Wszyscy stajemy się obcy. Magdalena Środa i Joanna Hańderek

 

Wywiad Joanny Hańderek z Magdaleną Środą. Filozoficznie o współczesnych dylematach. Na przykład:  czy Jarosław Kaczyński przeczytał Machiavellego? Prof.  Środa twierdzi, że chyba nie, ale jeżeli tak, to bardzo niedokładnie.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

3 Odpowiedzi na “Wszyscy stajemy się obcy. Magdalena Środa i Joanna Hańderek”

 1. Jestem zawiedzony, ze Sroda caly czas wciska tego Jezusa. Na poczatku mowi, ze wierzy w rozum itp. a potem i tak (prostym?) ludziom wciska swojego Jezuska, chce uzywac kler do sterowana ludzmi, brata sie z klerem. Mimo swojego intelektu nie zorientowala sie, ze nie mozna uzywac kleru w panstwie swieckim do pomocy. Kazde panstwo ktore uzywa kler jest panstwem klerykalnym. Panstwa ktore uwazamy za sekularne nie brataja sie z klerem, nie uzywaja kleru do zadnych pomocniczych celow.
  Niestety, Sroda jest skatolona, tak jak te nowokatolickie młode reporterki ktore ja pytaja.
  Moze to jest postawa pragmatyczna, bo gdyby ciul ni bil kobiety bo ksiadz mu cos zakazal, to mozna by powiedziec ze cel osiagniety. Ale ciul wcale nie slucha ksiedza, bo najczesciej chodzi o alkohol, a nie to co jakis klecha klepie z ambony. Sroda jest niestety juz starej daty.
  A jesli chodzi o religie/etyke to mozna by wprowadzic własna religie. Zarejestrowac np. Koscioł Jedi czy cos podobnego. Na pewno w kazdej szkole znalazło by sie kilku uczniow chetnych na chodzenie na religie Jedi. A na lekcjach puszczac im filmy SF czy popularno naukowe, Star Wars czy inne, i dyskutowac kosmos, fizyke, astronomie, science fiction, itp.,przemycac etyke, filozofie na podstawie nawet samych Star Wars. Dzieciaki by waliły na takie „religie” zamiast suchej „etyki” czy nuuundawej „filozofii”. A ci z katolickiej katechezy szły by na wagary na Star Wars. Na katechezie po raz setny wałkują Maryske i Jezuska jak sie błąkają po pustyni, a koledzy w tym czasie Star Wars czy Ex Machina.

  1. bo Środa jest inteligentna
   po pierwsze wie kim był Jezus, a po drugie rozumie, że krytyka totalna i fanatyczna jedynie wzmacnia radykalizm i fanatyzm po krytykowanej stornie

 2. @ Tomek Świątkowski: bo Środa jest inteligentna
  ———–
  Pełna zgoda, ale to dosyć częsta przypadłość wśród profesorów.
  ***
  @ Tomek Świątkowski: po pierwsze wie kim był Jezus,
  ————–
  A skąd Pan to wie? Szkoda, iż Pan się tu taką znajomością nie wykazał, gdyż wtedy łatwiej byłoby uwierzyć w Pański osąd. Wiarą w to, iż się „wie kim był Jezus”, to wykazuje się znakomita większość Polaków i to począwszy od tych, którym było ukończyć podstawówkę. Uczestniczyłem u uroczystości bierzmowania w zakładzie dla dzieci głęboko upośledzonych, a więc tu nawet Kościół dawał świadectwo, iż te dzieci nie tylko wiedzą, ale nawet rozumieją kim był Jezus.
  Pani profesor Magdalena Środa jest córką prof. Edwarda Ciupaka i nawet, gdy nie było tam najlepszych stosuków rodzinnych, to raczej trudno aby się pracą i dorobkiem ojca zupełnie nie interesowała. Panu też polecam.
  ***
  @ Tomek Świątkowski: a po drugie rozumie, że krytyka totalna i fanatyczna jedynie wzmacnia radykalizm i fanatyzm po krytykowanej stornie
  ———–
  Szkoda, iż tego zupełnie nie rozumieją chrześcijanie poczynając od Pana Świątkowskiego.
  http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,4/s,581593#w581794
  http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,578650#w578699

  Panie Tomaszu, wszyscy jesteśmy subiektywni, niektórzy nawet bardzo, ale problemem jest dopiero zacietrzewienie nie pozwalące nam nawet na najmniejsze wątpliwości co do własnej racji. Właśnie takie jakie najbardziej reprezentują chrześcijanie (choć nie tylko) na racjonalistycznych portalach.
  ***

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + piętnaście =