Wiosna Biedronia. Andrzej Dominiczak i Grzegorz Roman

 

Nowa partia Biedronia przynosi nadzieję zwolennikom rozdziału państwa i Kościoła. Czy to jest poważna inicjatywa polityczna, czy kolejny ponad miarę nadmuchany balon?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Nie rozumiem dlaczego Boga nie mozna obrazac w kosciele, a poza kosciołem juz mozna? Głupia propozycja, w wiekszosci krajow takie "boskie" obrazanie bostw czy inne draznienie jest traktowane jako "ruchy drazniace" i jest to karalne, i niezaleznie kto i w czyim imieniu obraza czy drazni. Nikt np. nie drze Biblii na ulicy mowiac ze to gowno, bo to wchodzi w przepis zakłocania i macenia, ale prawo działa tak samo w stosunku do wszystkich, np. ksiezulo ktorzy by obrazał ateistow tez by dostał kare, a nawet po mordzie. Problemem jest brak rownosci, a nie to ze ktos "obraza" bostwa.

  A Pan A. nie rozumie konkordatu. Przeciez to konkordat gwarantuje niejako rozdzialł Koscioła Rz.-Kat. od panstwa. Problem w tym ze to panstwo nie potrafi byc bezwzgledne i to wykorzystac. Wypowiedziedzenie konkordatu ? to ładne haslo ale nic nie załatwia, raczej podczepic pod konkordat inne wyznania, zmodyfikowac na swoj sposob, zrobic z niego prawo wyznaniowe.

  A za cztery lata niech prawiczki odkrecaja. Problem w tym ze Polacy chca przepisy działajace na lata, w jakis sposob zabukowac zeby nastepna władza ich juz nie zmieniła. Biedronie gdyby doszły do władzy to raczej powinny zrobic rewolucje, tak jak rewolucje zrobił PiS. Ale spokojnie, bedzie rzadził PiS. Biedronie moze za 25 lat.

  🙂

  1. Rzeczywisccie nie rozumiesz Lucyanie. Boga nie ma i wcale nie jest chroniony przez kodeks karny. Chronione sa tzw, tzw, uczucia religijne i przedmioty kultu. O ile nie mozna ograniczac wolnosci slowa i swobod artystów w przetsrezni publicznej, to mozna zrobić wyjątek dla miejsc, przeznaczonych do sprawowania kultu przez wzgląd na uczucia gromadzącaych sie tam ludzi. 

   1. No to dlaczego mozna byłoby obrazac "uczucia religijne" poza miejscami kultu? Dlaczego przedmioty kultu mają byc chronione tylko w miejscu kultu? Dlatego, ze nie potraficie sobie dac rady z czubkami, ogolnie?

    A Koscioła nie trzeba delegalizowac. Po prostu zamkąc WSZELKĄ kase tak długo jak ma dyskryminacyjne przepisy. Ale do tego trzeba miec jaja (SLD niestety jaj nie ma).

    1. Dlatego, ze konstytucja zapewnia wolnosc slowa, wyznania i ekspersji artystycznej i nie zawiera żadnych zastrzeżeń pod tym względem. Taki komporomis wydaje sie rozsadny i do tego wykonalny politycznie, bo większosc poslo0w PO juz to rozwizanie poparla, o czym zdaje sie mówię w nagraniu. Projektu Palikota nie poparł nikt. Dla mnie osobiscie skreslenie art. 196 kk byłoby ok, ale rozwizanie, jakie propnuję, jest sto razy bardziej realistyczne i dostateczn ie chronic wolność słowa itp.  

     1. Tak, ale taki kompromis znaczyłby ze poza miejscem kultu mozna dowolnie gnoic religiantow i chowac sie za "wolnoscią słowa". Poza tym dlaczego tzw. artysta moze moc sobie "pozwalac" na wiecej? Dla mnie te wszystkie przepychanki to raczej wynik nieudolnosci, niemoznosci poradzenia sobie z religiantami, stąd te wszystkie kompromisy etc. W normalnym kraju nikt nie drze biblii bo i po co. A w popapranej mentalnie Polsce darcie biblii to artyzm, zeby religijne czubki nie dosięgły.

 2. Bardzo ciekawa dyskusja. Swoim zachowaniem kościół w Polsce sam sobie kopie grób a łopatę kupił mu PIS. Paradoksalnie rządy PIS odciągają myślących ludzi od kościoła. Dziękuję również obecnej władzy za nowelizację ustawy o IPN – bardzo wielu ludzi ponownie zainetresowało się holokaustem. Polecam książkę "Dalej jest noc". Panie Andrzeju proszę o link na wspomniany wywiad z księdzem z Hamburga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *