Wesołych Świąt mimo wszystko

 
 
Na Wigilię może nawet politycy prawicy przemówią ludzkim głosem, choć nadzieja to niewielka. W Parlamencie i w mediach krzyczą do siebie niby ludzkim głosem, ale zupełnie się nie rozumieją i co więcej, nawet nie próbują. W sali sejmowej powieszono krzyż. Siłą rzeczy patronuje on tym seansom nienawiści, zawiści, kłamstwom i zwyczajnemu chamstwu. To prawica, za przyzwoleniem wyborców, zgotowała nam ten los. Wielu rodakom ten chaos nawet się podoba.
 
kross
 
Dawniejsze publiczne wigilie straciły swój urok. Czy wyobrażacie sobie Kaczyńskiego i Schetynę jak składają sobie życzenia świąteczne, łamią się opłatkiem i symboliczne całują w policzki. To jest niemożliwe, bo jeszcze jeden drugiego zaraziłby śmiertelnym liberalizmem lub chorobą smoleńską i nieszczęście gotowe. Kościół, akuszer tej sytuacji, pewnie będzie w wigilię apelował o zgodę w kraju, ale duża część społeczeństwa nie potraktuje tego poważnie. Co bardziej podatni na złe wpływy prawicy obywatele, oglądając gorszące spektakle też skaczą sobie, przy lada okazji, do oczu.
 
A na domiar złego zamiast śniegu i mrozu od lat natura funduje nam słotę i deszcz. Może to jakiś znak z nieba, abyśmy zboczyli z tej kłótliwej, niechrześcijańskiej drogi. Pewnie Jezus patrzy teraz na nas z góry zdumiony, nie mogąc się nadziwić jak władza, podpierając się religią katolicką, przerabia Polskę na „chorego człowieka Europy”. Ale Jego nauczanie wskazuje na to, że był socjalistą.
Wesołych Świąt mimo wszystko.
Czesław Cyrul

 

O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

 1. Jakby byli opozycją z jajami , to by zdjęli ten krzyż i gruchnęli o bruk tym symbolem okupacji watykańskiej . Siedzieć i okupować sale sejmową to każdy potrafi.

  1. A propos gospodarki i lewicy, to może nagra pan z panem Tabiszem jakieś materiał o tym czym się różni socjalizm od komunizmu, państwo socjalistyczne od państwa socjalnego, dlaczego tak łatwo nazywa się różnych ludzi socjalistami czy komunistami (vide Korwin) itd.

   1. To proste! Do epitetowania nie potrzeba żadnej wiedzy ani inteligencji, ale już do krytycznej oceny potrzebną jest spora wiedza wraz z umiejętnością zrozumienia. Wiedzę na temat danej ideologii, wizji, czy doktryny najlepiej zdobywa się u jej zwolenników, a nie wrogów, czy nawet tylko przeciwników. Dlatego, gdy na przykład interesuje Pana komunizm to polecam dorobek prof. Jarosława Ładosza, a gdy bardziej socjalizm to prof. Jerzego Kochana http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_p=2326 Mogę oczywiście podać szerszą bibliografię, ale gdy przeczyta się jakieś teksty optujących za daną myślą ze zrozumieniem, to można poddać je merytorycznej krytyce. Tak jak uczynił to prof. Chris Harman: http://lewica.pl/?id=20421
    W mojej domowej bibliotece znajduje się sporo publikacji najpoważniejszych myślicieli chrześcijańskich, gdyż do krytyki potrzebne mi było ich zrozumienie.
    ***

    1. Jakbyś nie był taki leniwy to byś znalazł różne moje teksty o różnych odmianach lewicy. Ale lewica odchodzi do historii jako całość więc nie za bardzo widzę sens w rozmowie czy cyklu o rewolucjonistach ewolucjonistach i szkole frankurckiej. To wszystko teraz umiera i dobrze. Było zbyt symplistyczne

 2. Zdawało się, że będzie to wpis świąteczny a zamiast tego są marudnie gorzkie żale. Do tego skwitowane w ten sposób: „Wesołych Świąt mimo wszystko”. Całość sprawia wrażenie bardzo nieciekawe. Takie ponure i przepełnione wyrzutem życzenia niech sobie p.Czesław zachowa dla swoich partyjniackich ziomków. T.zw. lewica nie dosyć że nie potrafi być lewicą, to jeszcze nie umie normalnie i po ludzku złożyć życzeń – Kuriozum – „Wesołych Świąt mimo wszystko”
  PS. szczęście że nie dodał; „wy buraki” albo czegoś w tym stylu.

