Wrogi sojusz opozycji

 

Próby uzgodnienia wspólnych kandydatów na prezydentów dużych miast przez opozycję nie rokują dobrze na przyszłość. Wystarczy spojrzeć na przepychanki pomiędzy PO i Nowoczesną w Warszawie. Ale najbardziej skomplikowana sytuacja jest we Wrocławiu. Komitet Obywatelski pod przewodnictwem PO zarekomendował na fotel prezydencki senator prof. Alicję Chybicką. W komitecie jest jeszcze kilka kanapowych podmiotów. PSL też poparł prof. Chybicką, ale władze nadrzędne określiły ten krok jako nieprzemyślany. Tę kandydaturę kwestionuje także przewodniczący Schetyna.


Dolnośląski Ruch Samorządowy, w którym spora grupa to byli członkowie PO poparł kandydaturę Jerzego Michalaka. Nie popiera go jednak prezydent Dutkiewicz, jeden z liderów tego ruchu. Podobno większa sympatią darzy Jacka Surtyka. 


Nowoczesna, która jest w koalicji z prezydentem Dutkiewiczem, też ma we Wrocławiu swoje ambicje. Sam przewodniczący Petru o tym wspominał. Chęć na to stanowisko ma poseł Michał Jaros, który uszedł z PO i zadomowił się w Nowoczesnej. Wcześniej posłanka Augustynowska uciekła z Nowoczesnej w wpadła w ramiona Platformy. Jest więc we Wrocławiu poselski remis. Jednak Nowoczesna jest w koalicji z Dolnośląskim Ruchem Samorządowym, a ten już poparł Jerzego Michalaka. Na pewno swojego kandydata wystawi także SLD.


Proszę się nie przejmować tą układanką, bo jutro może ona być już zupełnie nieaktualna. W innych dużych miastach pewnie jest podobnie, ale trochę mniej skomplikowanie. Czy uda się pogodzić ambicje i wystawić wspólnych kandydatów opozycji? Bardzo w to wątpię. Wystawienie wspólnych list do samorządów będzie jeszcze trudniejszym zadaniem, powiem, wręcz niemożliwym. Sukcesem będzie jak partie opozycyjne się dogadają, by nie atakować się wzajemnie w trakcie kampanii, ale w praktyce to tez jest tylko pobożne życzenie.


Tymczasem PiS nie będzie trwonił, bo nie musi, czasu i sił na typowanie kandydatów na prezydentów czy burmistrzów. Wystarczy tu trochę rozeznania w szansach, wewnętrznych przepychanek, a potem decyzja prezesa wszystko sfinalizuje. Wygląda na to, że w wyborach samorządowych będziemy mieli do czynienia z pospolitym ruszeniem opozycji przeciwko zwartej armii PiS. A to, dla opozycji, nie rokuje dobrze. 


Czesław Cyrul

 

Od Redakcji: Do materiału dodaliśmy archiwalne materiały filmowe z częścią wspomnianych przez autora polityków. Część poruszanych w nich spraw jest nadal aktualna.  

O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

11 Odpowiedź na “Wrogi sojusz opozycji”

 1. Schetyna jest jaki jest ale jest i tak 100 razy lepszy od Kaczyńskiego, Macierewicza i Ziobry. Naprawdę lepiej zagryźć zęby i zagłosować na PO niż głosować na Millera/Zandberga/Petru/Kosiniaka i zafundować Polsce 2 kadencję PiS i zakaz usuwania ciąży pozamacicznej.

   

  1. No dobra, a co jak Schetyna wygra? Dlaczego mam wybierać między dżumą a cholerą? PO pokazało co potrafi przez 8 lat. Nie przeraża pani ich powrót?

    1. Nie przeraziło by, ponieważ nigdy nawet nie trzymałem kobiety za rękę, a co dopiero mówić o stosunku, więc nie straciłbym za wiele po wycięciu prostaty.

 2. Mnie najbardziej przerażają fanatycy Platformy – cokolwiek by zobiła ta partyjka będą ją bronić. Jako walczący o prawa osób nieheteronormatywnych sprzeciwiam się jej bardzo, bo jest taka sama, a nawet gorsza od PiS-u. Nie wprowadziła małżeństw homoseksualnych przez 8 lat rządów (sic!). Jeśli naprawdę byłaby partią reprezentującą pluralizm, obywatela oraz europejskość nie byłoby dla niej żadnego problemu. Możliwe, że nawet związków partnerskich nie ma, a to namiastka jakiegokolwiek równouprawnienia. To takie same prymitywy jak Pawłowicz. A PiS absolutnie nie wprowadziłby zakazu aborcji pozamacicznej – po prostu ludzie i środowiska naukowe by mu nie dali.

  1. Jasne. Konstytucji PiS tez nie złamał i nie rozpędził TK.

   Wyjdźmy z UE, wprowadźmy zakaz przerywania ciąży pozamacicznej i turystyki aborcyjnej, wytnijmy drzewa, wybijmy łosie, palmy butelkami w piecach, nie szczepmy dzieci na złość Schetynie i Michnikowi.

    

   1. Tak, tylko że ten bełkot obrazuje co najwyżej stan twojego umyslu. Widać z niego, jaki śmietnik w głowie może sprawić czytanie "Gazety Wyborczej" i "Newsweeka".

    1. Śmietnik w głowie to ma twój idol Putin który zabił 3000 chrześcijan na Ukrainie. Michnik nikogo nie zabił, Lis nikogo nie zabił, Schetyna nikogo nie zabił dlatego ich nienawidzisz. A uwielbiasz Putina mordercę chrześcijan. Typowe- im gorszy morderca tym większy idol prawicy.

      

      

     1. Myślę, że Putin ma poukładane w głowie i wie czego chce, tzn. mocarstwowości Rosji pod kierownictwem byłego KGB. Nie wiem tylko, czego tak naprawdę chcą tacy ludzie jak Obama, H. Clinton, Merkel, Macron, w Polsce Szechter, Smolarowie albo Tusk. Mowoac inaczej, wszyscy oni jawią mi się jako figuranci illuminatich, będących naturalnymi wrogami byłego KGB, tzn. figuranci spekulatywnego kapitału żydowskiego, tzn. Rotszyldow i ich chłopca na posyłki jakim jest spekulant Soros. Trzecią siłą jest głos narodu, czasem dochodzący do głosu, jak teraz w Polsce, na Węgrzech, w Ameryce, Austrii i Norwegii. Nie jest ten głos taki słaby – na szczęście!

 3. Rząd Platformy był najbardziej nieudacznym w dziejach Polski. Teraz chce mu dorównać rząd PiS-u. Za Platformy każdy ministerek był od niszczenia swojego resortu. Nieporozumieniem jest, że wszyscy ministrowie zdrowie byli palaczami, gdzie w cywilizowanej Norwegii minister zdrowia musiał ustąpić, bo jego żona paliła – jeśli nie mógł jej odwieść od rozwalania sobie i innym zdrowia zawiódł i jak miałby pełnić funkcję ministra zdrowia? To tak jakby morderca był policjantem. Pełnomocnik do spraw równouprawnienia gdzieś miała równość obywateli, minister finansów okradł obywateli, minister środowiska robił straszne bzdury. W ogóle jak najdalej od PO to kasta przyzwyczajonych do władzy nierobów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 3 =