeczeństwu wpuszczając kler czyli watykańskich pedofilów, oszustów i propagandziarzy do państwowego szkolnictwa….
  Religijna indoktrynacja w państwowych szkołach to pogwałcenie kostytucyjnych praw obywateli RP.
  Jedynym sposobem na indoktrynacyjne zło jest wyrzucenie raz na zawsze kleru i nauczania religii ze szkół do kościelnych krucht i katechetycznych sal, gdzie ogłupianie będzie się odbywało wyłącznie z woli i za prywatne pieniądze ogłupianych.
  Zaspokajanie indywidualnych potrzeb wiedzy na temat religijnych mitów, bajek i guseł może odbywać się indywidualnie, a nie w obowiązkowym procesie religijnej indoktrynacji w państwowych przedszkolach, szkołach i innych placówkach oświatowych.
  W publicznych szkołach zamiast lekcji religii musi być nauczana etyka i wychowanie seksualne. Nauczycielami tych przedmiotów muszą być odpowiednio wykształceni specjaliści, ale nigdy ludzie kościoła.
  Bez spełnienia tych warunków polska młodzież będzie nadal masowo indoktrynowana religijnie, ogłupiana oraz gwałcona mentalnie i fizycznie przez kk ze szkodą dla całych pokoleń.
  ————–
  prof. Henryk Samsonowicz – historyk, były rektor Uniwersytetu Warszawskiego i były minister oświaty w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, który wprowadził religię i watykański kler do państwowych szkół polskich powinien razem z wszystkimi prezydentami, premierami i ministrami, którzy sprawowali władzę po 1989 roku, być postawiony przed Trybunałem Stanu z zarzutem zdrady Ojczyzny i Narodu.

 3. Krzyż obraża moje uczucia estetyczne, etyczne i ateistyczne.
  To widok okrutnie umęczonego człowieka przybitego do krzyża – symbolu wiary i religii, który jest eksponowany dosłownie wszędzie, od prezydenckiego pałacu do kanciap klozetowych „pisuardess”…
  Krzyż to narzędzie zbrodni, narzędzie służące do karania ludzi śmiercią.
  Dla katolickiego kleru i jego wiernych krzyż jest symbolem „piękna i miłości”… Cóż za zwyrodnienie uczuć, fałszerstwo prostej symboliki dobra i zła, potwierdzenie barbarzyństwa i szkodliwości religii, która w swoich dogmatach i głównych kanonach sprzyja każdemu złu, usprawiedliwia to zło i go „rozgrzesza” nazywając to zło „pięknem i najwyższą wartością”.
  Ludzie w strasznych cierpieniach umierali z rąk szerzących (w imię swojego mitycznego boga) religijne bajki i gusła.
  Krzyż jest symbolem śmierci i okrucieństwa i dla ludzi wrażliwych i sprawiedliwych jest obrazą ich uczuć estetycznych.
  Niech sobie jego wyznawcy czczą go w swoich miejscach kultu lub prywatnie, ale nie w miejscach publicznych, bo to obraza racjonalnego myślenia i hamulec cywilizacyjnego postępu.
  Najwyższy czas odkrzyżować Polskę..

 4. Do Damian Raczkowski:
  W którymś miejscu wywiadu powiedziałeś, że tylko zwierzęta nie zmieniają poglądów…
  Otóż mylisz się. Zwierzęta zmieniają poglądy i jest na to mnóstwo naukowych dowodów.
  Tylko klecha nie zmienia poglądów i proponuję na określenie tępoty używać tego stwierdzenia.

 5. Trzeba to udokumentowac. Tzn stan ukrzyzowania szkol polskich. Dla potomnosci, bo za 200 lat nikt nie uwierzy, ze w Polsce w 2014 roku mielismy takie sredniowiecze. Trzeba po prostu zachecic mlodziez do przysylania zdjec tych szkolnych krucyfiksow i szkola ktora ma najmniej i najwiecej krucyfiksow wygra wycieczke do Rzymu albo Watykanu. A na portalu racjonalista.tv interaktywna mapka ktora pozwala sledzic stan zakrucyfiksowania Polski, dzien po dniu. W ten sposob dzieci katolickie beda przyciagniete do tego portalu, i moze cos wiecej sie dowiedza. Bo na razie jest to portal tylko dla doroslych.
  A tak to w ogole wstyd aby to mlodziez byla odpowiedzialna za takie petycje, gdzie sa dorosli? Wiadomo, rodzice sie boja, bo nikt nie chce aby ich dzieci byly szykanowane. Ale gdzi sa inni dorosli, organizacje, stowarzyszenia? Zamiast roboc glupawe afisze ze „Boga nie ma” to cale sily powinny byc skierowane na szkoly, na prawa uczniow i rodzicow, na egzekwowanie praw, na uswiadamianie mlodziezy, na prace od podtsaw. Potem juz za pozno, bo jak Jasio widzi czarna kiecke w szkole to potem pan Jan akceptuje te kiecke w zyciu dosroslym, a nawet plecie bzdury o szacunku dla religii”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 4 =