 3. „symboliczne całują w policzki” – niech sie pan ogarnie. Dorosłe chłopy mają sie całowac ze sobą na scenie? te czasy robienia karpia, misia itp. juz mineły. Niech sie całują poza kamerami (jak chcą).
  Pan Cyrul jest cały czas niewolnikiem koscioła i kleru. No coz, cała polityka SLD to była „jak sie z klerem podzielic, i razem okradac Polske”. Byleby tylko emerytur nie zabrali/obnizyli. Dzis Krk kopnął w tyłek SLD, a PiSiaki nie mają skupułow aby obnizyc emerytury. Ciekawe czego sie z tego nauczy SLD, ale pewnie dopoki stare renty istnieją, to SLD przede wszystkim drży aby jeszcze wiecej nie obniżyli.
  Wesołego Przesilenia!

 4. Lewica nie ma nic do zaoferowania poza żalami. Czy to Syriza Podemos SPD czy SLD. Lewica nie umiała zapewnić ani dostatku ani równości ani niczego dłużej niż te klka szwedzkich dekad. Potem pieniądze się skończyły

 5. @ Piotr Napierała: Prawica jak prawica. Za to lewica psuje gospodarkę gdzie tylko się dorwie do żłobka… No ale SLD to i tak super przy tych wariatach z RAZEM
  @ Piotr Napierała: Jakbyś nie był taki leniwy to byś znalazł różne moje teksty o różnych odmianach lewicy. Ale lewica odchodzi do historii jako całość więc nie za bardzo widzę sens w rozmowie czy cyklu o rewolucjonistach ewolucjonistach i szkole frankurckiej. To wszystko teraz umiera i dobrze. Było zbyt symplistyczne.
  ————
  Szanowny Panie Doktorze, według Pana to leniwość, a według mnie tylko dostateczna inteligencja aby nie tracić czasu na sprawdzanie rzeczy oczywistych. To oczywiste, iż te prezentowane tu Pańskie syntezy ocen lewicy skądś się biorą. Przecież już tu mam całą głębię myśli na jaką Pana stać i mając te „wisienki na torcie” miałbym jeszcze czegokolwiek więcej u Szanownego Pana szukać? To co Pan tu pisze to wprost niezaprzeczalna, nie poddająca się żadnej dyskusji mądrość Pańskiej wiary. I czegóż tu szukać więcej. Z czym tu dyskutować?

  @ Piotr Napierała: Lewica nie ma nic do zaoferowania poza żalami. Czy to Syriza Podemos SPD czy SLD. Lewica nie umiała zapewnić ani dostatku ani równości ani niczego dłużej niż te klka szwedzkich dekad. Potem pieniądze się skończyły.
  ———
  Szanowny Panie Doktorze, każdy odpowiada sam siebie, a swoją publicystykę warto kierować do inteligentnego czytelnika, który samodzielnie dokonuje oceny naszych poglądów. Ja też tak czynię i zastanawiam nad propozycjami i osobowościami ludzi prawicy – miedzy innymi – i Pańskiej. Co oni mają samodzielnie myślącej inteligencji do zaoferowania poza swoim sobkostwem i nienawiścią do inaczej myślących tego jakoś nigdzie odczytać nie mogę, ale mają, gdyż mają swoich czytelników i zwolenników. Życzę aby miał Pan ich jak najwięcej. Mnie szkoda czasu.
  ***

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *