Wrogi sojusz opozycji

 

Próby uzgodnienia wspólnych kandydatów na prezydentów dużych miast przez opozycję nie rokują dobrze na przyszłość. Wystarczy spojrzeć na przepychanki pomiędzy PO i Nowoczesną w Warszawie. Ale najbardziej skomplikowana sytuacja jest we Wrocławiu. Komitet Obywatelski pod przewodnictwem PO zarekomendował na fotel prezydencki senator prof. Alicję Chybicką. W komitecie jest jeszcze kilka kanapowych podmiotów. PSL też poparł prof. Chybicką, ale władze nadrzędne określiły ten krok jako nieprzemyślany. Tę kandydaturę kwestionuje także przewodniczący Schetyna.


Dolnośląski Ruch Samorządowy, w którym spora grupa to byli członkowie PO poparł kandydaturę Jerzego Michalaka. Nie popiera go jednak prezydent Dutkiewicz, jeden z liderów tego ruchu. Podobno większa sympatią darzy Jacka Surtyka. 


Nowoczesna, która jest w koalicji z prezydentem Dutkiewiczem, też ma we Wrocławiu swoje ambicje. Sam przewodniczący Petru o tym wspominał. Chęć na to stanowisko ma poseł Michał Jaros, który uszedł z PO i zadomowił się w Nowoczesnej. Wcześniej posłanka Augustynowska uciekła z Nowoczesnej w wpadła w ramiona Platformy. Jest więc we Wrocławiu poselski remis. Jednak Nowoczesna jest w koalicji z Dolnośląskim Ruchem Samorządowym, a ten już poparł Jerzego Michalaka. Na pewno swojego kandydata wystawi także SLD.


Proszę się nie przejmować tą układanką, bo jutro może ona być już zupełnie nieaktualna. W innych dużych miastach pewnie jest podobnie, ale trochę mniej skomplikowanie. Czy uda się pogodzić ambicje i wystawić wspólnych kandydatów opozycji? Bardzo w to wątpię. Wystawienie wspólnych list do samorządów będzie jeszcze trudniejszym zadaniem, powiem, wręcz niemożliwym. Sukcesem będzie jak partie opozycyjne się dogadają, by nie atakować się wzajemnie w trakcie kampanii, ale w praktyce to tez jest tylko pobożne życzenie.


Tymczasem PiS nie będzie trwonił, bo nie musi, czasu i sił na typowanie kandydatów na prezydentów czy burmistrzów. Wystarczy tu trochę rozeznania w szansach, wewnętrznych przepychanek, a potem decyzja prezesa wszystko sfinalizuje. Wygląda na to, że w wyborach samorządowych będziemy mieli do czynienia z pospolitym ruszeniem opozycji przeciwko zwartej armii PiS. A to, dla opozycji, nie rokuje dobrze. 


Czesław Cyrul

 

Od Redakcji: Do materiału dodaliśmy archiwalne materiały filmowe z częścią wspomnianych przez autora polityków. Część poruszanych w nich spraw jest nadal aktualna.  

O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

 1. Schetyna jest jaki jest ale jest i tak 100 razy lepszy od Kaczyńskiego, Macierewicza i Ziobry. Naprawdę lepiej zagryźć zęby i zagłosować na PO niż głosować na Millera/Zandberga/Petru/Kosiniaka i zafundować Polsce 2 kadencję PiS i zakaz usuwania ciąży pozamacicznej.

   

  1. No dobra, a co jak Schetyna wygra? Dlaczego mam wybierać między dżumą a cholerą? PO pokazało co potrafi przez 8 lat. Nie przeraża pani ich powrót?

    1. Nie przeraziło by, ponieważ nigdy nawet nie trzymałem kobiety za rękę, a co dopiero mówić o stosunku, więc nie straciłbym za wiele po wycięciu prostaty.

 2. Mnie najbardziej przerażają fanatycy Platformy – cokolwiek by zobiła ta partyjka będą ją bronić. Jako walczący o prawa osób nieheteronormatywnych sprzeciwiam się jej bardzo, bo jest taka sama, a nawet gorsza od PiS-u. Nie wprowadziła małżeństw homoseksualnych przez 8 lat rządów (sic!). Jeśli naprawdę byłaby partią reprezentującą pluralizm, obywatela oraz europejskość nie byłoby dla niej żadnego problemu. Możliwe, że nawet związków partnerskich nie ma, a to namiastka jakiegokolwiek równouprawnienia. To takie same prymitywy jak Pawłowicz. A PiS absolutnie nie wprowadziłby zakazu aborcji pozamacicznej – po prostu ludzie i środowiska naukowe by mu nie dali.

  1. Jasne. Konstytucji PiS tez nie złamał i nie rozpędził TK.

   Wyjdźmy z UE, wprowadźmy zakaz przerywania ciąży pozamacicznej i turystyki aborcyjnej, wytnijmy drzewa, wybijmy łosie, palmy butelkami w piecach, nie szczepmy dzieci na złość Schetynie i Michnikowi.

    

   1. Tak, tylko że ten bełkot obrazuje co najwyżej stan twojego umyslu. Widać z niego, jaki śmietnik w głowie może sprawić czytanie "Gazety Wyborczej" i "Newsweeka".

    1. Śmietnik w głowie to ma twój idol Putin który zabił 3000 chrześcijan na Ukrainie. Michnik nikogo nie zabił, Lis nikogo nie zabił, Schetyna nikogo nie zabił dlatego ich nienawidzisz. A uwielbiasz Putina mordercę chrześcijan. Typowe- im gorszy morderca tym większy idol prawicy.

      

      

     1. Myślę, że Putin ma poukładane w głowie i wie czego chce, tzn. mocarstwowości Rosji pod kierownictwem byłego KGB. Nie wiem tylko, czego tak naprawdę chcą tacy ludzie jak Obama, H. Clinton, Merkel, Macron, w Polsce Szechter, Smolarowie albo Tusk. Mowoac inaczej, wszyscy oni jawią mi się jako figuranci illuminatich, będących naturalnymi wrogami byłego KGB, tzn. figuranci spekulatywnego kapitału żydowskiego, tzn. Rotszyldow i ich chłopca na posyłki jakim jest spekulant Soros. Trzecią siłą jest głos narodu, czasem dochodzący do głosu, jak teraz w Polsce, na Węgrzech, w Ameryce, Austrii i Norwegii. Nie jest ten głos taki słaby – na szczęście!

 3. Rząd Platformy był najbardziej nieudacznym w dziejach Polski. Teraz chce mu dorównać rząd PiS-u. Za Platformy każdy ministerek był od niszczenia swojego resortu. Nieporozumieniem jest, że wszyscy ministrowie zdrowie byli palaczami, gdzie w cywilizowanej Norwegii minister zdrowia musiał ustąpić, bo jego żona paliła – jeśli nie mógł jej odwieść od rozwalania sobie i innym zdrowia zawiódł i jak miałby pełnić funkcję ministra zdrowia? To tak jakby morderca był policjantem. Pełnomocnik do spraw równouprawnienia gdzieś miała równość obywateli, minister finansów okradł obywateli, minister środowiska robił straszne bzdury. W ogóle jak najdalej od PO to kasta przyzwyczajonych do władzy nierobów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *